81 buitenland De drachme lijkt weer Khartum bedreigt Vuurgevechten in hoofdstad Jemen Tientallen Duitsers ziek door bacterie 'Mullah Omar weg uit schuilplaats' Tornado in VS eist tientallen levens Belg misdraagt zich in Afghanistan 'De opleiding Vitaliteitsmanagement 6t Toerisme legt de nadruk op je goed voelen en dat inspireert!' SCHULDENCRISIS 'We waren nog lang niet klaar voor de euro' Taliban vallen marinebasis Pakistan aan dinsdag 24 mei 2011 SANAA Tussen de veiligheidstroepen van de Jemenitische president Ali Ab dullah Saleh en strijders van de machtigste stam in Jemen zijn gis teren vuurgevechten uitgebroken. De schietpartijen ontstonden na dat Saleh zondag had geweigerd binnen dertig dagen op te stappen. Onder andere in het noorden van de hoofdstad Sanaa, in de wijk Al-Hasba, werd geschoten. KEULEN In Duitsland liggen tientallen men sen in het ziekenhuis wegens be smetting met de EHEC-bacterie. Onder hen zijn veel vrouwen. De infectie gaat gepaard met diarree, braken en buikpijn en kan ernstige nierschade veroorzaken. De meeste mensen worden met de bacterie besmet door het eten van onvol doende verhit rundvlees. Ook rau we melk kan gevaarlijk zijn. KABUL Talibanleider Mullah Omar is vol gens de Afghaanse inlichtingen dienst een aantal dagen geleden verdwenen uit zijn schuilplaats in de Pakistaanse stad Quetta. De dood van de terrorist kon de dienst niet bevestigen. Het commerciële televisiestation Tolo News meldde de dood van Mullah Omar gister ochtend. De taliban hebben het nieuws ontkend. JOPLIN Bijna negentig mensen zijn omge komen door een tornado die zon dagavond de plaats Joplin in de Amerikaanse staat Missouri trof. Dat hebben de autoriteiten giste ren gemeld. Door het natuurge weld zijn ook vele honderden men sen gewond geraakt. In totaal wer den zondag 46 tornado's gemeld in zeven staten, waarvan die in Joplin met afstand de dodelijkste was. BRUSSEL - Een majoor van het Bel gische leger, die deelnam aan de missie in Afghanistan, is naar huis gestuurd omdat hij zich in dron ken toestand ernstig misdroeg. Dat meldden gisteren Belgische media. De majoor, die deel uitmaakte van de militaire staf in Kunduz, schold in een legerkamp Duitse militai- Leanne du Puy haalt graag mooie dingen in anderen naar boven. Na haar mbo is ze daarom begonnen met de hbo-studie Vitaliteitsmanagement Toerisme (VMT) op Hogeschool Zeeland. Ze zit nu in haar tweede jaar en heeft het naar haar zin. Leanne: "Ik houd me graag bezig met de managementkant van gezondheid en ontspanning. VMT past hier perfect bij. De opleiding legt de nadruk op je goed voelen en dat inspireert mij. VMT is dynamisch en richt zich op het contact met mensen. Gasten, klanten of mede werkers staan centraal." Leanne weet nog niet wat ze na haar opleiding wil gaan doen. "Ik vind heel veel dingen leuk. Zo zie ik mezelf in een leidinggevende functie binnen het toerisme, bijvoörbeeld in een hotel dat zich richt op vitaliteit en beweging gecombineerd met wellness. Ook lijkt het me leuk om op een hrm-afdeling bezig te zijn met de vitaliteit van werknemers. Met de opleiding ga je op studiereis. Leanne: "Tijdens zo'n reis beleef je je vak. De theorie wordt praktijk. We zijn naar Oostenrijk en Duitsland geweest. Dit waren ontzettende leuke ervaringen." Leanne du Puy volgt de opleiding Vitaliteitsmanagement 6 Toerisme op Hogeschool Zeeland. Momenteel loopt Leanne stage bij Zorg- Saam Zeeuws-Vlaanderen. Ze vindt haar stage leuk en leert er veel. Maar ze doet méér. "Voordat ik startte met VMT heb ik mijn mbo-diploma doktersassistente gehaald. Ik werk nu parttime als dokters assistente op een huisartsenpost. Deze functie is niet direct relevant voor mijn huidige opleiding, maar ik vind het erg leuk en ik leer om te gaan met mensen." In Griekenland neemt het besef toe dat het misschien wel een grote fout was om in de euro te stappen. Eén op de zes Grieken wil terug naar de drachme. door onze correspondent Eelco van der Linden ren uit en bedreigde hen met de dood. Hij zou ook een officier heb ben geslagen. De militaire politie moest tussenbeide komen. De Belgische minister van Defen sie Pieter De Crem heeft bij de Duitse staatssecretaris Christian Schmidt excuses aangeboden voor de gebeurtenissen. Nikolaos trekt een rode roos uit de emmer en kijkt ernaar alsof hij van de bloem een ant woord verwacht. Hij mompelt: „Jij kost nu 2,50 euro, ofwel 850 van de oude drachme. Voor de euro was dat 100 - een achtste, een acht ste, meneer." De oude bloemist is als enige overgebleven in de rij zaakjes die zijn gevestigd in de zij kant van de heuvel waarop het Griekse parlement staat. Nikolaos is nu bijna veertig jaar hier. Als de erewacht in vol ornaat over de stoep voorbij marcheert, kijkt hij niet op of om. Desoriëntatie is de gemoedstoe stand in wat - weer - een cruciale week voor Griekenland wordt. Op ties lijken er nog maar weinig: wie gooit het roer om, of wie doet het licht uit? Premier Papandreou zal morgen het volk via de televisie toespreken en proberen steun te krijgen voor nieuwe bezuinigin gen, belastingen en privatiserin gen. De laatste kans. Nikolaos is het spoor bijster en grijpt zich vast aan de oude tijd. Hij wijst naar de overkant, waar de benzine 1,70 euro kost en voelt zich verraden. „Ik ben nog van voor de oorlog. We lagen in puin en zijn herrezen, zo doet een grote natie dat. Het moet weer kunnen, Bloemenverkoper Nikolaos wil dat Griekenland uit de euro stapt en terug grijpt op de drachme. foto GPD met de drachme." 16 procent van de Grieken denkt er zo over. „We zullen wel voor gek worden versleten, maar waarom niet", zegt Georges Michaelides, een 30-jarige psychologiepromovendus die in een grote CD-importzaak in de wijk Omonia werkt. „Voor 600 eu ro in de maand", preciseert hij meteen. Voor Georges is Grieken land een van de vele landen die zullen worden vermalen door een wreed soort kapitalisme. „De spe culanten hebben al lang beslist en gewed op onze ondergang - het is vechten tegen de bierkaai." De eu ro is volgens hem gedoemd te mis lukken. „De EÜ wil nu dat we on ze goudvoorraad van 110 ton verko pen, maar dan zijn we helemaal al les kwijt. Beter het goud als basis te laten voor een nieuwe drachme en opnieuw beginnen", zegt Ge orges, die overigens niet kan wach ten om te emigreren. „Naar Lon den, voor een leven zonder euro." Het is niet moeilijk om Grieken te vinden die dit een waanzinnig KARACHI - Vijftien militairen zijn omgekomen toen taliban een mari nevliegbasis in de Pakistaanse ha venstad Karachi binnendrongen. Dat meldde minister Rehman Ma- lik van Binnenlandse Zaken giste ren. Zeker veertien militairen raak ten gewond. Een patrouillevlieg tuig zou zijn opgeblazen, terwijl een ander toestel schade opliep. Vier tot zes militanten zouden 's nachts met twee ladders over de betonnen muren van de basis zijn geklommen. Vier aanvallers zijn gedood. Malik sloot niet uit dat twee anderen zijn ontkomen. Het duurde 17 uur voordat het leger het gebied weer onder controle had. De Mehranbasis wordt ge bruikt door de luchtmacht en de marine en ligt in het centrum van de miljoenenstad Karachi. Het is een van de zwaarst bewaakte leger- bases in het land. door onze "correspondent Frans van den Houdt NAIROBI - Het noorden grijpt iede re kleine gelegenheid aan om op nieuw een grootschalige oorlog te gen het zuiden te beginnen, meent Barnaba Mariel Benjamin, informatieminister van Zuid-Su- dan. „De bezetting van Abyei is een regelrechte oorlogsverklaring door Khartum." Zes weken voor de onafhankelijk heid van Zuid-Sudan op 9 juli wordt de zes jaar geleden gesloten vrede tussen beide landen ernstig bedreigd. Nadat noordelijke troe pen vorige week waren beschoten in de buurt van de betwiste grens plaats Abyei en 22 soldaten wer den gedood, besloot de noordelij ke regering in Khartum zijn leger de stad te laten bezetten. De bom bardementen die daarmee gepaard gingen, leidden ertoe dat zeker 20.000 mensen zijn gevlucht. Vervolgens trok het leger verder zuidwaarts richting Bahr al Arab. 'Het doel van de operatie is de vei ligheid in het gebied te herstellen', zo werd gemeld in een verklaring van het leger. Khartum beschuldigt het zuidelij ke leger SPLA ervan sinds decem ber vorig jaar te proberen de regio Abyei in te nemen, 'wat een grove schending is van het vredesak koord uit 2005'. De Verenigde Naties en het zuiden beschuldigen Khartum er juist van het akkoord, dat een eind maakte aan 22 jaar burgeroorlog, aan zijn laars te lappen. Volgens de vredes overeenkomst moeten beide legers weg uif de betwiste regio wegblij ven, totdat de inwoners door een referendum kenbaar maken of ze bij het noorden of zuiden willen horen. Dat referendum is nog altijd niet gehouden (in tegenstelling tot de rest van het zuiden, waar in grote

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8