i8l zeeland De strijd om sfeer tussen 'Liever gemeente als beheerder' Temg naai" 1815 ZWARE PLAATWERKERIJ Gemeente Vlissingen buigt zich over drie IVN wandelt langs monumentale bomen Lezing over vulkanen en continenten Alzheimercafé met Janneke Harmsen Leger des Heils houdt fancy fair Groeve krijgt status aardkundig monument Fietsster (76) gewond bij aanrijding Wandcloset set van 714,- voor 357,-! C6 www.dominicus.nl Coudmol gepakt door kat woensdag 25 mei 2011 r-A£ online brillen passen brillen passen gaat nu wel heel eenvoudig 1. pas brillen online 2. reserveer online 3. pas in de winkel 4. koop met 50% korting www.tilroe.nl tilroeoptiek walstraat 81 vlissingen 0118-412370 RITTHEM - In Fort Rammekens wordt van donderdag 2 tot en met zondag 5 juni de tijd bijna 200 jaar teruggedraaid. Soldaten van het '7e Bataljon Infanterie van Linie 1815' zijn dan in het oude verdedi gingswerk aanwezig. Ze slapen op stro in de kazematten, draaien wachtdiensten en de fuseliers ko ken hun maaltje in potten op een houtvuurtje om daarna te genie ten van een pijpje en sterke verha len te vertellen over heldendaden in verre landen. Het publiek is wel kom om de verrichtingen van de militairen te bekijken. Sgggg^SBSEGB MIDDELBURG IVN-afdeling Walcheren houdt vrij dag een rondleiding langs de mo numentale bomen in de oude Mid delburgse binnenstad. Een IVN- gids vertelt de belangstellenden van alles over de bomen. Aanmel den vooraf is niet nodig. De wande ling begint om 13.30 uur op de Markt, voor de Drukkerij, en duurt twee uur. http://www.ivn.nl/walcheren VLISSINGEN Salomon Kroonenberg in Vlissin gen houdt vrijdag een presentatie over de relatie tussen het drijven van de continenten en vulkanisme. Dëze presentatie is in het MicMec aan de Korenbloemlaan 5' te Vlissin gen. Kroonenberg begint zijn le zing om 20.00 uur. De zaal gaat een half uur eerder open. MIDDELBURG De schrijfster Janneke Harmsen is zaterdag de gastspreker in het Al zheimercafé in 't Gasthuis te Mid delburg. Het onderwerp is: ervarin gen van een mantelzo'rger, neerge schreven in haar boek Dan wappert mijn hart naar je toe. Het Alzheimer café vindt plaats van 14.30 tot 17.00 uur. MIDDELBURG Het Leger des Heils houdt zaterdag van 9 uur tot 13 uur een fancy fair in het gebouw aan het 't Zwin (naast de brandweerkazerne) in Middelburg. Verkocht worden on der meer meubeltjes, boeken en cu riosa. Ook is er activiteit voor de kinderen en livemuziek. Kleine en goede meubeltjes kan men afgeven op donderdag tussen 19 en 21 uur en op vrijdag van 9 tot 12 uur. NIEUW NAMEN De Meester van der Heijden-groe- ve in Nieuw Namen krijgt de sta tus van aardkundig monument Ge deputeerde Staten hebben dit beslo ten. Dat in de groeve 2,5 tot 3 mil joen jaar oude pliocene zandlagen te zien zijn is 'uniek' in Nederland. Extra bescherming biedt dit niet, het is vooral ter promotie. MIDDELBURG Op de kruising Gortstraat/Plein 1940 is gisterochtend een Middel burgse fietsster (76) gewond ge raakt bij een aanrijding. Een 20-jari- ge automobilist uit de gemeente Goes verleende geen voorrang aan de 76-jarige vrouw. De vrouw liep letsel op aan haar pols en is naar het ziekenhuis in Goes gebracht. Inclusief: inbouwreservoir, druktoets, jgjljp wandcloset en toiletzitting van A-merken Kom naar de showroom in Westkapelle of Goes en vraag naar de actievoorwaarden! Lange tijd werd de Zware Plaatwerkerij gezien als ob stakel in het hart van Vlissin gen. Maar sinds dance-orga- nisator Groove to Chill en dansschool Dazzle lieten zien hoe fantastisch het kan zijn, is de strijd rond de oude fabriek losgebarsten. door Wendy van den Hurk Tuurlijk, achter de scher men zijn de ogen al lan ger gericht op de fa- briek. Maar nu spant het erom: wie mag de Plaatwerkerij (tijdelijk) exploite ren? De keuze is aan de gemeente. Die buigt zich over drie bedrijfs plannen. De eerste is Panorama Walcheren, die nu al anderhalf jaar het achterste deel van de fa briek in gebruik heeft: als schilders atelier annex expositieruimte, al is van dat laatste nog steeds niets ge komen. Maar als het aan voorzitter Koos Scherphuis ligt, gebeurt dat wel en zelfs nog meer dan dat. „We willen naar iets experien- ce-achtigs, zoals het Voetbalmu seum. Bijvoorbeeld dat je mensen in een duikklok laat zakken in de Walcherse onderwaterwereld of schepen loodst met een simulator, en dat je de schilderijen een rol laat spelen. Dan zijn wel miljoe nen nodig, én de rest van de hal." Met die miljoenen komt het wel goed, zegt Scherphuis. „Ons plan is haalbaar en ook nog eens uniek. Kijk, je kunt allerlei feesten organi seren en dat is best leuk, maar die bieden geen economische spin-off. Wij trekken mensen uit heel Zee land en daarbuiten. En we betalen gewoon huur. Dat zie ik de Cul- tuurwerf nog niet dóen." „Toch wel", zegt Frank van Iersel van die organisatie. De benodigde investeringen om de hal te exploi teren kan ze niet zelf opbrengen en .dan krijgt ze nog subsidie ook. „Maar wél geoormerkte", aldus Van Iersel. „Wij voeren een cultu rele opdracht uit. Zonder winst oogmerk. Daar komen dan niet al tijd massa's mensen op af; het is wel cultureel en niet commercieel, zoals IJzersterk werkt. Zij willen de Plaatwerkerij exploiteren zoals het Arsenaal of de Zeelandhallen." Het drietal achter die club - Onno Bakker, Pieter Ventevogel en Rob Scharff - zegt te bruisen van idee ën voor publieksevenementen in de Plaatwerkerij. Vlissingen is er echt de stad voor, zeggen ze. „En de Plaatwerkerij leent zich er per fect voor, qua sfeer, maar zeker ook qua locatie, vlakbij de binnen stad. Toen wij plannen gingen ma ken voor de Plaatwerkerij, dacht ei genlijk niemand er nog over na. Nu is alles anders: iedereen wil die hal hebben. Maar goed, dat is voor het Scheldekwartier beter dan dat er niks gebeurt." Gelukkig is iedereen zich ervan be wust de fabriek nooit elke week ge vuld te kunnen krijgen en is ieder een bereid om samen te werken. Maar wie de sleutels krijgt, dat be slist de gemeente binnenkort. Groove to Chill liet de Plaatwerkerij Eigenlijk wilde Joke Provoost haar pupillen van dansschool Dazzle zoals elk jaar laten dansen in de Middelburgse Stadsschouwburg, maar dit jaar kwam ze er niet tussen. Balen natuurlijk. Tot ze een voorstelling van Onderstroom bezocht in de Zwa re Plaatwerkerij. „Wat een gebouw!" De regisseuse annex docente wist direct dat ze daar 'lekker tekeer' zou willen gaan. Dat is gelukt: in de hal waar arbeiders decennialang de scheepshuiden smeedden, werden het laatste weekend van maart de sterren van de hemel gedanst. En dat smaakt naar meer. „Volgend jaar wil ik weer", bekent Provoost. „En misschien wel vaker. Maar dan moeten zaken wel anders geregeld zijn. Die twee da gen Plaatwerkerij hebben me aan huur van zaken als Ucht en tribunes evenveel geld gekost als vier dagen schouwburg. Ik heb er vijfduizend euro op toegelegd. 'Het was het waard, maar wel eenmalig." Daarom wil Provoost ook niet werken met een com merciële dub als IJzersterk. „Zij willen enkel geld ver dienen, geld dat ik niet heb. Ook de rest heeft andere belangen. Naar de Cultuurwerf moest ik steeds maar mailtjes sturen en een trapje lenen van het Panorama was al lastig. Zoals nu, met de gemeente als beheer der, dat werkt toch goed? Met die ambtenaar is het fijn werken. Een cluster vormen kan altijd nog." HULST - De kat heeft hem gepakt, een goudmol die rondscharrelde in de tuin van Ingrid van Kemseke aan de Frans van Waesberghestraat in Hulst. Zij belde insectenkenner Eddy Taelman, die op zijn beurt het aparte oran je-roodkleurige beestje aan oud-biologieleraar George Sponselee liet zien. Sponseiee herkende het diertje direct. „Mollen zijn gewoonlijk donkerkleu rig", zegt Sponselee. „Je hebt ook albino mollen. Dit is een albino mol die in ijzerrijke grond zijn speciale kleur heeft gekregen. In mijn carrière van ruim vijftig jaar heb ik er nog maar drie gezien." foto Mark Neelemans UIT Wat is er te doen in de regio? Kijk op de uit-pagina op www.pzc.nl MEEST GELEZEN 1. Bushaltes Middelburg aangepast 2. Veere wil meer activiteiten toe staan op strand STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 18