Buijs is boos op Brabanders SALE Drinkwatervoorraad voorlopig nog 'ruimschoots voldoende' BOBBE MODE Bouwraadhuis commentaar Zoet zout Zeeuwse politie multicultureel versterkt Ontwerp Bouwvoorbereiding BouwcoÖrdinatie •(0113)5717 58 waar bouwen begint De prijs van groenten kan gaan stijgen door de aanhoudende droogte. foto Marcelle Davidse door Marcel Modde Heel wat liters zijn de afgelopen weken in tuinen uitgegoten. En ook de was- straten hebben het drukker dan gebrui kelijk om het stof van de auto's te spoelen. Ondertussen blijft regen van enige betekenis uit. Dat kan niet anders dan een flinke aanslag betekenen op de drinkwatervoorraad. En dat aan de vooravond van een druk toeristensei zoen. „Geen enkele reden tot zorg", verzekert Sandra van de Vaete van drinkwaterbedrijf Evides. „We kunnen nog maanden vooruit." Het kraan water voor Zeeland komt uit drie afzonderlijke bronnen. De Maas geldt als hoofdader. Water uit de rivier wordt naar de Biesbosch gepompt en daar opgeslagen in spaarbekkens. Via een 80 kilometer lange transportleiding gaat het daar vandaan naar het productiebedrijf in de Braak man bij Terneuzen. De Braakman zeifis ook een spaarbekken. Via die lijn wordt een groot deel van Zeeuws-Vlaanderen van drinkwater voorzien, zegt Van de Vaete. Daarnaast put Evi des uit een rijke grondwaterbron op de Bra bantse Wal om in andere delen van Zeeland het drinkwater bij de huishoudens en bedrij ven te brengen. De derde bron ligt in de dui nen van Schouwen en Goeree, waar het opper vlaktewater wordt opgevangen. Ondanks de aanhoudende droogte is de bo dem van die bronnen nog lang niet in zicht. Volgens Van de Vaete is de voorraad ook 'ruim schoots voldoende' om over een paar weken de pieken in het toeristenseizoen te kunnen op vangen. „De Maas is een regenrivier. Het lijkt me uitge sloten dat het de komende maanden niet een paar keer flink zal gaan regenen, dus dan wordt de voorraad vanzelf weer aangevuld." Evides merkt momenteel nauwelijks iets van een ho gere afzet van drinkwater bij particulieren, zegt Van de Vaete. Bij landbouwbedrijven is het ver bruik al wél zichtbaar toegenomen. PZC-FAMILIELOOP Het laatste nieuws over de Familie loop 2011 en de deelnemerslijst vind je op www.pzc.nl/familieloop STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Tegen de verwachting in wordt Siem Buijs uit Wisseker- ke waarschijnlijk geen lid van de Eerste Kamer. Het bestuur van CDA-Zeeland is 'des donders'. Het CDA behaalde bij de verkiezin gen elf zetels; Buijs staat op de elf de plek van de kandidatenlijst. CDA-voorzitter Ruth Peetoom bel de Buijs maandagavond persoon lijk op. „Met name voor Zeeland is de mededeling heel teleurstel lend", reageert Buijs. „De CDA-Sta- tenleden in Noord-Brabant heb ben zich niet aan de afspraak ge houden. Vijf van de tien stemden op hun eigen kandidaat, Peter Es- sers. Door die vijf voorkeurstem men komt hij in mijn plaats in de Eerste Kamer." Voorzitter Wybe de Graaf van CDA Zeeland is 'des donders'. „Ik gebruik dat soort woorden nor maal niet, maar ik ben hier gela den over. Voorop gesteld: er is le gaal gehandeld. Maar er zijn lande lijke afspraken gemaakt. Het is de tweede keer dat Zeeland dit wordt geflikt. In de vorige periode zorg den Statenleden in Zuid-Holland ervoor dat een Zeeuwse kandidaat buiten de boot viel. Afspraak is af spraak. Wie zich er niet aan houdt, is onbetrouwbaar. Ik ben hier nog niet klaar mee." De Graaf gaat ervan uit dat het lan delijk hoofdbestuur druk zal uitoe fenen op Essers om zijn plek niet in te nemen. Vandaag wordt de of ficiële uitslag bekendgemaakt. Het Waterschap Schel- destromen verbiedt de beregening van landbouwgrond met oppervlaktewater. Dat is een verstandig besluit. Want het is de enige manier om het sloot water nog enigszins op peil te houden. Toch is het moeilijk te verteren dat boeren hier hun ge wassen moeten laten verkom meren terwijl elders in Neder land nog genoeg zoet water is. De land- en tuinbouworganisa tie ZLTO vraagt dus om een be tere zoetwatervoorziening in Zeeland. Dat is te begrijpen. Maar het is geen eenvoudige zaak. Met de Deltawerken is al geprobeerd om hier veel meer zoet water te krijgen. Dat was geen succes. De blauwalg rukte op en het besef groeide dat zout ook zo zijn waarde heeft. Dus kreeg het zeewater hier en daar weer wat meer ruimte. De aanhoudende droogte is moeilijk voor de land- en tuin bouw. En vervelend voor de consument. Maar de tere balans tussen zoet en zout laat weinig ruimte voor experimenten. wagMaa—a—w—ii'ii '»iimi IHUÉII» HSMMB VLISSINGEN - Ahmed Marcouch, Tweede Kamerlid voor de PvdA, komt maandag naar Vlissingen om te praten over de aanpak en het voorkomen van overlast door Marokkaanse jongeren in wijken. Aanleiding is de oprichting van een 'expertgroep' binnen de Zeeuwse politie. Rond dat thema wordt 30 mei in het Vlissingse ge meentehuis een thema-avond ge houden. De expertgroep gaat advies en on dersteuning geven aan politiemen sen bij zaken als eergerelateerd ge weld, straatcultuur, homoseksuali teit en diverse leefstijlen. Ook bie den de deskundigen hulp in geval van interne problemen bij de poli tie op multicultureel gebied. DotijaÓc

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3