De verbeelding van de 181 zeeland 1 Vloedgolf zorgt voor ravage op Badstrand J-gen (1S) riidt Kleuterklas Ritthemse school De ultieme vorm van nietsdoen, verheven tot kunst. Dat laten zo'n twintig levende standbeelden zaterdag 4 juni zien op het eerste Domburg Statues Festival. 100 kilometer te hard op coeree verhuist mogelijk naar Souburg Man (45) aangehouden na brand dinsdag 24 mei 2011 ",WK' De Montreal Express van Hapag Lloyd vaart voorbij (bovenste foto) en ver oorzaakt een golf die de reddingboot bijna wegspoelt, foto's Albert Dijkstra door Wendy van den Hurk vlissingen - Een groot container schip heeft zondag aan het eind van de dag een grote vloedgolf ver oorzaakt op het Vlissingse Bad strand. Vlonders en afvalbakken spoelden ondersteboven en de strandwacht zag haar reddings boot, met trailer en al, bijna de Westerschelde in verdwijnen. Albert Dijkstra, hoofd van de strandwacht in Vlissingen, was ge schrokken. „Gelukkig hebben we de paar mensen die op het strand waren op tijd kunnen waarschu wen en de schade viel uiteindelijk mee, maar wat als dit gebeurt op een topzomerse dag en het strand vol ligt met mensen? Daar moet ik toch niet aan denken." De Montreal Express, van Hapag- Lloyd, voer vanwege de harde windkracht aanvankelijk met der tien knopen het Oostgat in, aldus de hoofdverkeersleider van Rijks waterstaat. „Toen is het snelheid gaan minderen tot het langs het strand elf en een half voer", zegt woordvoerder Lia van Dijke. „De hoge golfslag kan ook veroorzaakt zijn door een schip dat op hetzelf de moment het Oostgat uit voer en de Montreal passeerde." Een maximum snelheid is er niet. De regel is dat de snelheid dusda nig moet zijn 'dat er geen gevaarlij ke golfslag of oeverzuiging ont staat'. „En een kapitein moet zelf weten welke snelheid dat is." Toch vraagt Albert Dijkstra zich af of het nog wel langer verantwoord is om dit soort schepen toe te staan in het Oostgat. „Zeker om dat de schepen steeds groter wor den en sneller accelereren. En dan is het Badstrand door de zandsup- pletie het laatste jaar ook nog eens veel groter geworden, waardoor er minder water tot de vaargeul over blijft en schepen meer water weg trekken. Laat ze dan maar liever via de Wielingen varen. Dan heeft niemand er last van." Rijkswaterstaat is op moment be zig met een onderzoek naar de bes te snelheid voor schepen, naar aan leiding van eerdere incidenten. De golf van zondag wordt daar vol gens Van Dijke 'niet direct' in mee genomen, maar krijgt wel alle aan dacht. De resultaten van het onder zoek worden binnenkort bekend gemaakt. STAJUES FESTIVAL door Annemarie Zevenbergen Het poezenvrouwtje, Mondriaan, Michiel de Ruyter en Meneer de Vries met zijn Juffrouw Jansen zijn zaterdag 4 juni te vin den in het centrum van Domburg. Ze zijn er weliswaar in levenden lijve, maar ze zijn niet echt leven dig. Bewegingloos fleuren ze het straatbeeld op met hun aanwezig heid tijdens het eerste Domburg Statues Festival. Een evenement met zogenoemde living statues, of wel levende standbeelden in ge woon Nederlands. Het evenement is georganiseerd door Domburg Aktief 'Want', zo verwoordt Anne van der Mast van Domburg Aktief: „We wilden iets nieuws voor Dom burg. We hebben al jaren de spel- middagen voor kinderen en onze jeugdactiviteiten. Maar daar wil den we iets aan toevoegen. Iets bij zonders, iets anders. Niet de zo veelste nachtmarkt of braderie. Dat is niet wat we voor ogen had den. Toen kwamen die levende beelden bij ons op. Ik heb ze ge zien op de Ramblas van Barcelo na. Ze zijn er overal ter wereld. Ook in Arnhem bijvoorbeeld waar ieder jaar het World Statues festi val is. Daar hebben we ook ons licht opgestoken. Het zijn fantas tische acts. Niet zo maar ge schminkte mannetjes en vrouw tjes, maar echte professionals." „We hebben nu ingespeeld op de Schildersweek in Domburg. Op za terdag is er dan wat minder te doen en daar hebben wij nu ge bruik van gemaakt. Er komt ook een looproute langs de beelden." Domburg Aktief heeft grootse plannen. Het moet niet alleen een jaarlijks terugkerend evenement worden, maar het mag ook wel wat ambitieuzer. Er wordt zelfs voorzichtig gedacht aan een kam- Living Statues Op 4 juni is het eerste Domburg Statue Festival. Wethouder René Molenaar opent het evenement om 13.30 uur op 't Groentje. O Het Nederlands Kampioenschap Living Statues voor professionals is op Pinksterzondag 12 juni in Val kenburg, met ruim 40 beelden en beeldengroepen. In Arnhem is op 24 en 25 septem ber het World Statues Festival met zo'n 300 levende beelden. Za terdag zijn de Statues by night (van af 21 uur) en zóndag komen kinde ren, amateurs en professionals in actie tussen 12.00 en 18.30 uur. pioenschap. Misschien samen met buurland België of in Benelux-ver- band. Want de dames en heren on dernemers in Domburg zien wel brood in het festival. „Je zou ook kunnen denken aan een soort Montmartre erbij, met straatschil ders en andere culturele activitei ten." De 4e juni zullen er in ieder geval ongeveer twintig beelden acte de présence geven in het hart van de badplaats. Daarbij gaat het niet al leen om solobeelden, er zijn ook beeldengroepen. Een Living Statue speelt met de begrippen levend versus niet levend om het publiek op het verkeerde been te zetten. Statisch is het allerminst. Humor en verrassingselementen maken dit straattheater tot een spannend kijkspel waarbij het publiek af en toe een hoofdrol krijgt toebedeeld. Verleid door de 'Bronzen Schoone' misschien? Of uitge daagd door de 'Staaltjes', twee raadselachtige poortwachters van verleden en toekomst. Maar er zijn ook 'Gevallen Engelen' die de we reld vanuit hun eigen, eindeloze perspectief bekijken. En wie wil niet weten hoe 'Stenen Sprookje' afloopt. De duistere Zarrates met haakneus en hoge hoed trekt de kar waarop zijn koningin Pisar ze telt, met afgehouwen benen en een vederen boa. Op zoek naar...? De turfschipper Henk van Zanten Mariken middelharnis - Een 18-jarige inwo ner van Middelharnis, die net vier maanden zijn rijbewijs had, kon dat alweer inleveren nadat hij maar liefst 100 kilometer per uur te hard scheurde over de N215, de doorgaande weg over Goe- ree-Overflakkee. Agenten betrap- tem hem toen hij zondagnacht rond half één vanaf Nieuwe Tonge richting Middelharnis racete. Op de weg is de maximumsnelheid 80, de jongen werd gepakt met een snelheid van 180. Na correctie bleef daar een overschrijding van, 94 van over. Dat betekende dat hij z'n roze pasje meteen kwijt was. Ook kreeg hij een proces-verbaal. ritthem - Basisschool De Burcht-Rietheim in Ritthem over weegt haar kleuterklas over te he velen naar de vestiging in Sou burg. Het zou de eerste stap zijn naar een schoolloos dorp. Het kleuterklasje, met daarin de groepen 1 en 2, telt in totaal nog maar zeven kinderen. Niet eerder waren dat er zo weinig, volgens di recteur Nelly van de Velde. „De spoeling wordt erg dun." Het besluit valt binnen een paar weken. Om daartoe te komen zegt het schoolbestuur ook te overleg gen met de ouders. „We weten dat die het klasje het liefst in Ritthem houden en dat geldt voor ons ook, maar we wil len ook kwaliteit blijven bieden. Het is niet goed als kinderen wei nig speelkameraadjes hebben. Maar voorlopig gaat het nog goed op school. We zitten nu op 43 leer lingen. Al gaan er dit jaar weer vijf af en komen er maar drie bij. Al thans, vooralsnog." Ook al zou de schooldirecteur het liefst in Ritthem blijven, ze ziet de toekomst daarvan toch wat som ber in. „Als we zo doorgaan, zijn er op den duur helemaal geen leerlingen meer. Daarom kiezen wij als be stuur heel bewust voor de nieuw te bouwen brede school in Sou burg-Zuid. Daar hebben we ook nog eens alles bij de hand." De Ritthemse school doet al veel samen met de parallelgroepen van de Burcht-Rietheimverstiging in Souburg. Van de Velde schuift ook al steeds aan bij alle overleggen die over de nieuwe school plaatsvin den. „Het is alleen nog de vraag wan neer de nieuwe school wordt ge bouwd. Dat kan nog wel even du ren. Want ook de locatie staat nog niet vast. Ouders zijn zich ervan bewust dat de afstand wel eens groter kan worden als de definitie ve locatie toch de Van Visvliet- straat wordt." kapellebrug - Bij de brand in Pen sion D'akapel in Kapellebrug is zondagavond een 45-jarige man uit de gemeente Hulst aangehou den. Hij probeerde tijdens de brand via de achterzijde het ge bouw te betreden. „De brandweer was nog volop bezig om het vuur te bestrijden, dus werd hij gesom meerd weg te gaan. Qat deed hij niet, dus is hij aangehouden", zegt een politiewoordvoerster. De brand ontstond rond tien uur in de keuken. De oorzaak is nog niet bekend. In het pension verbleven Oost-Europese arbeiders. De Gent sevaart, waaraan het pension staat, is de weg van Hulst richting België.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 18