Een nieuwe generatie stralingsslacntoffers II 'Als er geen nieuwe opslagcapaciteit komt, zijn over vier weken de grenzen bereikt. Dan loopt de boel onder en stroomt de zee vol.' Wim Turkenburg, hoogleraar reactorfysica woensdag 25 mei 2011 open Noodkoeling: Zeewater, gemengd met boorzuur om kernsplitsing te onderdrukken, is in omhulling gepompt voor afkoelen reactor en stoppen van meltdown. Japan heeft sinds de atoombommen op Naga saki en Hiroshima in 1945 ruime ervaring met radio actieve straling. Overleven den van de bommen ma ken zich grote zorgen. door Diederik Plas Terumi Tanaka was 13 toen de atoombom op Nagasaki viel. „Ons huis stond op drie kilometer van de plek waar de bom viel. Bin nen enkele seconden kwam er een enorme drukgolf De paddenstoel die boven de stad ontstond, had een omvang van vijf tot zes kilo meter. Wij zaten er dus pal onder. Ons huis werd gedeeltelijk ver woest. Ik werd bedolven onder het puin en verloor het bewust zijn. De dagen daarna zijn we bin nen gebleven. Daarom zijn we niet ziek geworden van de stra- ling." Nu is Tanaka voorzitter van de stichting van atoombomoverleven den. Hibakusha worden ze ge noemd. Hibaku betekent blootstel len. Sha betekent persoon. Het belangrijkste doel is het af schaffen van alle atoomwapens. Daarnaast zet de stichting zich in voor de rechten van kinderen van overlevenden. „Het heeft heel lang geduurd voor dat alle overlevenden van de atoombommen als slachtoffers werden erkend", vertelt Tanaka. „We willen dat hun kinderen, ge boren na 1945, ook als zodanig worden erkend. Maar de regering zegt dat er geen schadelijke effec ten op hun gezondheid zijn aange toond. De tweede generatie hiba kusha heeft daarom geen recht op gratis medisch onderzoek en ver goedingen van ziekenhuiskosten en medicijnen. Ook al worden ze ziek." Door de ramp met de kerncentra le heeft de stichting van Terumi Tanaka er een nieuwe taak bij ge kregen: het opkomen voor de rech ten van de nieuwe hibakusha, die van Fukushima. „Wij vinden dat zij het recht hebben om jaar lijks een aantal keren medisch onderzocht te worden." Om te voorkomen dat met hen hetzelfde gebeurt als bij de atoom bomoverlevenden en hun kinde ren, heeft de stichting er bij de re gering op aangedrongen om notitieboekjes uit te delen aan mensen in de wijde omtrek van de kerncentrale. Tanaka denkt daarbij aan iedereen die binnen een straal van 60 kilometer woont. In die boekjes moeten zij dan bij houden wanneer ze op welke plaats waren en hoe lang. Zo kan precies worden vastgesteld in wel ke mate iemand is blootgesteld aan straling. „Een heel gedoe", be grijpt ook Tanaka. „Maar er is geen andere manier." „Verdrietig om na Nagasaki weer zoiets mee te moeten maken. Ik strijd al jaren tegen kerncentrales. Want er kunnen ongelukken ge beuren waarop niemand kan anti ciperen. Fukushima is het trieste bewijs. Binnen tien, twintig jaar moeten we van die dingen af zijn." De stichting had tot nu toe weinig medestanders. Eindelijk wordt nu er nu gediscussieerd, stelt Tanaka vast. Maar het blijft afwachten of er ook werkelijk iets verandert. infographic Ronald Visser foto Kyodo News/AP bron ANP, General Electric, GN en MCT Pompkelder: Half gevuld met water, wordt gebruikt om druk in reactor te verlichten. Opslagtank: Bevat gebruikte brandstofelementen - nu blootsgesteld aan buitenlucht. Reactorgebouw: Gebouw om reactors is zwaar beschadigd door waterstof gasexplosies.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11