zorgen Pijnpunten in het Veerse landschap JAZEKEROP HET STRAND, IN DE TUIN, ECHT OVERAL.' zeeland 121 Proef kampeerauto's in Veere onuitvoerbaar energiebronnen Dreamnight op Neeltje Jans voor zieke kinderen MA t/m VR: 10:00 uur 16:00 uur 22:00 uur ZO 18:00 uur woensdag 25 mei 2011 Student Dirk Harden van de Wage- ningen Universiteit onderzoekt de mogelijkheden voor opslag van ener gie in water in het haventje van Bommenede. foto's Dirk-Jan Gjeltema archieffoto Dirk-Jan Gjeltema Meer nieuwe activiteiten op strand en platteland. Dat wordt straks allemaal wat ge makkelijker in de gemeente Veere. Maar hoe, en waar trek je de grens? Mooi, dat Nationaal Landschap van de ge meente Veere. Maar het moet geen mu seum worden. Je moet er ook nog lekker kunnen wonen, werken en vooral ook recreëren. Voor de boer is er nauwelijks nog wat te verdie nen. Dus wil Veere meer ruimte maken voor nieuwe activiteiten, zowel op strand als platteland. Daar is een nieuw bestemmings plan voor nodig. Daarin moet nauwgezet worden omschreven wat allemaal kan en mag. De Wet schrijft voor dat het plan in 2013 van kracht wordt. Binnen een jaar door Henk Postma DOMBURG - De proef met ovemach- tingsplekken voor camperaars komt in Veere niet van de grond. Het is recreatiewethouder René Molenaar (CDA) niet gelukt er ex ploitanten voor te vinden. Hij maakte dit gisteravond bekend in de raadscommissie Maatschappelij ke Ontwikkeling. Het was de bedoeling twee par keerterreinen aan te wijzen waar voorlopig 'goedkoop' mag worden overnacht in kampeerauto's: een plek met twintig staanplaatsen bij een camping bij Westkapelle, en een plek met tien staanplaatsen bij de jachthaven bij het stadje Veere. De belangenorganisatie van de campinghouders (Recron) eiste dat recreatieondernemers zouden optreden als exploitant. Er zijn gesprekken gevoerd met zes mogelijke gegadigden. Maar die hebben allemaal afgehaakt. Vol gens Molenaar zagen ze geen mo gelijkheden om te komen tot een rendabele exploitatie. De wethouder hoopt volgend jaar een nieuwe poging te wagen, mo gelijk door het initiatief op andere leest te schoeien. Maar hij wil er nu eerst eens goed over praten met de gemeenteraad. Dat gebeurt na het zomerseizoen. door Henk Postma moet het door de gemeenteraad zijn vastgesteld. Het betekent dat de politiek keuzes moet gaan ma ken. In de raadscommissie voor ruimtelijke ordening hielden de meeste fracties maandag hun kruit nog droog. Maar Piet de Visser (SGP/CU) gaf alvast een helder sig naal af Wat hem betreft mag je straks als boer, om je boterham men te verdienen, niet alleen een winkeltje of theeschenkerij, maar gerust ook een constructie- of tim merwerkplaatsje in je schuur be ginnen. Zelfs als je geen boer (meer) bent, moet zoiets kunnen. Zeker wanneer daarmee een mooie schuur voor teloorgang kan worden behoed. En hij zal er als SGP'er ook niet wakker van lig gen, wanneer iemand in een strandtent een massagesalon be gint. „Of daar nou een tafeltje staat om bier te drinken, of om je te laten wrijven, zal mij worst we zen." Maar al die nieuwe dingen moeten wel in de bestaande gebou wen gebeuren. Daar moeten niet allemaal nieuwe gebouwtjes voor op de stranden of de erven wor den gezet. „Strand moet strand, en platteland moet open landschap blijven!" Dat kan één van de pijn punten zijn. Immers, in een beslo ten bijeenkomst van gemeente raadsleden zijn stemmen opge gaan om ruimhartiger nieuwbouw toe te staan voor 'nevenactivitei ten'. Het vraagstuk wordt: waar trek je de grens? De Visser waarschuwt: „Dat moet 'helder, kort en krachtig' worden omschreven. Zoniet, dan hou je steeds weer nieuwe juridische pro cedures." Zoals bij de uitbreiding van minicampings. Daar wreekte zich de afgelopen jaren dat de ge meente nooit waterdicht op schreef wat een 'echte boer' is. Dan krijg je eindeloze discussies, rechters die je terugfluiten omdat de een iets doet wat de ander niet mag, terwijl je tonnen belasting geld spendeert aan ambtenaren, adviseurs en advocaten. Want neem nou zoiets, zegt De Visser, als die eis dat alles land schappelijke moet worden 'inge past' met 'streekeigen beplanting'. Wat bedoel je daarmee? Geen coni feren, dat is duidelijk. Maar wat dan wel? Wat verstaan we onder paardenhouderij? En hoe zit het met al die wallen om campings en huizen, waardoor je niets meer van het landschap ziet. „Is dat soms streekeigen? Dan zie ik nog liever het dak van een caravan bo ven het groen uitsteken." De mensen in het buitengebied moeten straks klip en klaar weten waar ze aan toe zijn. Dat is de krachtproef waar Veere voor staat. VEERE - Even een avond onbekom merd genieten van bijvoorbeeld zeeleeuwen, ezeltje rijden, of in echte sportwagens rondrijden. Dat is het uitgangspunt van Dream night at Neeltje lans, voor gezin nen met zieke of gehandicapte kin deren. Het park is vrijdagavond van 18.30 tot 22.00 uur uitsluitend voor hen geopend. De actie is onderdeel van de we reldwijde Dreamnight at the Zoo, waarbij ieder park een eigen pro gramma aanbiedt en de gasten be handelt als vips. Diergaarde Blijdorp in Rotterdam nam in 1996 het initiatief en sinds dien nemen er ruim 200 parken in dertig landen aan deel. Waterland Neeltje lans was in 2004 het eerste attractiepark dat zich aansloot. De toegangskaarten worden door de parken beschikbaar gesteld. In Wa terland helpen zo'n honderd vrij willigers mee. Op het programma op Neeltje Jans staat onder meer een zeeleeu wenshow van The Duss-family Sealions.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 21