261 sport Seizoen van Schalke krijgt toch nog wat glans Afscheid vol weemoed Record voor Ronaldo, Deportivo degradeert Geen promotie voor Bakx en Kousemaker Het theater van de dromen is voor één keer het theater van de weemoed. Met een emotionele toespraak neemt Edwin van der Sar afscheid van Old Trafford. Verslag van een bewogen dag. maandag 23 mei 2011 MADRID - Cristiano Ronaldo heeft op de laatste speeldag van de Pri- mera Division geschiedenis ge schreven. De Portugees had met twee treffers een aandeel in de monsterzege van Real Madrid op Almeria: 8-1. De aanvaller sloot het seizoen af met een historisch aantal van veertig competitietref fers. Ronaldo verbeterde het record van Hugo Sanchez en Telmo Zarra, die ooit tot een totaal van 38 competi tietreffers kwamen. Sanchez deed dat in het seizoen 1989/90 voor Real Madrid. Hij evenaarde des tijds de beste prestatie van Zarra, die in het seizoen 1950/1951 succes vol was voor Athletic Bilbao. Ronaldo schonk Real Madrid dit seizoen 53 doelpunten. Lionel Mes- si kwam tot nu toe tot 52 treffers. Het wonderkind van Barcelona speelt zaterdag echter nog in de fi nale van de Champions League te gen Manchester United. Ibrahim Afellay maakte zaterdag zijn eerste competitietreffer voor Bar^a. De voormalig middenvelder van PSV trof doel in de door zijn club gewonnen uitwedstrijd bij Malaga: 1-3. Barcelona is al een tijd je zeker van de landstitel. Met het oog op de finale van de Cham pions League gunde trainer Josep Guardiola het gros van zijn basis spelers rust. Bojan Krkic (20) droeg tijdens het laatste competi tieduel de aanvoerdersband. Deportivo La Coruna komt vol gend seizoen niet meer in de Pri- mera Division uit. De club verloor op de laatste speeldag van Valencia (0-2) en degradeerde daardoor. De portivo won in 2000 nog de lands titel en reikte in 2004 tot de halve finales van de Champions Leaguê. De voormalige werkgever van Roy Makaay werd de laatste seizoenen echter geplaagd door financiële problemen. Deportivo is de derde degradant uit de hoogste Spaanse voetbalklasse. Hercules Alicante en Almeria wisten al eerder dat ze volgend seizoen op een lager ni veau voetballen. RIJSWIJK - VW-Venlo en Excelsior houden kans zich te handhaven in de eredivisie. In de play-offs om promotie/degradatie was VW over twee duels te sterk voor Vo- lendam. Excelsior hield FC Den Bosch van zich af WV stuit nu op FC Zwolle, dat gisteren pas na strafschoppen (7-6) de baas bleef over Cambuur. Na reguliere speeltijd was het 2-1 voor de thuisclub, hetgeen eerder in Leeuwarden ook het geval was geweest. Helmond Sport won thuis van Veendam (1-0). In Veen- dam was het een paar dagen eer der 3-3 geworden. Helmond Sport speelt nu tegen Excelsior. WV was gisteren in eigen huis in een matig duel met 2-0 te sterk voor Volendam. De eerste wed strijd, in Volendam, had WV ook al gewonnen (2-1) van de ploeg uit de Jupiler League. In de Koel wa ren Robert Cullen en invaller Ruud Boymans trefzeker. Excelsior schakelde FC Den Bosch uit. In Rotterdam werd het 3-1 na de 3-3 van donderdag in Noord- Brabant. Geert-Arend Roorda maakte het openingsdoelpunt op Woudestein. Na amper twintig mi nuten volleerde de Fries de bal prachtig binnen. Den Bosch drong in de tweede helft aan en kwam een kwartier voor tijd via Niels Vorthoren op gelijke hoogte. De middenvelder schoot raak na een combinatie tussen Wilmer Kouse maker en Istvan Bakx. Pas in de laatste tien minuten besliste Excel sior de wedstrijd. Ryan Koolwijk benutte een strafschop, Daan Bo venberg maakte de 3-1. door Eric de Jager DEN HAAG - De aanloop naar de Duitse bekerfinale tegen MSV Duisburg voorspelde niet veel goeds voor Schalke 04. De Königsblauen strompelden al we ken als aangeschoten wild over de velden. Een plek om te huldigen was er niet eens. Maar na twintig minuten, toen Klaas-]an Huntel- aar de tweede van vijf Schalke goals erin schoot, was alle ellende alweer vergeten. Huntelaar doofde met zijn doel punt het vuur bij de door blessu res gehavende tweededivisionist Duisburg. Hij tikte de bal na een messcherpe pass van Jefferson Far- fan feilloos langs de keeper. De oud-PSV'er uit Peru was ook al de aangever bij de openingsgoal van Julian Draxler, en degene die de hoekschop trapte waaruit Höwe- des de 3-0 binnenkopte. Het Schalke dat zaterdag in Berlijn over het veld van het Olympiasta- dion dartelde, leek in niets op de ploeg die maandenlang als bleke fi gurant door de Bundesliga sloop. De laatste zes competitiewedstrij den gingen allemaal verloren. Het was in lijn met het slechte begin, dat de verhuurder van het stadion in Gelsenkirchen er zelfs toe bracht het complex vast te verhu ren voor het finaleweekeinde. „Toen die aanvraag kwam, ging het zó slecht met Schalke dat nie mand rekening hield met een be kerfinale", aldus een schuldbewu ste woordvoerder van de Arena. Met het door blessures aangesla gen Duisburg als tegenstander, hielden de 'Schalker' plots reke ning met een bekerwinst. Alleen was er geen plek om te huldigen. Een sponsorevenement vulde het stadion en de parkeerplaatsen. Het stadhuis, waar in 1997 nog de Ue fa-Cupwinst werd gevierd, wordt verbouwd. De pleinen in de stad waren niet geschikt. Sinds de ramp bij de Love Parade in Duis burg zijn openbare feesten met grote mensenmassa's in Duitsland aan zulke strenge regels gebonden, dat een bekerfeestje onmogelijk of onbetaalbaar was. De protserige, gouden DFB-Pokal (6,25 kilo zwaar, ruim 100.000 euro waard) kreeg gisteren een geïmproviseerd autoritje door Gelsenkirchen. Schalke had geen kind aan Duis burg. En dat was eigenlijk volgens verwachting. In de laatste twintig Duitse bekerfinales trof een club uit de Bundesliga zeven keer een ploeg uit een lagere klasse. Slechts één keer trok de underdog aan het langste eind: in 1992 versloeg Han nover 96 Borussia Mönchenglad- bach na strafschoppen. De 'Ze bra's' van MSV hadden in hun vierde verloren bekerfinale slechts een kwartiertje hoop om met die statistiek te breken. Waar Farfan de ijverige, maar kwa liteitsarme Duisburgers in de eer ste helft over de knie legde, nam Klaas-Jan Huntelaar na rust die rol op zich. De spits stelde Jurado in staat de 4-0 te maken en schoot zelf Schalkes vijfde in het doel. Daarmee gaf Huntelaar het sei zoen van Schalke 04 alsnog de glans waar de club zo naar snakte. Een prijs, maar net zo belangrijk: een ticket naar Europa. Want de ploeg die in de Champions League nog de halve finale tegen Manches ter United haalde, was met de troosteloze veertiende plek in de Bundesliga niet eens welkom in de verste voorronde van de Europa League. Maar dat was dus allemaal weer vergeten, zaterdagavond in Berlijn, waar de spelers elkaar la chend met een schuimrubber ko pie van de Pokal aftuigden. EDWIN VAN DER SAR door Roel Wiche Zondag, 10.00 uur. Het is zes uur voor de af trap van Manchester United-Blackpool, maar de massa danst al rond de kathedraal van de Engel se recordkampioen. Als je als voet baller dan toch onsterfelijk wil worden, dan is er geen betere ere galerij dan Old Trafford. Sir Matt Busby, de legendarische coach die ManU op de wereld kaart zette, is in brons gegoten. Evenals de fameuze 'United Trini ty': George Best, Dennis Law, Bob by Charlton. Als een rode loper ontrolt zich aan hun voeten de Walk of Fame, waar fans voor ze ventig pond hun naam kunnen la ten graveren in een terracotta bak steen. Manchester-icoon Eric Can tona ligt voor eeuwig tussen de ge luksvogels Donald R. Humphrey en David Moulsdale. Grote vraag: wie komt er straks naast Edwin van der Sar te liggen? 11.30 uur. D-Day. Ergens in Alder- ley Edge, een schilderachtig villa dorpje waar je op elke hoek James Herriot verwacht, vertrekt een man met gemengde gevoelens naar de laatste werkdag in zijn ei gen droomtheater. Edwin van der Sar (40) ziet als een berg op tegen zijn afscheid, zo heeft hij zijn fans in een speciale boodschap laten weten. „Ik verheug me er niet op, het is een triest moment. Vooral de laatste weken besefik dat het eind bijna daar is. Hopelijk neem ik de herinneringen van mijn af scheid mee voor de rest van mijn leven." Pikant: Sir Alex (Ferguson) onthult in het programmaboek van ManU-Blackpool dat Van der Sar in de laatste weken van zijn monumentale carrière heeft ge twijfeld of hij wel moet stoppen. „Maar na een paar dagen bedenk tijd bleef hij toch bij zijn besluit. Op zijn leeftijd is dit het beste. Edwin moet op zijn hoogtepunt stoppen." 13.45 uur. Opwinding. De spelers bus van United arriveert bij Old Trafford. Honderden fans roepen om een handtekening, maar de ve detten geven die tegenwoordig al leen na de wedstrijd. Van der Sar oogt geconcentreerd, maar hoort ook wat vrijwel iedereen in het ro de deel van Manchester hoopt en bidt: dat hij er alsnog een jaar aan vastplakt. „Please, zeg Edwin dat we hem nodig hebben", smeekt Keith Ennion (53), verkoper van The United Fanzine. „Sinds Peter Schmeichel hebben we nooit zo'n geweldenaar gehad." Steve Harris (51) verzekert dat niet alleen de fans, maar ook de spelers willen dat hun doelman blijft. „Vorige week, toen ze de titel grepen, hebben ze in de kleedkamer 'one more year, one more year' gezongen. Van der Sar geeft elke verdediging een com fortabel gevoel. Ik zeg: hij hoort tot de top vijf van de beste keepers uit de geschiedenis." 15.28 uur. In de populairste Uni- ted-pub The Bishop Blaize, hon derd meter van Old Trafford, gaat het dak er nog een keer vanaf De fans komen uit alle werelddelen, maar echte Britten haal je er direct uit: ze storten zich op een onmoge lijke hutspot van frites, vette vis en bonen in tomatensaus. Intus sen loopt Edwin van der Sar on der het oorverdovende gejubel van 75.000 Mancunians het Theatre of Dreams binnen. Voor de laatste keer. Boss Ferguson eert hem op de best mogelijke maniér: hij heeft zijn doelman de aanvoerdersband gegeven. 17.11 uur. Gary Taylor-Fletcher, ont houd die naam. Hij zal nog vaak in menig voetbalquiz opduiken. In Aanvoerder Edwin van der Sar (rechts) minuut 56 van Manchester Uni ted-Blackpool scoort hij het laatste doelpunt ooit (2-2) op Old Traf ford contra Edwin van der Sar. Die baalt en vloekt alsof hij nóg veer tig jaar doorgaat. Maar zijn ploeg genoten schenken hem het mooi ste eresaluut. United loopt via An- Klaas-Jan Huntelaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 68