zeeland 13 A Thermphos: inkoop erts lastig dag voor Mark, Geert en Johan Gezonken schip moet uit sluizen BOBBE MODE Legitimatie commentaar dinsdag 24 mei 2011 Koos Schouwenaar (WD, waar schijnlijk gekozen): „Woensdag wordt bekend wie er zijn geko zen. Voorkeurstemmen kunnen nog leiden tot verschuivingen." Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto stemmen kreeg de PW, die in de Sa- ten van Zeeland maar over vijf ze tels beschikt 'Dat is welbeschouwd het enige goede aan deze verkiezingen: ze zijn geheim.' Johan Robesin, Statenlid PvZ Statenlid Johan Robesin (PvZ) stemt mogelijk op de WD; enkele WD'ers stemmen wel licht op de SGP; dissidente CDA'ers wijken wie weet uit naar de oppositie. De een doet het uit overtuiging, een volgen de uit opportunistische overwe gingen. In ieder geval is het on doorzichtig en voor de burger niet te volgen. En dat terwijl de Senaat bijna net zoveel te vertel len heeft als de Tweede Kamer. Voor menigeen is dat reden ge noeg om te pleiten voor afschaf fing van de Senaat. Niet zo'n vreemde suggestie, want in veel EU-landen kent men geen tweekamerstelsel en als er twee kamers zijn, dan heeft de Senaat meestal weinig te vertel len. Toch is er een goed argu ment voor handhaving van de Senaat. Regering en Tweede Ka mer zijn vaak in de greep van de waan van de dag. De afstand van de Eerste Kamer tot dit po litieke bedrijf kan louterend werken. Maar het is wel nodig dat deze kamer een betere legi timatie krijgt. Bijvoorbeeld door directe verkiezingen. ■BaMSBBBMBMMnanBBBKHMMHMmBHnBasnBlMiHBMMBn&SBPÉIMiBBin door Nadia Berkelder en Ben Jansen MIDDELBURG - Thermphos zelf heeft in april ook twee keer een te hoge uitstoot van dioxine geme ten. Dat .maakte het bedrijf giste ren bekend nadat de provincie met het nieuws naar buiten was gekomen. Sinds de nieuwe vergunning van kracht is, in januari van dit jaar, moet Thermphos de dioxine-uit stoot tot maximaal 0,4 nanogram beperken. Dat is nog vier keer zo veel als de norm die landelijk gang baar is voor de uitstoot van dioxi ne. Het bedrijf heeft zich daar sindsdien ruimschoots aan gehou den; behalve dus op 30 maart (1,2 nanogram), 20 april (1,1 nano gram), 21 april (0,43 nanogram) en 29 april (0,49 nanogram). Thermphos wijt de te hoge uit stoot aan problemen op de markt voor fosfaaterts. „Dóór de instabie le situatie in het midden-oosten, waar wij veel erts vandaan halen, verliep de inkoop niet volgens planning", zegt directeur Rob de Ruiter. „We hebben de ideale mix van erts gevonden, maar door de geopolitieke situatie zitten daar hickups in. Nu zitten we weer on der de 0,1 nanogram. We geloven erin dat we nu weer stabiel zijn." Het is nog niet duidelijk hoe hoog de dwangsom wordt en binnen welke termijn het bedrijf de last onder dwangsom krijgt opgelegd. De Ruiter zegt op dit moment dan ook nog niet te kunnen overzien wat het ingrijpen van de provincie voor gevolgen heeft. „Het belang rijkste is dat we de zaak weer be heersen. En dat doen we. De laat ste metingen zijn weer goed: 0,16 en 0,09 nanogram." Van Heukelom zei gisteren dat de hogere uitstoot geen gevaar vormt voor de gezondheid van de omwo nenden. Dat leidde hij af uit uit het rapport 'De verspreiding van dioxinen rond Thermphos' dat het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieu (RIVM) vorig jaar heeft uitgebracht. De gedeputeer de voegde eraan toe dat het aange kondigde gezondheidsonderzoek onder omwonenden van Thermp hos binnen enkele weken begint. door Lilian Dominicus HANSWEERT - De gezonken tanker in de sluizen bij Hansweert wordt op korte termijn geborgen om geen hinder te vormen voor de scheepvaart. Dat zegt een woord voerster van Rijkswaterstaat. Wie de berging gaat doen is nog niet bekend. „Er wordt op dit mo ment overlegd, maar ik hoop op zeer korte termijn witte rook te kunnen geven", aldus de woord voerster. Naast de plek waar de tan ker is gezonken liggen nu twee schepen van Rijkswaterstaat. De lo catie is met boeien afgezet. De drie opvarenden van de Franse cementtanker Conzelo, een vader en twee zoons, zijn inmiddels weer naar huis. Volgens de uitbaat ster van café 't Anker in Hans- weert, waar de twee zoons zondag avond even waren neergestreken, waren ze erg geschrokken. Moe ders heeft het gezin met de auto opgehaald. Leen van Dijke (Christenunie, niet gekozen): „De coalitie heeft geen meerderheid. Het kabinet zal nog minder daadkrachtig wor den dan het al is." IN ZEELAND 1. Nine O'Clock Hulst afgeblazen 2. 'Keuze Robesin is kiezersbedrog' 3. Hogere bijstanduitgaven STEMMEN Stem voor laatste keer op de stelling op PZC-site: 'Het wordt tijd dat amb tenaren begrijpelijker leren schrijven'. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl foto Marcelle Davidse door Ben Jansen houden: hij beloofde bij de Eerste Kamerverkiezingen niet op de On afhankelijke Senaats Fractie (OSF) te stemmen, omdat die mogelijk te veel naar de pijpen van Jan Nagels 5oPlus zou moeten dansen. Veel heeft dat evenwel niet uitge haald. Het ziet ernaar uit dat de OSF ondanks het missen van Ro- besins stem een zetel in de Eerste Kamer houdt en dat de combina tie van WD, CDA en PW zich van de steun van de SGP moet ver zekeren om netelige kwesties door de Senaat te loodsen. Robesin moet met zijn kennelijke steun aan de PW de kiezers die bij de Statenverkiezingen op de Partij voor Zeeland hebben ge stemd, de komende tijd duidelijk zien te maken waarom ze niet net zo goed PW hadden kunnen stemmen. De mislukte poging van Robesin de coalitie een comfortabelere posi tie in de Eerste Kamer te geven, heeft mogelijk ook gevolgen voor zijn eigen partij. Tussen Robesin en zijn fractiegenoot Franqois Ba- bijn boterde het al niet. Het tegen gestelde stemgedrag van beiden is geen probaat middel om die twee spalt te beëindigen. En Robesin kan fluiten naar zijn plan om via de OSF de sprong naar de Tweede Kamer te wagen. Siem Buijs (CDA, waarschijnlijk gekozen): „Het CDA heeft elf ze tels en ik sta op de elfde plek. Ik weet nog niet of ik gekozen ben. Maar als dat zo is, kan ik 8,5 jaar ervaring in de Tweede Kamer van nut laten zijn." Peter van Dijk (PVV, waarschijn lijk gekozen): „Het zou fantas tisch zijn als ik in de Senaat zit. De uitslag is voor de coalitie ac ceptabel. Eventuele steun van de SGP maakt de situatie werkbaar."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3