WesternrijdeK tuinaanleg ei dinsdag 24 mei 2011 „Het gaat erom dat je de totale controle over je paard hebt en dat het er natuurlijk en relaxt uitziet", vertelt Ella Haak van manege De Eendracht in Vrouwenpolder. Drie jaar geleden begon ze met Westernrijden, en in september doet ze voor het eerst mee met het Nederlands Kam pioenschap in De Uithof in Den Haag. „Het is een heel ontspannen manier van paardrijden. Ik heb ook veel gewoon paardgereden, maar dat vond ik toch een stuk minder leuk dan dit." Er zijn vele vormen van Westernrijden. Barrel Racing, Pole Bending en Showmanship at Hal ter zijn maar enkele voorbeelden uit de lange lijst disciplines. Haak bedrijft zelf vooral het onderdeel Reining. „Reining gaat om de totale controle over het paard met een losse teugel. Het is niet alleen het begeleiden van het paard, maar ook zorgen dat het paard elke beweging gecontroleerd uitvoert. Het paard moet de proef zonder het geringste verzet uitvoeren: iedere beweging die het paard uit zichzelf maakt wordt beschouwd als een gebrek aan controle. Het vereist een grote concentratie van zowel paard als ruiter." De deelnemers, gekleed in blouse, laarzen en een cowboyhoed, moeten een van de tien patronen (patterns) rijden terwijl een jury toekijkt. De ruiters hebben de patterns van tevoren uit hun hoofd geleerd en geoefend. Een pattern bestaat onder andere uit langzame kleine cirkels, grote snelle cirkels, vliegende gallopswissels („Daarbij wis sel je van richting en snelheid"), spins („Dan moet je 360 graden draaien op de plaats, daar wordt je in het begin echt heel misselijk van!") en als afsluiting een slidingstop. „Dat is heel spectaculair", vertelt Daniëlle van Bergyk, die ook aan Westernrijden doet bij De Eendracht. "Hierbij komt het paard in de galop aan en gaat vervolgens met de achterbenen op de rem. De voorbenen blijven doortippelen tot het paard stil staat." Voor het Westernrijden worden speciale paar den gebruikt. „Ze moeten compact en sterk zijn, maar toch ook rustig in hun hoofd om de oefening zo beheerst mogelijk te kunnen uitvoeren", legt Haak uit. „Daarom worden de rassen Appaloosa, Paints en Quarterhorse gebruikt. Van dat laatste ras heb ik er drie. Het zijn kleine, snelle, gespierde en temperament volle paarden. Een van mijn paarden, Shining Leon, is al vier keer Nederlands kampioen geworden." Dat Quarterhorses geschikte paarden zijn blijkt wel als Haak er een in de stal laat zien. „Ze zijn beleefd en hebben respect voor mensen", vertelt ze. Ze hoeft maar vluchtig 'Back up' tegen het paard te zeggen en hij loopt nederig naar achteren. Een watje is het echter niet: het stevige paard heeft zelfs spieren op zijn voorhoofd. „Dit zijn echt de pitbulls onder de paarden." Heel belangrijk is ook dat de paar den nergens bang voor zijn. „Een dressuur- paard zou hier bijvoorbeeld van schrikken", zegt Haak als we op weg naar de wei langs een grote veegmachine lopen. „Maar dit paard niet hoor, hij vreet 'm zelfs op als hij dichtbij genoeg komt", zegt ze terwijl de spierbundel inderdaad meteen zijn tanden in de machine zet. Aangeland bij de wei zien we dat alle paarden bij elkaar staan. Ook topper Shining Leon staat er gewoon bij. „Sommige mensen houden hun prijspaarden apart, maar dat doe ik niet. Dan heeft hij misschien wel af en toe een wondje, maar is hij wel gelukkig en eerder bereid öm dingen voor je te doen. Je moet een paard gewoon lekker paard laten zijn." Rutger Snijder Het woord 'Westernrijden' doet de meeste mensen misschien denken aan cowboys, rodeo's en westernfilms. Al schietend indianen achtervolgen en kaarten in de saloon dus. Maar hoewel Westernrijden nauw verbonden is met het werk van cowboys, kun je het paardrijden zoals je dat ziet in westernfilms nauwelijks vergelijken met de manier van paardrijden in westernstijl. Concentratie, snelheid, kracht en discipline: het komt allemaal terug in deze bijzondere tak van de paardensport. Tuincentrum Veefseweg V24-a Mittó \Jzrstr«ten \en mhm Zet de bloemeties maar buiten! Geranium Lobelia Fuchsia Solanum Margriet Kweek ielf: zeden groenten en fruit zoals. Radijs, sla, tomaten, aardbeien en druiven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 54