Meer verzet herindeling Nog steeds verknocht K 201 zeeland 'Ze moeten het hier niet 1 veel gekker gaan maken' Showroomkeukens 800M2/tegen scherpe prijzen! Elke woonkern op Schouwen-Duiveland heeft zijn eigen sfeer en geschiedenis. In deze serie vertellen de dorpelingen hoe ze het vinden om er te wonen. Vloedgolf zorgt voor ravage dinsdag 24 mei 2011 BESTUUR Burgercomité Oostflakkee door Ton van den Nouweland OUDE-TONCE - Na Goedereede heeft nu ook de gemeente Oost flakkee een groep inwoners die zich verzet tegen de naderende ge meentelijke herindeling. „Een groep burgers wenst zich niet als lammeren naar de slacht bank te laten leiden," meldt Rob Maliepaard in een persbericht. Hij heeft daarom naar Goerees voor beeld het comité Herindeling Nee opgericht. Maliepaard denkt dat Oostflakkee mogelijk het verschil kan maken bij het besluit van mi nister Piet Hein Donner van Bin nenlandse Zaken deze zomer over de herindeling van Goe- ree-Overflakkee. Het is nog steeds de bedoeling dat Goedereede, Middelharnis, Dirks- land en Oostflakkee op t januari 2013 fuseren tot één gemeente. „Donner is al goed op de hoogte van het standpunt van Goedere ede. Als ook nog eens tegengas komt uit Oostflakkee (en wie weet Dirksland later...) dan komt de her- Bekijk het videojournaal 'Zeeland in twee minuten' via jouw compu ter, tablet of telefoon: www.z2.nl STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto SHOWROOM DORPSBEWONERS indeling plotseling in een heel an der daglicht te staan," meldt Malie paard. Hij beroept zich op het nieuwe regeringsbeleid dat ge meenten alleen nog worden sa mengevoegd als de bevolking daar geen bezwaar tegen heeft. Maliepaard vindt dat de inwoners met één informatiebijeenkomst onvoldoende gehoord zijn over het herindelingsplan. Een referen dum was volgens hem beter op zijn plaats geweest. De Flakkeese gemeenteraad - die de herindeling al goedkeurde - heeft volgens Ma liepaard geen recht van spreken. „Want ten tijde van de raadsverkie zingen had geen enkele partij een duidelijk standpunt over herinde ling. En dus kan geen enkele partij claimen dat zij namens de kiezers kiezers hierover uitspraken mag doen." Donner legde in januari het besluitvormingsproces rond de herindeling stil. De vier Zuid-Hol landse gemeenten gaan echter door met de voorbereidingen. Het plan van uitvoering gaat 4 miljoen euro kosten. Goedereede zegt hier niet meer aan mee te betalen. VLISSINGEN - Een groot container schip heeft zondag aan het eind van de dag een grote vloedgolf ver oorzaakt op het Vlissingse Bad- strand. Vlonders' en afvalbakken spoelden ondersteboven en de strandwacht zag haar reddings boot, met trailer en al, bijna de Westerschelde in verdwijnen. Al- bert Dijkstra, hoofd van de strand wacht in Vlissingen, was geschrok ken en is opgelucht dat het op dat moment rustig was op het strand. door Marijke Vael olenboer, fruitteler, agrariër, ijs- en fris drankverkoper, parle vinker, campingbe heerder, strandjutter. Het is slechts een greep uit het bre de scala aan werkzaamheden dat Kees van der Klooster in zijn leven verrichtte. Altijd in Westerschouwen, want dat is Kees zijn gebied. Hij werd ge boren in ringdorp Burgh, waar zijn vader een brandstoffenhandel dreef en woont sinds 1956 in Wes- tenschouwen, het buurtschap bij de duinen en het strand. Zijn favo riete landschap. „Vroeger liep ik el ke morgen om zes uur het duin op om naar de zee te kijken. Maar te genwoordig heb ik daar geen lucht genoeg meer voor," vertelt de kras se tachtigjarige, die nog wel zijn ei gen potje kookt, auto rijdt, en af en toe wandelt en fietst. Kees van der Klooster en zijn vrouw Corrie van Sonsbeek, die twee jaar geleden overleed, kozen indertijd bewust voor Westen- schouwen als woonplaats. „We stonden na de ramp ingeschreven voor een woning toen we er op eens twee gelijk kregen aangebo den. Mijn vrouw, die in rusthuis Duinoord werkte als verzorgende, kon een huis krijgen in het Oosten rijkse dorp in Nieuw-Haamstede en ik kreeg hier aan de Kure een geschenkwoning aangeboden." Het stel koos voor het honk in Westenschouwen omdat dit het dichtste bij het strand lag en niet ver van Burgh waar Kees zijn va der, Leendert van der Klooster, een boomgaard, bouwland en een brandstoffenhandel had. „Ik werk te bij hem als fruitteler, agrariër en kolenboer, samen met twee knech ten. We bezorgden eierkolen en antraciet in heel Westerschouwen. Zakken van 100 kilo die ik op mijn rug naar de kolenhokken sjouw de." En passant leerde Kees de klanten persoonlijk kennen. „Het ging er vroeger heel gemoedelijk aan toe. Iedereen kwam bij elkaar over de vloer en zei elkaar goeden- Dat laatste doet de 80-jarige nog steeds. „Ik ben dat zo gewend, maar tegenwoor dig kijken mensen soms raar op wanneer je ze groet terwijl ze je niet kennen." Door zijn werk als kolenboer kende Kees buurtschap Westenschouwen reeds voor hij zich er zich 55 jaar geleden met zijn vrouw vestigde. „Er stonden indertijd tien huizen, waarvan een aantal in de duinen," telt hij in ge dachten uit. „Een deel werd toen al gebruikt als vakantiewoning. Het huidige horecabedrijf Zeelust was het vakantiehuis van dokter Pilaar", zegt van der Klooster Toen Corrie en Kees van der Kloos ter in 1956 in hun geschenkwo ning aan de Kure trokken bestond het buurtschap nog grotendeels uit landbouwgrond, boomgaarden en bollenvelden. „Maar er stonden al meer huizen en er was een klei ne' kruidenierswinkel die 's zo mers open was." Die werd gerund door Kees zijn oom, eveneens een Kees van der Klooster. „Als ik geen kolen rond bracht werkte ik in de strandtent die hij ook had. Fietsen stallen en ijs en frisdrank verkopen." Kees, die op zijn veertiende begon te werken, 'rolde' in i960 zelf de toeristenbranche in toen zijn buur man, die boerderij Duinoord Kees van der Klooster geniet nu nog steeds van de duinen en het strand. „Vroeger was het hier nog mooier. Ik ging elke morgen om 6.00 uur naar Het is hier in Westenschou wen altijd rustig geweest en dat is het nog. Er zijn overal wel eens uitspattingen, maar het is- goed te doen om hier te wonen. Ze moeten het alleen niet gekker maken door hier nog meer cam pings en restaurants te vestigen. Het is genoeg zo," zegt Kees van der Klooster over het buurtschap waar hij 55 jaar geleden kwam wo nen. Kees weet nog dat je toen 'overal' kon lopen. „Er waren voor al boomgaarden, akkers en bollen velden." Op die velden werden on der meer irissen, narcissen en tul pen geteeld. „Vooral aan de Steen weg en Hogeweg. De bollen wer den verwerkt in een schuur die hier aan de Steenweg stond, naast mijn huidige woning." Het huis-, naam 'Iris' van het pand waarin? de 80-jarige Westenschouwenaar woont herinnert aan die periode. i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 36