8| Hightech vorm, i li? dinsdag 24 mei 2011 De tijd van zomaar ronddobberen met een bootje op zee lijkt voorbij. Vandaag de dag hoefje niet meer te verdwalen. Dat komt door de navigatie die de afgelopen jaren steeds geavanceerder is geworden. „Veel mensen denken dat de TomTom voor in de auto er eerder was dan de navigatie op de boten. Dat is niet zo", zegt Dien Boone van watersportwinkel Jos Boone. Dat is eigenlijk best D logisch, aangezien er op de weg altijd nog borden staan om de weg te wijzen. Op het water is dat niet het geval. „De vraag naar goede navigatie kwam daar veel eerder, om nuttige informatie zoals de positie, de diepte en de stroom aan te geven. GPS (wereldwijd plaatsbepalingsysteem) is dan een uitkomst, vooral wanneer het mistig is." In de winkel staan de navigatiesystemen keu rig op een rij. In alle soorten en maten, voor zien van de nieuwste snufjes. Boone: „Vroeger had je een kaart en een kompas nodig om de koers uit te zetten. Dan rekende je dat zelf uit, dat doet de GPS nu allemaal." De absolute trend op navigatiegebied is AIS (Automatic Identification System). „Met een AIS-ontvanger kun je zien waar andere schepen, met een zender, zich bevinden en hoe snel ze varen." Zoiets is handig, in bochtig vaarwater bijvoorbeeld, als de andere schepen nog niet te zien zijn. Het maakt de kans op een aanvaring kleiner. „Doordat schippers met de AIS-zender continu signalen uitzenden en ontvangen kun je bijvoorbeeld ook vrienden volgen die een lange bootreis gaan maken. Daar zijn tegenwoordig sites voor." De AIS wordt over het algemeen gekoppeld aan de kaartplotter, daarin zit een GPS- systeem geïntegreerd. Boone: „De GPS/kaart- plotter moet daar wel geschikt voor zijn. Het vult de radar aan. Je hebt dan een multifuncti onele display waar alles op één scherm te zien is: de AIS, de GPS en de plotter." Maar er is meer. De 'Epirb' bijvoorbeeld, een handzaam apparaat voor als het echt fout gaat. „Wanneer je in nood zit en er niemand bereik baar is, dan stuurt de Epirb een signaal naar een Russisch satellietsysteem. Het apparaat zendt uit waar je zit, wie je bent en schakelt het dichtstbijzijnde kustwachtstation in. Er komt dan hulp naar je toe." Natuurlijk is er ook aan de iPhone gedacht. „Tenslotte heeft de halve wereld zo'n tele foon", zegt Boone. „Voor een paar tientjes heb je een navigatieprogramma op je iPhone. Maar de telefoon is dan nog niet waterdicht." Daar is ook aan gedacht; de Toughcase. „De iPhone is daar waterdicht in op te bergen en op het water te gebruiken. Dit komt door de extra accu en een GPS-antenne die erin zit." Het enige wat je niet moet vergeten met al deze gadgets is: aan boord stappen. „De rest gaat eigenlijk vanzelf met al deze hightech snufjes." Boone denkt niet dat de charme van het varen verdwijnt door al deze ontwikke lingen. „De koers moet je altijd plannen en de plotter kan je altijd nog uitzetten. Wanneer je dat doet, is dat eigenlijk net zo iets als kampe ren." Terug naar de tijd dat er van al die luxe nog geen sprake was. Karen Hagen Een Toughcase voor de iphone, de iphone is daar waterdicht in op te bergen Stop schuiven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 58