zelfvoorzienend energielandschap zeeland 19 Vakmanschap in houten vloeren van het landschap en mogelijkheden voor hernieuwbare energiebronnen Oldtimers rijden langs Zierikzee en Oosterland woensdag 25 mei 2011 wssmBsasmmm mssmmmsmams door Ali Pankow Zierikzee omcirkeld door windmolens of drie kwart van de akkers op het eiland met koolzaad beplant? „Nee dat soort schrikbeel den willen we natuurlijk niet", zegt Sven Stremke, landschapsar chitect aan de Universiteit van Wa- geningen. Hij is een van de zes coaches van 65 studenten die in het kader van een zogeheten Mas ter-Atelier onderzoek doen naar duurzame energie op Schouwen -Duiveland en Goeree-Overflak- kee. „Zij komen van drie verschillende studierichtingen: Landschapsarchi tectuur, Culturele Geografie en Landgebruiksplanning. Het is een internationaal gezelschap met stu denten uit meer dan tien landen. Ik leid de Schouwen-Duiveland groep samen met mijn collega's Henk de Haan en Claudia Basta. De opdracht aan de studenten luidt: 'Onderzoek hoe Schou wen-Duiveland binnen 30 jaar zelf voorzienend kan zijn in duurzame energie'. De helft van de groep houdt zich met dit gebied bezig. De andere helft wijdt zich aan de zelfde opdracht maar dan gericht op Goeree-Overflakkee", legt Stremke uit. Eilanden zijn mooie gebieden voor dit soort onderzoe ken naar lange termijn transities, vindt hij. „Overzichtelijk, een afge sloten geheel, waar je snel in con tact komt met de bewoners en uit de voeten kunt met het invoeren van innovatie." Volgens de studie- coach heeft dat alles te maken met het feit dat samenwerken door de eeuwen heen hier noodzaak was. Samenwerking in de strijd tegen het water noodzaak was. Dat be paalde ook de identiteit van het ge bied. Stremke constateert dat de wens voor het onderzoeken van mogelijkheden voor de transitie naar een duurzaam energiesys teem op Schouwen-Duiveland van uit de bevolking omhoog is gebor reld, terwijl op Goeree-Overflak kee het initiatief door de lokale overheid is genomen. Daar werd ingespeeld op het project Mooi Ne derland, een prijsvraag voor inno vatieve projecten. Het Ministerie van Infrastructuur en Milieu stel de 6,5 miljoen euro beschikbaar voor projecten die de ruimtelijke kwaliteit van ons land versterken. Het naburig eiland kan rekenen op een bijdrage van 60.000 euro voor het recreatieproject 'Beleef het op Goeree-Overflakkee'. Op Schouwen-Duiveland komen de ideeën over duurzame energie met name van het vorig jaar in het leven geroepen stimuleringsplat form Transitie-Eiland met Zierik- zeeënaar Eric Odinot als één van de immer ijverige voorvechters. „Met hem hebben wij regelmatig contact, naast Olaf Griffioen van de gemeente en met Richard van Bremen van de provincie Zeeland. Zij steunen ons met overleg voor dit studieproject. Het is een mooi onderzoek voor onze smdenten in het kader van hun masteroplei- ding. Na de zomer presenteren we land er in dertig jaar uit kan gaan zien en tenslotte inzoomen op de tails: dijken, slikken, dorpen, delen van- het landschap. 1\vee studenten, Dirk Harden en Ruud Tak richten zich specifiek op de haven van Bommenede en het slikkengebied in de aangrenzende omgeving. Harden onderzoekt de mogelijkheden voor opslag van energie in water in genoemde ha ven. Tak bestudeert de kansen voor ecologisch toerisme in de om geving van Zonnemaire. „Mensen zullen ook behoefte krijgen aan vormen van recreatie die een oase van rust bieden", meent de jonge student. Andere studenten richten zich op onder meer: het kassencomplex bij Sirjansland, Brouwershaven, 'Wij hebben hun gevraagd de identiteit van Schouwen- Duiveland met behulp van duurzame energie te versterken zonder met voedselproductie te concurreren'. onze visies over Schouwen-Duive land en hoe duurzame energie transitie kan worden aangepakt", zegt Stremke. Volgens hem is iedereen inmid dels wel overtuigd van de nood zaak van transitie naar een duur zaam energiesysteem. „De fossiele brandstoffen en kernenergie raken op en er zal dus gezocht moeten worden naar hernieuwbare ener gie. Daarvoor moet goed worden bekeken hoe die in het huidige landschap ingepast kunnen wor den. In een historisch beschermd stadsgezicht zoals in Zierikzee wil je bepaalde ontwikkelingen liever niet. Zoals zonnepanelen op de da ken van historische gebouwen. Maar ook op het platteland moet gekeken naar de kwaliteit en de be leving van het landschap. Schou wen-Duiveland is een gebied met een hoogwaardige voedselproduc tie. Dat weegt mee bij de mogelijk heden die de studenten zullen schetsen. Wij hebben hun ge vraagd de identiteit van het eiland met behulp van duurzame energie winning te versterken zonder met voedselproductie te concurreren." Het Master-Atelier bestaat uit drie delen: Inventariseren en het ge bied verkennen; in vier groepen vi sies ontwikkelen over hoe dit ei- binnenstad Zierikzee, Renesse, ei land Stampersplaat, Ouwerkerk in combinatie met het Salvatorpark, aquacultuur en op enkele roton des. „Die zouden tot signaalposten gemaakt kunnen worden om het zelfvoorzienend energiebeleid uit te dragen ook in toeristisch op zicht", licht de studiecoach toe. Schouwen-Duiveland als zelfvoor zienend energielandschap met be houd van kwaliteit van het land schap vergt een goed overwogen mix aan maatregelen, volgens Stremke. In zijn optiek kan ener giewinning uit gft en mest daar een belangrijke rol in spelen, even als windmolens op zee en uiter aard ook besparing, want terug dringen van de energiebehoefte vormt eveneens een belangrijk on derdeel van transitie. Schouwen-Duiveland is verge lijkbaar met het Deense ei land Samso. Dat is in tien jaar tijd zelfvoorzienend geworden en exporteert nu zelfs energie", zegt Stremke. Die mogelijkheden ziet hij ook voor dit eiland in het verschiet liggen. „Schouwen-Dui veland kan op termijn energie ver kopen aan de randstad. Er zal dus ook een economisch belang ont staan." Zelf wijdde Stremke des tijds zijn proefschrift aan energie landschappen. Volgens hem valt er veel te Ieren van de energieland schappen elders. „In elk geval dat er een goede mix nodig is tussen private initiatieven, medewerking vanuit het bedrijfsleven en een overheid die steun verleent." Dirk Harden onderzoekt de mogelijkheden voor opslag van energie in wa ter in de haven,van Bommenede. foto Dirk-Jan Cjeltema Werkt In Je voordeel OOSTERLAND - Op initiatief van Ga rage Gordini uit Oosterland en Au tobedrijf Ten Rouwelaar uit Dreischor wordt zondag 29 mei een oldtimerrit over het eiland ge houden. De rit is uitgezet in de omgeving van Oosterland, Dreischor en Zie rikzee. De oldtimerrit is 'aange kleed' met vragen en opdrachten. Na de rit volgt een uitgebreide bar becue op het terrein van Autobe drijf Ten Rouwelaar aan de Nieu- weweg in Dreischor. Verzamelen voor de rondrit om 11. uur bij Gara ge Gordini aan de Sint Joostdijk in Oosterland. Aanmelden voor de rit kan via 0111-401361 (Ten Rou welaar) en 0111-647516 (Gordini).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 51