81 buil Discussie over opvolger DSK Aswolk is vooralsnog een Het A-woord rijt in België wonden van Tweede Wereldoorlog weer open IMF Europa botst met andere landen DSK is attractie in New York Jongeren houden pleinen in Spanje een week bezet Noord-Sudan verovert omstreden stad maandag 23 mei 2011 WASHINGTON - Europese en niet-Europese landen komen steeds meer tegenover elkaar te staan bij de selectie van een opvol ger van de afgetreden topman Do minique Strauss-Kahn van het In ternationaal Monetair Fonds (IMF). Dat bleek het afgelopen weekend uit opmerkingen van ver tegenwoordigers van diverse lan den. Het IMF meldde zaterdag dat aan gesloten landen vanaf vandaag kandidaten mogen aanmelden. De raad van bestuur van het IMF, dat bestaat uit vertegenwoordigers van 24 landen, verwacht uiterlijk 30 juni een opvolger te benoemen voor Strauss-Kahn. De IMF-baas diende donderdag zijn ontslag in, nadat hij in New York was opge pakt op verdenking van poging tot verkrachting. Duitsland, Groot-Brittannië en Frankrijk waren er als de kippen bij om hun voorkeur uit te spre ken voor de kandidatuur van de Franse minister van Financiën 1 Christine Lagarde. Volgens de NEW YORK - De gevallen IMF-top- man Dominique Strauss-Kahn is de nieuwste toeristenattractie van New York geworden, nu hij zijn huisarrest is begonnen in een his torisch gebouw op Broadway num mer 71. De wolkenkrabber uit 1898 is di rect opgenomen in toeristische rondleidingen. „Rechts is het ge bouw waar die Fransman zit, die is beschuldigd van verkrachting", zei een reisleider op een dubbel deksbus tijdens zijn rit op Broad way. Duitse bondskanselier Angela Mer kel zou Lagarde 'een uitstekende keuze' zijn. De Britse regering prees Lagarde, omdat ze 'echt lei derschap heeft getoond als voorzit ter van de ministers van Financiën van de G20-landen dit jaar'. De Belgische minister van Financi en Didier Reynders liet gisteren weten dat hij ook interesse heeft in de IMF-functie. Hij gaf echter toe dat Christine Lagarde betere papieren heeft. Sinds de oprichting van het IMF aan het einde van de Tweede We reldoorlog is het traditie dat de di recteur uit Europa komt. Er komt echter steeds meer kritiek van op komende economieën als Brazilië en China op deze traditie. De ministers van Financiën van Australië en Zuid-Afrika, die sa men een G20-comité over de her vorming van het IMF voorzitten, schreven gisteren in een gezamen lijke verklaring dat de verdiensten van een persoon en niet iemands nationaliteit de doorslag zouden moeten geven. Zij wezen op een overeenkomst die in 2009 werd aangenomen door de G20-landen, een club van meest invloedrijke economieën in de wereld. Hierin werd opgeroepen tot een open se lectieproces voor een IMF-baas. Ook Zwitserland gaf gisteren aan open te staan voor een niet-Euro- pese opvolger voor Strauss-Kahn. „Ik ben niet overtuigd van het ar gument dat een Europese direc teur van het IMF nu specifiek van belang is, omdat het IMF zo sterk betrokken is bij de Europese schul dencrisis", zei IMF-bestuurder Re ne Weber. „Het zou juist positief moeten zijn als een persoon van buiten straks de zwaktes in de eu rozone aanwijst." Mexico zou overwegen een eigen kandidaat, Agustin Carstens, voor te dragen. Carstens (52) is gou verneur bij de Mexicaanse Bank en was daar ook al voorzitter van. REYKJAVIK - IJsland heeft gisteren de luchthavens in het land geslo ten en alle binnenlandse vluchten geannuleerd wegens de uitbarsting van een vulkaan zaterdag. Ook een vlucht van Schiphol naar Reykja vik bleef aan de grond. De Grimsvötn in het zuidoosten van IJsland kwam zaterdagavond tot uitbarsting en stootte ook giste ren nog rook en as uit, tot een hoogte van wel 20 kilometer. De omgeving van de vuurspuwende vulkaan is bedekt met een laag as, die voor omwonenden een flink probleem veroorzaakt. De enige rondweg van het land is gedeelte lijk onbegaanbaar. De Grimsvötn is de actiefste vulkaan van IJsland. De gebeurtenissen roepen herinne ringen op aan de uitbarsting van een vulkaan onder de IJslandse gletsjer Eyjafjallajökull in april vo rig jaar. Die produceerde weken lang grote rookpluimen en aswol- ken. Het Europese luchtruim ging tijdelijk dicht en duizenden vluch ten moesten worden geschrapt, omdat de asdeeltjes de motoren van vliegtuigen kunnen beschadi gen. Het uitvallen van vluchten kostte luchtvaartondernemingen en vliegvelden miljarden. Circa Rook stijgt op uit de vulkaan Grimsvötn op IJsland. Het land heeft gisteren zijn luchtruim tijdelijk gesloten na de MADRID - De betogers die al dagen lang bivakkeren op het Puerto del Sol-plein in Madrid zetten hun ac ties voort tot zeker volgende week zondag. Dat heeft een woordvoer der van de betogers gisteren ge zegd. Net als in de afgelopen da gen protesteerden in Madrid en an dere Spaanse steden tal van men sen tegen de hoge werkloosheid en tegen de bezuinigingen die de regering van de sociaaldemocrati sche premier José Luis Zapatero doorvoert. Spanje hield gisteren lokale en re gionale verkiezingen. Peilingen voorspellen grote verliezen voor Zapatero, onder meer in traditio nele socialistische bolwerken als Barcelona, Sevilla en de regio Cas- tilla La Mancha. Het is een verve lend vooruitzicht voor de socialis ten, met landelijke verkiezingen in 2012. door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - Eén letter kan veel ver schil maken. Dat ondervond de Belgische minister van Justitie Ste- faan De Clerck vorige week. 'Verge ten' of'vergeven', hét betekende het verschil tussen een sereen de bat en een politieke rel die oude wonden van de Tweede Wereld oorlog openrijt. En Vlaams-Waal se tegenstellingen en vooroordelen aanwakkert. Het gaat om het A-woord. Al de cennia wordt de Belgische politiek van tijd tot tijd opgeschrikt door voorstellen van extreemrechtse Vlaamse zijde om amnestie te ver lenen aan degenen die in de oor log met de Duitsers hebben gecol laboreerd. En al even lang wordt een discussie daarover in de kiem gesmoord. Het A-woord is taboe bij vrijwel alle partijen aan beide kanten van de taalgrens. Tiendui zenden, vooral in Vlaanderen, zijn na de oorlog wegens heulen met de Duitse bezetter veroordeeld. Zij verloren hun stemrecht, mochten geen ambtenaar worden en raak ten (een deel van) hun pensioen kwijt. Licht gestraften kregen die rechten lang geleden terug, voor een uit stervende groep zwaarder veroor deelden gelden sommige beperkin gen nog, al zijn ze nagenoeg ver waarloosbaar. Veel reden voor een amnestie is er dus niet. Twee weken geleden diende het ex treemrechtse Vlaams Belang toch weer zo'n voorstel in. In het verle den werd dat niet eens in behande ling genomen, maar tot veler ver rassing stemde ditmaal een kleine (Vlaamse) meerderheid - van links tot rechts -ermee in het toch op de Kameragenda te plaatsen. De stemming kreeg weinig aan dacht, tot de De Clerck op tv zei dat het tijd is om te 'vergeten'. Hij kreeg een golf van kritiek over zich. „Vergeten? Dat nooit!". Later zei hij 'vergeven' bedoeld te heb ben, maar het was te laat. Vooral de Waalse kritiek is fel, want daar leeft nog altijd de mythe dat colla boratie een puur Vlaamse aangele genheid was. De Clerck is intussen de gebeten hond. Naar eigen zeggen wilde hij alleen duidelijkmaken dat dit de bat van hem best mag worden ge voerd. Het Simon Wiesenthal Cen trum eist zijn ontslag 'wegens steun aan genocide'. In de Kamer bood De Clerck zijn excuses aan. Deze week gaat hij - want dat hoort er dan ook meteen bij - zijn goede bedoelingen uitleggen aan de joodse gemeenschap. JUBA - Tanks van het Noord-Suda- nese leger hebben zaterdag het om streden stadje Abyei ingenomen na twee dagen van bombardemen ten door de Noord-Sudanese lucht macht. Volgens Artsen zonder Grenzen is de volledige bevolking van Abyei na de inname op de vlucht geslagen. De Zuid-Sudanese troepen in de stad hebben zich te ruggetrokken. Beide partijen ma ken aanspraak op de grensregio, waar veel olie te vinden is. Verschillende landen, waaronder Nederland, en de Verenigde Naties hebben het geweld in Abyei veroor deeld. „De acties van de Sudanese regering zijn flagrante schendingen van het vredesakkoord tussen het noorden en het zuiden. Daarnaast ondermijnt dit het voornemen van beide partijen om een nieuwe oorlog te vermijden", aldus het Witte Huis in een verklaring.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8