weinig algebra zeeland 123 Ganzenjacnt verdeelt jagers Vertel over je dromen! examens Mooie kansrekeningen brieven Brugklascursus woensdag 25 mei'2011 De PZC-zitzakken bij het Calvijn College: kijk op www.pzc.nl/eindexamen! Woensdag staan we bij het Scheldemond College. denkt dat er wel een zeven in zit voor wiskunde A. foto Marcelle Davidse beetje knijp. Dagelijks kijken ze op websites van het Laks en examen- blad.nl, waar Madeion als docent op in kan loggen. „Ik moet corrige ren en dat valt lang niet altijd mee, want op die site kan je aan de reac ties zien dat zelfs onder docenten veel onenigheid heerst over wat het goede antwoord is." Het is nog even. doorwerken. Op 15 en 16 juni wordt het spannend als de uitkom sten binnenkomen en op 18 juni is het groot feest. „Hoe dan ook gaan we dit met zijn allen vieren." door Marcel Modde MIDDELBURG - Jagers in Zeeland willen op de oude voet verder gaan met de jacht op ganzen. Dat verloopt zonder grote problemen en de populatie wordt nu redelijk in toom gehouden, zegt voorzitter Jan Ramondt van de provinciale Fauna Beheer Eenheid. De Koninklijke Nederlandse Jagers vereniging (KNJV) heeft het lande lijk akkoord met de natuur- en landbouworganisaties over beheer van de ganzenstand afgewezen. De leden zien het niet zitten de winterganzen ongemoeid te laten en dat 'gaf vervolgens in de zomer maanden in te lopen, legt woord voerder Marlies Kolthof uit. „Dat zou betekenen dat er vanaf juli lan delijk zeker honderdduizend gan zen moeten worden afgeschoten, twee tot drie keer meer dan wat nu gebeurt. Dat is niet haalbaar." Vooral in toeristische gebieden Veel achten en negens ver wacht Johan ten Cate niet voor het vwo-examen wis kunde A. Het was best een zwaar examen, vindt de docent van het Calvijn College in Goes. „De leerlingen moesten veertien pagina's lezen en dan óók nog na denken. Maar het examen zat knap in elkaar: vaardigheden en in zicht werden getoetst. Er zaten een paar mooie kansrekeningen in." Bijvoorbeeld die over flippo's in de supermarkt. Vwo-scholieren moesten berekenen hoeveel in- kan het fors opschroeven van de jachtdagen, tot negatieve beeldvor ming leiden, vrezen jagers. Kolt hof: „Als je aan het recreëren bent, kan ik me voorstellen dat het niet prettig is vlakbij jagers bezig te zien. Dat gebeurt nu twee tot drie dagen per week, maar dat zouden er misschien zes moeten worden." Het akkoord moet vanaf 1 april 2013 gaan gelden. Zetten de natuur organisaties en het ministerie van Landbouw de plannen door, dan wordt de winterjacht (verjagen van de vogels en maximaal twee per keer afschieten) verboden en leidt dat tot een sterk groeiende ganzenpopulatie, voorspelt Kolt hof Maandag komen de zeven na tuurorganisaties en de KNVJ weer bij elkaar voor overleg om de im passe te doorbreken. Ramondt weet niet zo goed wat hij aan moet met de strubbelingen aan het landelijk front. Zijn fauna- beheereenheid maakt afspraken Hoe zie jij jezelf over vijf jaar? Ben je dan in de leer voor advo caat of dokter, reis je de wereld rond, ben je moeder of heb je to taal geen idee? De PZC-redactie is voor de geslaagdenbijlage op zoek naar eindexamenleerlin gen die hun toekomstdromen willen vertellen. Doe jij eindexa men en wil je jouw verhaal kwijt? Stuur een e-mail naar verslaggeving@pzc.nl, en vertel kort wat jouw droom is. De re dactie maakt een selectie uit de inzendingen, en neemt moge lijk contact op voor een inter view. komstenverlies de winkelier maxi maal kon verwachten door de ac tie. „Het was een typische kans som, en een heel realistische."' Wie goed oplette, werd door de examenmakers een eindje op weg geholpen, ontdekte Ten Cate. „Bij vraag 15 moesten leerlingen de volatiliteit van een aandeel bereke nen, maar in de vraag erna werd tussen neus en lippen door ver klapt hoe je die moest berekenen. Dat is natuurlijk een beetje dom. Er werden zo eigenlijk gratis vier punten weg gegeven." met de provincie en stuurt jagers aan. „Ver voordat over ganzenak- koorden werd gesproken, hebben wij in Zeeland ons eigen model ontwikkeld en dat werkt!" De be oogde landelijke aanpak is volgens Ramondt een afgeleide van het Zeeuwse model. „Wij vonden het een doorbraak dat ook alle par tijen het eens waren over een geza menlijke aanpak. Iedere partij moet een beetje pijn lijden. Dat heb je altijd met tegengestelde be langen." In dat licht tilt Ramondt dan ook niet zo zwaar aan de aan gevoerde 'imagoschade'. „Natuur lijk is er altijd een spanningsveld. Maar in Zeeland zijn we naar mijn indruk best aardig op weg om dat goed op te pakken." Nederland telt momenteel zo'n 280.000 ganzen. Afgesproken is dat de gehele populatie in vijfjaar tot ruim de helft moet zijn terugge bracht. De vogels veroorzaken landbouwschade. Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Griekenland 3 Minister de Jager wil Griekenland verder doen bezuinigen en privati seren. De Eurolanden draaien Grie kenland de duimschroeven aan, ze duwen het land de diepte in. Het aantal werklozen is ingevolge alle Euromaatregelen sterk gestegen en 1 op de 5 Grieken leeft in armoede. De Europese Unie beschikt over ge noeg middelen om de Grieken, Ie ren en Portugezen uit de nood te helpen. Maar de Europese leiders willen ten allen prijze dat niet de banken maar wel de bevolking bloedt. De toekomst van de Euro pese Unie wordt onzeker. Het dringt tot de Europese leiders, waaronder de Jager met zijn beden kelijke uitspraken, niet door, dat het laten stikken van de Grieken Europa zwaar zal opbreken. Grie kenland kan beter de Eurozone ver laten indien de Europese leiders lie ver willen straffen in plaats van te helpen. De methodes zoals de Ja ger die voorstaat bieden zeker geen soelaas. De Europese volkeren moe ten één lijn trekken en zich niet la ten verdelen. L. Brusselaers Hoefkensdijk 11, Kuitaart Griekenland 4 Fenomenaal idee om Griekenland failliet te laten gaan. Dat kunstje - je bent in één klap van een groot deel van je schulden af - krijgt na volging. Spanje, Portugal, en Italië etcetera staan te trappelen van on geduld om dat voorbeeld te volgen. Landen zonder geld, moeten ver volgens banken zonder geld over eind zien te houden. De enige op lossing is een politieke Unie van de eurolanden, waaronder Neder land. De niet bij de euro aangeslo ten landen kunnen zich vervolgens op vrijwillige basis aansluiten bij de Verenigde Staten van Europa, al vrees ik dat de animo niet erg groot zal zijn. Maar wie, zoals Ne derland, a. heeft gezegd, zal ook b. moeten zeggen. Een weg terug naar de gulden is er niet meer. He laas. Kees van Oosten Oesterbaai 2-90, Wemeldinge Griekenland 5 Het opperhoofd van de banken in Nederland, meneer Wellink stak het vermanende vingertje op aan die Nederlanders die voor een half ZIERIKZEE - Kinderen uit groep 8 die tegen de brugklas opzien, kun nen op 25 en 26 augustus de cur sus Plezier op School volgen. De kinderen leren opkomen voor zichzelf, omgaan met plagen en pesten, en contact leggen met an dere kinderen. Indigo Preventie houdt de cursus om kinderen een goede start te ge ven op de middelbare school. De training vindt plaats op het Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee. Aanmelden via telefoonnummer 0118-625113 of e-mailadres preventie@indig0zeeland.nl. procent meer hun geld bij Ice Save parkeerden. Overigens, banken zijn instellingen die te weinig rente uitkeren en teveel rente rekenen. Diezelfde meneer Wellink laat toe dat onze 'deskundigen' bij de ban ken met dollartekens in hun oog jes, de inhoud van de blauwe con tainers, (Griekse staatsobligaties=oud papier), opko pen in onder andere Griekenland. Nu gaat het wat minder goed in Griekenland en moet de Neder landse staat bijspringen om de Grieken te helpen niet failliet te gaan, anders zijn onze banken hun centjes kwijt. Nu weet 90 procent van de Nederlandse bevolking al ja ren dat de Grieken de kluit belaze ren. De banken weten dat ook, maar een gokje moet kunnen? De Staat staat toch garant (wij dus). Er zijn er die blijven lachen, Griekse ambtenaren, die vanaf hun 50e met pensioen gaan. Na Grieken land, Ierland en Portugal is het wachten op het eerste Oostblo kland. HP van Eeden Van Speykstraat 8, Terneuzen Bruggeling Prachtig stukje in de krant van donderdag over Brugge. Leuk om te lezen. Oorspronkelijk is dat de stad waar ik ben geboren en opge groeid. Dat de grachten reien he ten klopt, maar dat de inwoners van Brugge Bruggenaren zijn is voor mij niet aanvaardbaar. Een in woner van Brugge is, was en zal al tijd een Bruggeling zijn. Annie Verherbrugge-Tournoy Prinses Beatrixstraat 18, Schoondijke Kerncentrales Delta en ERH hebben elkaar ge vonden! De 2 tot 4 nieuwe kerncen trales kunnen worden gebouwd. Ie dereen blij! Maar waarmee ook al weer? Omdat dan ons licht blijft branden? De elektriciteit wordt ver kocht naar Duitsland, dus dat is on zin van de bovenste plank. Of is het nodig voor de Zeeuwse econo mie? Dat kon nog wel eens tegen vallen als onze kritische oosterbu ren er achter komen. De koelto rens en nucleaire risico's die ze zelf niet willen hebben worden nu in hun vakantiebestemming ge bouwd. Nee dan lijkt inzetten op off shore windenergie heel wat meer zekerheid te bieden op struc turele arbeidsplaatsen. Denk bij voorbeeld aan Heerema. Doen we het dan alleen om status en geld? Mensen, om met Loesje te spre ken: het lijkt simpel, en dat is het ook! Kernenergie is vies en gevaar lijk en belemmert duurzame, scho ne elektriciteitsproductie. Dat is de toekomst. En we hebben het ge woon niet nodig! Niet doen dus. Ook niet voor de centen! Thom van Riet Gerrit vd Veenstraat 11, Middelburg VIDEOJOURNAAL Zeelandin2minuten: drie keer per dag (10.00, 16.00 en 22.00 uur) het laatste nieuws op www.z2.nl Op PC, tablet en smartphone www.twitter.com/zeeland2minuten facebook.com/zeelandin2minuten Examen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 23