Europese aandacht voor i6l zeeland Zondagse Kapelle heeft Annie omarmd dracht zeeland in de vorige eeuw WAK Slotmanifestatie in Basiliek van Hulst met landelijke, Vlaamse en maandag 23 mei 2011 Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Linden- bergh. Deze week onderbreken we het thema streekdrachten. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen graag anekdotes of verhalen over deze plek. Stuur uw oplossing naar: redactie@pzc.nl of schrijf naar de PZC, postbus 91,4330 AB Middel- burg.Drie inzenders van goede antwoorden krijgen een waardebon. De raadkaart van vori ge week zorgde voor flink wat hoofdbre kens. Onder de in zendingen kwamen verschillende foute oplossingen voorbij, zoals 's-Gravenpolder, Kloetinge, Koewacht, Wissenker- "ke, Heinkenszand en Nieuw- en Sint-Joosland. H. Hillebrand uit Middelburg weet te vertellen dat de kleding van de dames op de foto naar een protes tante gemeente op Zuid-Beveland verwijst. Mevrouw Allewijn uit Krabbendijke meldt, en dat is juist, dat de foto is genomen in haar woonplaats. „De vrouwen zijn gekleed in de 'zondagse dracht': de grote van Brugse kant vervaardigde bovenmuts met bijbe horend bloedkoralen collier en kroonspelden", schrijft Kees Ste- vense uit Middelburg. Korenmolen De Rozeboom in Krabbendijke is gebouwd in 1862. „De molen is neergezet ter vervan ging van een molen die aan de an dere kant van het dorp stond", meldt J. Schrijver uit Krabbendij ke. Hij weet ook te vertellen dat De Rozeboom gebouwd is door molenbouwer Jan Rosier. Volgens door Ali Pankow De Week voor de Ama teurkunst (WAK) naar Vlaams voorbeeld krijgt steeds meer na volging. Zeeland lanceerde het con cept zes jaar geleden al in deze pro vincie. Dit jaar deden er 66 ge meenten verspreid over Neder land mee. Ook Schotland hield zijn eerste WAK. Volgend jaar wil het WAK Europees breed gaan. Directeur Tom de Rooij van Kunst factor, Nederlandse koepel voor de amateurkunst, zei dat zaterdag in de Basiliek in Hulst tijdens de lan delijke afsluiting van WAK 2011. „We mikken op uitbreiding in En geland, Ierland én in Tsjechië. Vooral daar leent de structuur zich goed voor de opzet van dit evene ment", liet De Rooij desgevraagd weten. „Wie investeert in amateurkunst investeert in een warme samenle ving", hield Gerda van der Plas, Vlaams adjunct-kabinetschef Cul tuur, haar gehoor voor. Zij bena drukte het belang van steuninstitu- ten voor coördinatie en het waar borgen van kwaliteitsverbetering in de vele disciplines van de AK. Zonder betrokkenheid van provin cies en gemeenten kunnen die steuninstituten niet bestaan, vol gens Van der Plas. Zij liet weten dat België bij het begin van WAK volgend jaar op 27 april voor het eerst een Amateurkunst Award zal uitreiken. De Zeeuwse gedeputeer de Ben de Reu liet weten door het WAK de afgelopen week te heb ben ervaren dat amateurkunst niet alleen heel veel uitingsvormen heeft, maar ook een synoniem is voor het leefbaar maken van de sa menleving. Hij zei dat in een twee- door Rolf Bosboom Allewijn was hij tevens de eerste molenaar en heeft de molen zijn naam aan hem te danken. Na de fa milie Rosier kende De Rozeboom veel eigenaren, waaronder de fami lie Zandee. Schrijver herkent de drie personen op de foto als de dochters en zoon van molenaar Zandee. Ook J. Lobbezoo uit Krab bendijke herkent de familie Zan dee. Op de foto is de molen wit, maar tegenwoordig is dat niet meer zo, merken meerdere oplettende le zers op. „Bladerend door mijn ver zameling molenfoto's, kom ik te recht in Krabbendijke, alhoewel de molen niet wit was toen ik de foto nam", meldt Hillebrand. Kees Poppe uit Oostkapelle: „De foto is genomen nog voor de restauratie in 1968. Voor de wit geschilderde romp is toen metselwerk in de plaats gekomen en de kap is ver vangen. Het karwei werd geklaard voor 70000 gulden, meldt Stevens. Lobbezoo: „De molen wordt nu ge bruikt als opslagplaats. Hij draait nog wel sinds de restauratie, maar er wordt niet meer gemalen." Lange tijd wilde het niet echt boteren tussen Kapelle en een van haar bekendste in woners: Annie M.G. Schmidt. In middels is dat ruimschoots goedge maakt, met als bekroning de An- niedagen die vrijdag en zaterdag de honderdste geboortedag van de schrijfster (1911-1995) markeerden. „Annie en Kapelle hebben elkaar gevonden", zei commissaris van de koningin Karla Peijs zaterdag avond bij de afsluiting van de festi viteiten. Annie M.G. Schmidt was enigszins een 'buitenbeentje' in het dorp. „Ik denk dat ze haar tijd ver voor uit was", zei Peijs, die haar prees om haar tegendraadse en humoris tische taal, maar ook om de wijze waarop ze de tijdgeest in haar tek sten wist te vangen. „Wat voor An nie geldt, geldt voor Zeeland. Het beeld is veel diverser dan je op het eerste gezicht denkt." De Kapelse feestelijkheden wer den afgesloten met een wat matig bezocht bal in De Vroone. Tijdens deze avond werd het bij Querido verschenen boek Liefs van Annie of ficieel gepresenteerd. Deze bevat brieven van Annie M.G. Schmidt, geselecteerd door haar biografe An- nejet van der Zijl. Flip van Duijn, Schmidts enige zoon, overhandig de het eerste exemplaar aan Karla Peijs. „Ik was haar oogappeltje", zei Van Duijn voorafgaand aan de presen tatie, in een gesprek met PZC-jour nalist Jan van Damme. „Ze over winnaars raadkaart: mevr Allewijn, Krabbendijke; J. Lobbezoo, Krabbendij ke en P. Meulenberg, Arnemuiden. laadde mij met aandacht en moe derliefde. Daardoor heb ik een heel fijne jeugd. Toen ik eenmaal naar school ging, moest ik er wel heel erg aan wennen dat ik niet het prinsje was." Annejet van der Zijl noemde het brievenboek een aanvulling op haar biografie. „Het is vooral een ode aan haar talent als brieven schrijfster." Ook Van Duijn sprak van een waardevolle aanvulling. „Het knappe van Annejet is dat zij de anekdotiek rond mijn moeder doorbreekt en bewijst hoe zij wer kelijk was." Kees Bruijnes van de Cultuurraad Kapelle, die de Anniedagen organi seerde, toonde zich zaterdagavond voldaan over het verloop van de festiviteiten. Vooral de kinderacti viteiten pakten goed uit. „De be langstelling voor het popfestival op vrijdagavond viel wat tegen, al zorgde Grandpa Nick Blues Band voor een schitterend optreden. Ook bij het Anniebal had ik wel wat meer mensen verwacht. Mis schien moeten we er de volgende keer een disco van maken." Bruijnes sluit niet uit dat die 'vol gende keer' er daadwerkelijk komt. Volgens hem is het goed de herin nering aan Annie M.G. Schmidt le vend te houden met meer dan al leen een buste en straatnamen. „Wellicht kunnen we over vijfjaar weer zoiets doen." Annejet van der Zijl en Flip van Duijn (rechts) worden geïnterviewd door PZC-journalist Jan van Damme. foto Willem Mieras Voorafgaand aan de WAK-afsluiting: jeugdcircus Reinaldi en muziek van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 42