41 binnenland 'Ik breng niemand in gevaar' D66 boos over intrekken steun WD Werkgevers plaatsen werknemers met hiv in een spagaat. Er wordt van hen verlangd dat ze binnen het bedrijf hun ziekte melden. Maar klanten mogen niets weten. Misverstanden PAUL KUSTERS maandag 23 mei 2011 HIV OP HET WERK van de leidinggevenden vindt dat een sollicitant moet melden dat hij of zij hiv hééft. Roy werkt in een bejaarden huis als verzorgende. Zijn baas weet dat hij hiv heeft. Maar zijn vorige werkgever kon daar niet mee omgaan. „Ik voelde me in de steek gelaten." door Floor Ligtvoet Word ik heel ziek? Ga ik dood? Die vragen spook ten door mijn hoofd toen ik in juli 2009 hoorde dat ik hiv-positief ben. Je denkt direct aan het ergste scenario. De grond zakte onder mijn voeten vandaan. Want een ding was zeker: ik wilde gewoon verder leven. De hiv-consulent in het zieken huis stelde me gelukkig gerust. Ik weet dat hiv inmiddels een chroni sche ziekte is. waarmee je oud kunt worden. Werken met hiv kan ook prima. Ik breng anderen niet in gevaar. Als wij uit hetzelfde glas drinken, loop jij geen risico. In het normale maatschappelijke verkeer, zoals dat chic heet, is hiv niet over te dragen. Ie krijgt hiv via onveili ge seks of via bloedcontact. En dan ook echt niet bij één druppel tje. Het moeten er wel tientallen zijn. Ik ben verzorgende en werkte des tijds ook al in een bejaardenhuis. )e zou denken dat ze in de zorg precies weten wat de ziekte in houdt, maar nee dus. Mijn groeps leider reageerde eerst meelevend toen ze hoorde dat ik hiv had, maar in de praktijk werd er op geen enkele manier rekening ge houden met mijn ziekte. Zo mocht ik van haar mijn medicij nen niet tijdens werktijd inne men. Het werk mocht er niet on der lijden. Maar zoiets luistert heel nauw, je moet op gezette tijden je medicatie slikken. Ook wilde ze da£ ik als enige hand schoenen droeg als ik bewoners hielp met eten, douchen en naar het toilet gaan. Ik heb dat gewei gerd. In de zorg gelden protocollen en als je gewoon volgens de voor schriften werkt, is er helemaal geen gevaar op overdracht. Die pro tocollen zijn er juist om er voor te zorgen dat personeel en bewoners elkaar niet via bloedcontact infecte ren met ziekten als hepatitis B, C of hiv. En dan zou ik als enige nog extra handschoenen moeten dra gen? Alsof ik vies ben. Dat mensen schrikken als ze ho ren dat ik hiv heb, snap ik heus wel. Veel angst komt voort uit on wetendheid. Daarom heb ik mijn teamleider ook een boekje gege ven met informatie van de Hiv Vereniging Nederland over hiv op de werkvloer. Maar ik kreeg het on gelezen terug. Het onbegrip was stuitend. Ik slikte in die tijd medi cijnen. Nu niet meer, ik hoef nog maar eens in de drie maanden te rug naar het ziekenhuis voor con trole. Het was destijds een experi mentele kuur van zes maanden voor patiënten die pas kortgeleden geïnfecteerd waren. De bijwerkin gen waren alleen best heftig. Ik Volgens het Aids Fonds bestaan er onder leidinggevenden veel mis verstanden over de hiv. Vooral het besmettingsgevaar wordt verkeerd ingeschat. Zo ziet bijna de helft van de bazen liever niet dat ie mand met hiv in de bedrijfskanti ne werkt. Maar als er volgens de horecahygiëneregels wordt ge had nachtmerries, was voortdu rend moe, werd duizelig en onwel. Mijn artsen hadden me daarom aangeraden tijdelijk in deeltijd te werken. Maar mijn baas had daar geen begrip voor. Ik moest volle dig inzetbaar zijn, vond ze. Terwijl de vakbond mij verteld had dat de werkgever verplicht is om mij als werkt, worden er geen ziekten overgedragen. Ook kan een collega met hiv gewoon bedrijfshulpverle ner worden. Wanneer de normale protocollen in acht worden geno men, doet overdracht van het vi rus zich niet voor. Hiv is alleen overdraagbaar via onveilige seks of direct bloedcontact. chronisch zieke aangepast werk te geven. Maar het breekpunt voor mij was toen ik, tijdens een ge sprek met personeelszaken, te ho ren kreeg dat ik niet zo moest zeu ren. Er werd letterlijk gezegd dat er wel ergere dingen waren dan hiv. Kort om, mijn ziektebeeld werd niet se rieus genomen. Ik heb toen in overleg besloten om weg te gaan. Ik voelde me in de steek gelaten. Er werd op geen enkele manier met me meegedacht, laat staan in teresse getoond. Nee, ik dacht al leen maar: wegwezen, dit nooit meer. Ik kan er nu nog boos om worden." O zie onze website:binnenland Lees het volledige rapport van het Aids Fonds online ^KIJKWIJZER feESTAA-r IQ JAAR den haag - Regeringspartij WD heeft haar handtekening wegge haald onder een wetsvoorstel dat de fractie eerder samen met D66 en de SP had ingediend om gods lastering niet meer strafbaar te stel len. De drie partijen wilden niet dat godsdienstige meningen meer wettelijke bescherming zouden krijgen dan niet-godsdienstige. Volgens WD'er Fred Teeven, een van de indieners, is de handteke ning weggehaald op het moment dat hij staatssecretaris van Justitie werd. D66 is er echter van over tuigd dat de liberalen hiermee de gunst van de SGP willen verwer ven in ruil voor steun aan de coali tie in de Eerste Kamer. Dat maakte D66-Tweede Kamerlid Boris van der Ham afgelopen zater dag kenbaar in het tv-programma Nieuwsuur. Senator Gerrit Holdijk van de SGP erkende in de uitzen ding dat als het kabinet dit type voorstellen uitstelt of ongedaan maakt, het op de steun van de SGP kan rekenen, 'maar niet klakke loos'. Teeven heeft onlangs zelf aan Holdijk gemeld dat er geen WD- handtekening meer onder het initiatief staat en kan zich voor stellen dat de SGP'er dit zo uitlegt. Als WD, CDA en gedoogpartij PW vandaag bij de verkiezingen voor de Eerste Kamer geen meer derheid halen in de Senaat, kan de SGP het verschil maken. De nieuwe woordvoerder van de WD op dit terrein, Ard van der Steur, is niet van plan alsnog zijn handtekening onder het initiatief te zetten. Hij zei dat zijn fractie het beter vindt om er open naar te kij ken en meer integraal te spreken en te besluiten over de vrijheid van meningsuiting van politici. D66'er Van der Ham Iaat weten dat hij het intrekken van de WD-handtekening onder een sa men ingediend wetsvoorstel 'onge kend, verbazingwekkend en teleur stellend' vindt. Hij wijst erop dat de WD eerder al afzag van meer koopzondagen en plaatst vraagte kens bij de liberale ruggengraat van de WD. Hiv-patiënt Roy is bejaardenverzorger. Zijn vorige werkgever wilde dat hij als enige handschoenen droeg. foto Evert Elzinga/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4