de bergen sport 129 maar presteren Eindelijk actie in Spaanse optocht Van Langen-Wisse wint J?ts.e Bo' verspringen in Hoorn olympiad tour Anton pakt ritwinst op Monte Zoncolan eindwinnaar maandag 23 mei 2011 De Spaanse wielrenner Igor Anton heeft: zaterdag tijdens de Ronde van Italië de zware bergetappe met aankomst bovenop de Monte Zoncolan gewonnen. De coureur van Euskaltel achterhaalde op de slotklim Bram Tankink, die als laatste van een vluchtgroep overbleef, en soleerde naar het dagsucces. Tan kink, die op vijf kilometer van de finish In de kraag werd gegrepen, verloor in de laatste steile kilometers nog zo'n zes minuten op Anton. Sebastian Vettel was gisteren oppermachtig in de Grand Prix van Spanje. door Johan Stobbe BARCELONA - Tien jaar moesten ze er op wachten. Een decennium lang won degene die in de Grand Prix van Barcelona op pole posi tion stond ook de race. Meestal zonder groot spektakel. Gisteren lukte dat Mark Webber niet. Er was eindelijk een beetje actie, de spanning bleef tot het einde, maar de winnaar heette zoals verwacht toch gewoon Sebastian Vettel. Barcelona heeft alles om het leven aangenaam te maken. De stranden zijn uitgestrekt, de boulevards stro men er 's avonds vol met mooie mensen die er blijven tot na mid dernacht omdat de temperatuur zo lang aangenaam blijft. En Barce lona heeft al jaren een fraaie op tocht in de vorm van GP van Cata- lunya. De rijdersparade in klassieke au to's die de tachtigduizend fans zo'n anderhalf uur voor de wed strijd krijgen voorgeschoteld, werd de afgelopen jaren steevast gevolgd door nog een optocht: de race zelf Want in de voorgaande tien edi ties was de man die van pole posi tion vertrok ook de winnaar. Slechts in vier van de twintig Grand Prix die er sinds de opening van het circuit in 1991 werden ver reden, was de winnaar een andere dan degene op de voorste start- plek. Inzetten op de winnaar was na de kwalificatie op zaterdag nauwelijks nog lucratief. Als er op de racedag al ingehaald werd, gebeurde dat meestal in de pit of door malheur bij een ander. Vorig jaar pakte Mark Webber in de eerste bocht de leiding en liet vervolgens ieder een 66 ronden lang achter zich aan rijden. De verstelbare vleugel die op het 830 meter lange rechte eind bij start/finish gebruikt mag worden (DRS) en een 'power boost' (KERS) moesten daar ook op het circuit van Catalunya verandering in brengen. „Inhalen is hier ge woon onmogelijk als je geen DRS en KERS hebt", stelde GP2-cou- reur Giedo van der Garde. En in derdaad, er werd hier en daar ie mand voorbijgereden. Maar vooral ver achter Red Bull-troef Vettel, McLarenrijders Lewis Hamilton en Jenson Button en Vettels team genoot Webber. Want wat Ha milton ook probeerde in de laatste tien raceronden, echt bedreigen foto Frank Augstein/AP kon hij Vettel nooit. Gemakkelijk had de regerend wereldkampioen uit Duitsland het echter niet. „Aan het einde raakten mijn banden op, net als in China", zei Vettel. „Ik moest bidden dat ze het zouden houden." Tien ronden voor het einde kreeg de Duitser ook nog eens de mede deling dat hij zijn KERS niet meer kon gebruiken. „Niet de bood schap die je wilt horen. Gelukkig deed ie het aan het einde wel weer." Hoe mooi de strijd vooraan ook leek, Lewis Hamilton moest toegeven dat hij nooit een echte aanval kon plaatsen. Drie keer drong hij een beetje aan. „Maar ik heb nooit een echte kans gehad. Hij is zo snel." Uiteindelijk waren de pitstops zoals zo vaak in Barce lona doorslaggevend. Omdat het rubber van de Pirelli-banden weer razendsnel sleet, moesten de top pers vier keer naar binnen. De stops van Vettels Red Buil bleken de winnende. Voor de vierde keer in vijf races alweer. Dus was het toch weer een beetje een race in de traditie van Barcelo na. Weinig inhaalacties, veel strate gie. Maar van een saaie race wilde de winnaar niets weten. start was gegaan. Nu wilde ilc pro beren vanaf het begin zo min mo gelijk tijd te verliezen. Op de stra- de bianche ben ik daarom naar vo ren gereden met de bedoeling om daar te blijven zitten." Het gevolg was dat hij in het spoor van roze Pieter Weening naar de witte lei derstrui reed. Hoe sterk Kij ook klimt en hoe constant hij ook is,_ uit de mond van Steven Kruijswijk komen geen grote woorden. „Het is de voor zichtigheid die je als jonge renner inbouwt. Dit is pas mijn tweede grote ronde. Van vorig jaar weet ik wel dat ik goed herstel in de derde week, maar ik weet ook dat de ver wachtingen hoger zijn." Gisteren op de voorlaatste beklim ming in de lange, loodzware konin- ginnerit sprong de voorzichtige Kruijswijk plots mee met Alberto Contador, toen die versnelde. Wa ren het zijn goede benen, was het lef of hoopte hij dat hij dit keer de ritzege cadeau zou krijgen van de naar bondgenoten zoekende Span jaard? „Ik had goede benen, maar het was niet meer dan meteen rea geren op zijn aanval. Ik dacht: ik kan beter direct strak in het wiel meespringen, dan daar even mee wachten. Ook al vanwege de wind." Even leek hij zich op te bla zen. „Contador reed een straf tem po en op een gegeven moment moest ik hem ook laten gaan. Ik ben echter geen moment in pa niek geweest. Ik kon het tijdsver- lies beperken en boven op de top (van de Passo Fedaia) wachtte Pie ter Weening me op en samen zijn we teruggereden naar de groep van Contador en Scarponi." Op de slotklim moest Kruijswijk de klassementstoppers op het laatst weer laten lopen. „Dat vind ik normaal. Om een gegeven mo ment is het ieder voor zich." Na de rustdag volgt morgen een klimtijdrit. Daarna enkele minder lastige bergritten en vervolgens het slotweekeinde met de tweede koninginnerit naar Sestriere en de slottijdrit in Milaan. Kruijswijk: „Het zal gezien mijn dertiende plaats moeilijk worden om nog voor een etappezege te gaan." Geen nood: de top-tien lonkt. Na de bergen volgt nu immers een an dere bondgenoot: de derde week. Wat hij er van verwacht: „Daar ben ik nog niet mee bezig. Eerst die rustdag en dan zien we weer verder. Voorlopig is het niet slecht waar ik mee bezig ben." De Spaanse wielrenner Mikel Nieve (foto) won gisteren de vijftiende etappe van de Ronde van Italië. De renner van Euskaltel was in de lood zware bergrit naar Gardeccia/Val dï Fassa over 229 kilometer betrokken bij een lange vlucht en bleef uitein delijk alleen voorop. Achter Nieve kwam de Italiaan Stefano Garzelli als tweede in de koninginnenrit over de streep. Hij verloor 1 minuut en 40 seconden. Klassementsleider Alberto Contador finishte als derde en verstevigde zijn leidende positie in het algemeen klassement. tweede service van Djokovic iets te halen valt. „Omdat zijn railey's zo sterk zijn, durft hij het aan zijn tweede service regelmatig heel kort te slaan. Waarom zou hij het risico van een dubbele fout ne men? Dan moet Thiemo dus juist extra druk geven." Het klinkt een voudig. Maar Djokovic is natuur lijk wel de grote favoriet in Parijs. Immers, in 2011 is hij nog ongesla gen, 37 keer op rij. Zeven evene menten, inclusief de Australian Open en een drietal graveltoer nooien, heeft hij reeds op zijn naam. Rafael Nadal kreeg reeds viermaal klop van hem dit jaar. Sluiter: „Het wordt een bizar lastig kar wei." Want het vertrouwen is groot bij Djokovic. Weet ook De Bakker: „Dat zal hem erg helpen". „Maar, je kunt kruiwagens, zelfs vrachtwagens vol zelfvertrouwen meenemen", zegt Sluiter, „de druk neemt ook toe. Novak stond zater dag op de Kids Day wel vrolijk te doen op de baan, complimenten daarvoor, maar hij zal bij aanvang van de partij toch ook beseffen wat er voor hem allemaal op het spel staat. Alle ogen zijn dit toer nooi op hem gericht. Hij heeft be wezen de afgelopen maanden ge weldig met de druk om te kunnen gaan, maar dit is wel weer een grandslam." Sluiter hoopt dat De Bakker hoe dan ook een belangrij ke les uit de partij leert. „Dat is de grootste test. Thiemo moet zijn kop niet laten hangen als Djokovic geweldig speelt, maar blijven doen wat hij moet doen. Thiemo moet vast blijven houden aan zijn plan." Sluiter weet dat dat soms makke lijk gezegd is. In 2004 stond hij zelf op het centrecourt tegen Car los Moya in no-time met 6-0, 3-0 achter. „Daarvan kan ik hem al leen maar leren hoe je tussen de games een handdoek over je hoofd moet trekken." door Roeland van Vliet hoorn - Yvonne van Langen-Wis se heeft zaterdag tijdens de Flynth Recordwedstrijden in Hoorn het onderdeel verspringen gewonnen. De uit Vlissingen afkomstige meerkampster landde na 6,32 me ter. De AAC-atlete maakte er met Re- mona Fransen (De Spartaan) een spannend duel van. De twéé wa ren aan elkaar gewaagd en wissel den elkaar af aan de kop van de wedstrijd. In haar vijfde poging kwam Van Langen-Wisse tot haar verste afstand. Daarmee zat ze slechts 9 centimeter van haar per soonlijk record af Fransen bleef steken op 6,17 meter. Ook op de 100 meter horden haal de Van Langen-Wisse het po dium. Met 13,88 seconden werd ze derde. Een week eerder, tijdens de Ter Specke Bokaal in Lisse, had ze dit onderdeel nog gewonnen. Haar tijd was toen 13,56. De 28-jarige Zeeuwse doet ko mend weekeinde mee aan de Hy- pomeeting in het Oostenrijkse Götzis. Daar draait ze haar eerste zevenkamp sinds haar rentree na een knieblessure. Steven Nuytinck werd in Hoorn zesde op de 400 meter horden. De atleet van het Goese AV'56 no teerde een eindtijd van 54,65 se conden. De Lewedorpse Esther Vermue (Rotterdam Atletiek) klokte op de 800 meter 2.15,46 minuten. De specialiste op de middenafstand eindigde daarmee in de achterhoe de. De uit Vlissingen afkomstige Wou ter Jansen, die voor het Nijmeegse Cifla loopt, kwam op de 800 me ter tot de veertiende tijd: 1.52,49. buchten - Jetse Bol heeft zaterdag in Buchten de 59e editie van Olym piad Tour op zijn naam gebracht. De renner van het Rabobank con tinental team won de slotetappe door Limburg door de sprint van een kopgroep van vijf te winnen. Dankzij de voorsprong op een uit gedund peloton wist Bol de Au stralische coureur Michael Hep burn uit de witte leiderstrui te rij den. Het was voor Jetse Bol de tweede eindzege in Olympiad Tour, eerder won hij in 2009. In de editie van dit jaar won hij twee etappes. De Nieuw-Zeelander lack Bauer werd tweede in het eindklas sement. De Nederlander Tom Du- moulin eindigde als derde. Michel Stoosnijder, de enige Zeeuwse deelnemer in Olympia' s Tour, haalde de finish in de laatste etappe niet. Liefst 85 renners over kwam dat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 57