zeeland i 21 Gemeente zet procedure verwijdering orgelkas door toeren in Oostkapelle KIJK ZELF, ZO MIS JE NIKS! Z2.NL HISTORISCH ORGEL KOORKERK B en W gaan besluit beter beargumenteren Ma n gewond bij schuurbrand in Boerenhol MA t/m VR: 10:00 uur 16:00 uur 22:00 uur ZAen ZO: 18:00 uur dinsdag 24 mei 2011 ngastsssss^^&ss appartementen direct naast het foto Ruben Oreel feesten en partijen. Ook hebben de jonge ondernemers samenwer king gezocht met andere onderne mers in de omgeving, zodat hun gasten korting krijgen bij winkels of in restaurants kunnen profite ren van een speciaal Zilt-menu. „Dat werkt. We vinden het belang rijk om het ondernemerschap in Vlissingen te stimuleren. En het contact onderling "is gewoon heel leuk. We komen allebei niet uit Vlissingen, maar we voelen ons hier vanaf de allereerste dag thuis." door Carla van de Merbel middelburg - De gemeente Mid delburg gaat door met de procedu re om de kas van het historische Peter Gerritsz-orgel van de Koor kerk naar Utrecht te laten verhui zen. Vorige week besliste de rechtbank in Middelburg dat het gemeentebe stuur op een aantal punten onzorg vuldig is geweest met het verlenen van toestemming om de orgelkas (de houten kast waarin het pijp werk van het orgel is gevat) weg te laten halen. Volgens wethouder Jo- han Aalberts gaat het college van burgemeester en wethouders nu een nieuw besluit daartoe nemen, waarin sommige onderdelen beter beargumenteerd zullen zijn. De ge- BOERENHOL - Aan de Kruisdijk bij buurtschap Boerenhol, tussen Groede en Breskens, is gistermid dag een boerenschuur in vlammen opgegaan. Door de aanwezigheid van plastic in de schuur ging dat ge paard met flinke rookontwikke ling. Meerdere korpsen uit de om geving werden opgeroepen. De brandweer kon voorkomen dat een vat diesel, dat tegen de schuur stond, in brand vloog en dat het vuur oversloeg op de naastgelegen woning. Tegen half twee is het sein 'brand meester' gegeven. De ei genaar, die de brand probeerde te blussen, is met brandwonden naar het ziekenhuis gebracht. De schuur werd onder meer gebruikt voor de opslag van voertuigen. Volgens de Veiligheidsregio zijn er geen gevaar lijke stoffen vrijgekomen. door Henk Postma OOSTKAPELLE - Tussen het sport complex en het nieuwe woonzor- centrum dat langs de Duinweg ver rijst, mag straks in Oostkapelle 'welstandsvrij' worden gebouwd. Particulieren kunnen daar dan naar eigen smaak landhuizen laten bouwen. Het nieuwe woonzorgcentrum met daarin 22 huurappartemen- ten, acht koopwoningen en twee groepswoningen, krijgt het aan zien van een stel blokkendozen. Maar daarachter kan straks - in een parkachtige omgeving - naar eigen fantasie worden gebouwd. Er zijn zeven ruime kavels beschik baar voor evenzoveel landhuizen. Belangstellenden moeten bij de Walcherse Bouw Unie te rade, want die is eigenaar van de grond. Er is daar ook nog een uitgestrekte zone te koop - eigendom van pro jectontwikkelaar Van Garderen - meente werkt mee aan de verhui zing van de orgelkas naar Utrecht 'omdat het orgel dan weer bespeel baar wordt'. Het wordt in de Nicolaïkerk herenigd met het bin nenwerk. De gemeente volgt hier mee het advies van de gemeentelij ke monumentencommissie, na aanvankelijke afwijzing van het verzoek van de Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed (RCE) om ver plaatsing naar Utrecht. De rechtbank oordeelde vorige week dat in het besluit van de ge meente niet duidelijk is aange toond dat het vervangend orgel dat is aangeboden, past in de Koor kerk. Aalberts: „Volgens de rechter was niet goed omschreven hoe en welk orgel voor het Gerritsz-orgel wordt teruggeplaatst Dat is wel be sproken in de monumentencom missie en die heeft geconcludeerd dat het kan. Dat moet nu duidelij ker op papier." Het Gerritsz-orgel uit 1479 hing tot 1886 in de Nicolaïkerk in Utrecht. Daarna be landde het in een depot van het Rijksmuseum. In 1952' werd het voor een periode van honderd jaar in bruikleen gegeven aan de Koor kerk, ter compensatie van de ver nielingen in de oorlog. Omdat het door gebrek aan kennis niet lukte het orgel bespeelbaar te maken, werd het binnenwerk weer opge slagen. De RCE wil het orgel nu restaureren en terugplaatsen in de Nicolaïkerk. Het Rijksmuseum heeft de kas van een i6e-eeuws orgel uit Haren karspel aangeboden als vervan ging. Vandaag wordt de zaak be sproken in het college van B en W. Daarna zal het college een nieuw advies vragen aan de monu mentencommissie. Aalberts ver wacht dat dit er over zo'n vier we ken kan zijn. Vervolgens neemt het college een besluit dat dan zes weken ter inzage wordt gelegd. De bezwaarmakers vanuit de Koor kerk, verenigd in de Stichting tot Bescherming van het Peter Ger ritsz-orgel, kunnen dan opnieuw bezwaar maken tegen het besluit van de gemeente. Zij zeggen dat verwijdering van de orgelkas scha de zal toebrengen aan orgel en kerk, dat het vervangende orgel niet geschikt is en dat de belofte van honderd jaar bruikleen in stand moet blijven. waarop een compleet kasteel past. Volgens de makelaar, Wisse Vast goed, zijn inmiddels twee kavels 'zo goed als verkocht' en zijn twee andere kavels in optie genomen. De gemeente Veere ziet het hele gebiedje dat Park Westduin gaat heten, als een proeflocatie voor vrije bouw, ofwel voor woningen die 'architectonisch sterk van el kaar afwijken'. De raadscommissie voor Ruimtelijke Ordening zette gisteravond het licht op groen. Ge lijktijdig wordt in de hele gemeen te het welstandstoezicht op de bouw van sommige schuurtjes en achtererven afgeschaft. Aan de Duinweg in Oostkapelle hebben Marty en Jos de Korte in middels de toon gezet. Naast het wozoco dat er verrijst, bouwden ze (nog met instemming van de welstandscommissie) een bed- en breakfast-'boerderij', strak en mo dem, maar in de 'maatvoering' van een historische boerenschuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 21