io I Fukushima tien weken later V; Niet één maar drie meltdowns Even terug naar verboden zone De problemen met de kerncentrale van Fukushima zijn veel groter dan na de aardbeving in maart werd voorge spiegeld. Er zijn 'meltdowns' ge weest in drie van de reactoren, zo werd gisteren pas of ficieel bevestigd. En -het radioactieve koelwater staat de japanners tot aan de lippen. Tl T d De dynamiek van een nucleaire meltdown woensdag 25 mei 2011 Dweilen met de kraan door Marjolein de Cocq "roeger", zegt Die- derik Samsom, „vroeger, een maand geleden, dachten ze nog dat ze de reactoren konden inpak ken als de koeling eenmaal tot stand was gekomen." Samsom, Tweede Kamerlid en kernfysicus, geldt sinds de aardbe ving en tsunami in Japan op li maart als een van Nederlands Fu- kushima-duiders. Dagelijks volgt hij de ontwikkelingen rond de oververhitte en lekkende Japanse kerncentrale en doet daarvan kond via Twitter. Maar die koeling is tot op de dag van vandaag nog niet goed geregeld. Het rondpom pen van koelwater in gesloten sys temen lukt in Fukushima voor geen meter. Radioactief koelwater lekt weg door scheuren en gaten die bij de aardbeving en de daarop volgende explosies zijn ontstaan. De opslagruimtes voor het wegge pompte radioactieve koelwater zijn zo goed als vol. Als niets op tijd en afdoende werkt, vrezen stralingsdeskundigen, is het worst- casescenario dat er opnieuw radio actief water in zee moet worden gedumpt. Kort en goed, aldus Samsom: in reactor staat te veel water, in reactor 2 is te veel stra ling en in reactor 3 te veel stoom om er effectief te kunnen werken. „De problemen stapelen zich op. Er waren de afgelopen weken ook wel vorderingen, een paar kleine successen met de koeling, maar nu zijn er nieuwe problemen met nieuwe deadlines." Er komt wekelijks vijf miljoen liter radioactief koelwater bij. „Het is dweilen met de kraan open, feite lijk is het nu een race tegen de kraan." Dat de splijtstofstaven in reactor 1 bloot waren komen te staan en wa- 'De reactoren staan nog steeds radioactief stoom af te blazen' ren gesmolten, wist de Japanse re gering volgens hoogleraar reactor fysica Wim Turkenburg al op 15 maart. Maar dat werd pas drie we ken geleden erkend, met vele, vele excuses. „De splijtstof is volledig gesmolten, op de bodem van het reactorvat terecht gekomen, daar doorheen gesmolten en op de be tonnen vloer van het reactorhuis gestold. Het is niet ondenkbaar dat ook in reactor 2 en 3 de staven 100 procent zijn gesmolten." De meeste radioactiviteit is vol gens Turkenburg terechtgekomen in het koelwater dat in de droogko kende reactoren wordt gepompt. „Om het gehalte aan te geven: zit je er drie uur in, dan heb je 50 pro cent kans op overlijden." De kelders van de reactoren kun nen volgens Turkenburg 80 mil joen liter water bevatten. Daar naast is in tanks opgeslagen laag- radioactief water in zee geloosd waardoor ruimte voor hoogradio- actief water vrijkwam. Er zijn an dere opslagruimtes vlakbij de cen trale lekvrij gemaakt en er is een drijvend zwembad aangevoerd dat nog eens 10.000 ton kan opvan gen. Maar voordat het alternatief om het water uit de kelders op te pompen, te filteren, koelen en her gebruiken gereed is, zijn volgens Turkenburg maanden verstreken. „Als er geen nieuwe opslagcapaci teit komt, zijn over twee tot vier weken de grenzen bereikt. Dan loopt de boel onder en stroomt de zee vol." En dan nadert ook nog het regen seizoen, dat in Japan gepaard gaat met cyclonen, en is er het risico van nieuwe aardbevingen. „De boel is buitengewoon ernstig." Volgens Samsom is de zee tech nisch gesproken nog niet eens het slechtste plan om het radioactief water in te dumpen. „Vanuit de Ja panse bevolking gezien dan. Maar dat is wel zoiets als je afval over de schutting gooien, dan krijg je ruzie met de buren. Daarom moesten ze eerder al stoppen met het lozen van minder radioactief water. Het is een groot dilemma." Samsom wijst erop dat de versprei ding van radioactiviteit het grootst was in de dagen na de aardbeving en de explosie in reactor drie. „Je zou verwachten dat de radioactivi teit in de omgeving afneemt, en in sommige gebieden is dat zo. Maar de reactoren staan nog steeds ra dioactief stoom af te blazen en mondjesmaat komt er toch weer besmetting bij. Wat er nu per uur uitloopt, is niet eens wat Borssele de afgelopen dertig jaar in de Wes- terschelde heeft gekiept." zie onze website:buitenland Robots bieden kijkje binnen in kerncentrale Fukushima De vermoedens waren er al, maar pas gisteren bevestigde Tepco, de exploitant van de kerncentrale in Fukushima, dat na de aardbeving op 11 maart hoogstwaarschijnlijk niet in één, maar in drie reactoren een zogenoemde 'meltdown' heeft plaatsgevonden. Daarbij zijn splijt stofstaven gesmolten en is radio actief materiaal vrijgekomen. Vol gens Tepco zou dit al in de eerste dagen na de beving zijn gebeurd, maar is het risico bezworen door dat de gesmolten staven onder wa ter zijn gezet. Als gevolg van de gro te problemen in de kerncentrale heeft het bedrijf tot nu toe een ver lies geleden van 10,7 miljard euro. De teller van het aantal doden en vermisten als gevolg van de ramp staat op ruim vierentwintigdui zend. Tachtigduizend mensen bin nen een straal van twintig kilome ter rond de centrale werden geëva cueerd. Veel van hen verblijven in tentenkampen of gymlokalen. Het gebied is inmiddels als verbo den zone aangemerkt. Overtreders riskeren 900 euro boete of dertig dagen celstraf. Er is nog niemand gestraft, al houdt niet iedereen zich aan de regels. Nog altijd wei gert een enkeling zijn huis te verla ten. Geëvacueerden mogen spullen ophalen, maar alleen onder begelei ding en maximaal twee uur. In een gedeeltelijke meltdown raken brandstofstaven beschadigd, waardoor sommige radioactieve elementen in de brandstof vrijkomen. Bij een volledige meltdown - als al het koelwater is verdampt en de brandstofelementen helemaal zijn blootgesteld - smelten duizenden brandstofkorrels door de bodem van het reactorvat heen. Brandstofkorrels: Wash-out: Staven breken, brandstofkorrels komen vrij. Radioactieve isotopen in brandstof-jodium en cesium -ontsnappen. Stille 11 Oceaan -L Epicentrum Fukushima «Tokio O Dai-ichi d Verboden zone 20 km Kerncentrale van Fukushima Evacuatie of binnen blijven 30 km Evacuatiezone aanbevolen door VS 80 km Brandstofelement: Duizenden dunne brandstofstaven (180 cm lang), gemaakt van zirkoniumlegering, ondergedompeld in water van reactorvat. Noodstop: Na uitvallen van pompen door aardbeving worden regelstaven tussen de brandstofstaven geschoven en stopt kernsplitsing in een paar seconden. Blootstelling: Water verdampt en brandstofelement komt bloot. Zirkonium oxideert snel in stoom en produceert explosief waterstofgas. Uraniumdioxide of oxides (MOX- brandstof) - een mix van plutonium en uranium.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10