Provincie was motor 21 zeeland 14.500 handtekeningen voor behoud ziekenhuis Thermphos zoekt alternatieven voor grondstof fosfaaterts Eiland PZC maandag De krant 6 weken voor 18 euro! maandag 23 mei 2011 door Wim Hofman Vlak voor de stad San Francisco in Californië liggen een paar eiland jes in de baai. Het be kendste is Alcatraz, maar er ligt ook nog Angel Island. Erop woonden ooit een aantal India nen die vooral van vis leefden. Later werden er kanonnen ge plaatst om de ingang van de baai, de Golden Gate, te bewa ken. Het eiland werd ook de plek waar mensen met een besmette lijke ziekte naartoe werden ge bracht en in het begin van de vo rige eeuw zaten daar mensen uit Azië die zich in Amerika wilden vestigen. Dat ging zomaar niet; sommigen moesten jaren wach ten voordat er een uitspraak over hun toelating naar Amerika werd gedaan. De Amerikaanse re gering wist toen al en weet dat nog steeds: immigratie is vooral een kwestie van beleid. Nu is het eiland een staatspark. Er woont niemand meer. Je kunt er een paar keer per dag met een bootje heen. Je kunt er in een be zoekerscentrum wat over de ge- COiOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 A8 Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvangde eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nai4) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nam) D ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het cololon treft unadereinformalieaan. november Commissie Vierhout ingesteld door provincie. Die concludeert dat Zeeland een kernziekenhuis nodig heeft. schiedenis van het eilandje lezen en verder fietsen of een wande ling van een paar uur maken. Het pad loopt het hele eiland rond, door bosjes van steeneiken en over velden met wat bosjes. Toen wij er onlangs liepen, was het daar volop lente. Langs de pa den stonden vooral ver- geet-mij-nietjes. De baai was ook blauw en om dat er wat wind stond, zag je er tientallen plezierjachten heen en weer varen. Aan de overkant lag San Francisco in alle glorie met zijn hoge gebouwen en Telgraph Hill met de Coit Tower en zijn drukke Chinese wijk en de heu vels met de kaarsrechte straten en het Embarcadero waar hon derden mensen flaneren. En rechts de roodgeverfde Golden Gate Bridge, zo hoog dat de enor me Chinese vrachtschepen er met hun hoog opgestapelde con tainers gemakkelijk onderdoor kunnen. Bye, zeiden we tegen de stad, want we zouden spoedig weer naar huis teruggaan. Daar is het ook goed. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns november Rapport over de ziekenhuiszorg: ziekenhuizen moeten samen werken. oktober Minister Bomhoff (Volksgezondheid) verbiedt fusie. mei Hans Simons, lid van commissie Vier hout, wordt directeur van ziekenhuis Goes. i september Ziekenhuisbestu ren maken kenbaar bestuurlijk te willen fuseren. De NMa bepaalt dat voor een fusie een vergunning nodig is. Het provinciebestuur heeft in 2003 bewust aangestuurd op een fusie van de Zeeuwse zie kenhuizen. De provincie stel de toen een commissie onder leiding van Pieter Vierhout in, met als doel de impasse rond de ziekenhuisfusie te doorbre ken. Die impasse was ont staan na het fusieverbod van minister Eduard Bomhoff. door Nadia Berkelder Op 8 november 2002 schrijft Pieter Vier hout een brief aan commissaris van de ko ningin Wim van Gelder. Hij biedt zijn hulp aan. Hij denkt, schrijft hij, dat een fusie nodig is voor de zorg in Zeeland: zijn ideaalbeeld: een hightech klinisch centrum met klinieken daar omheen. „Met name door toepassing van dit con cept zou het mogelijk blijven vol doende geneeskundige kennis in Zeeland te concentreren." Zijn aanbod wordt in het provin ciehuis met enthousiasme ontvan gen, blijkt uit een brief die twee weken later retour gaat. „We heb ben hierover reeds op plezierige wijze van gedachten gewisseld tij dens ons recente telefoongesprek", schrijft provinciebestuurder Gert de Kok (PvdA) aan Vierhout, die op dat moment hoogleraar genees kunde en management aan de uni versiteit Twente is. „Ik ben dan ook - zoals ik reeds eerder mee deelde - gaarne bereid nader met u van gedachten te wisselen." De correspondentie tussen Vier hout en De Kok vindt plaats een maand voordat minister Eduard Bomhoff (Lijst Pim Fortuyn) zijn in Zeeland beruchte veto over de fusieplannen van de Oosterschel- deziekenhuizen en het Streekzie kenhuis Walcheren uitspreekt. Vol gens Bomhoff zijn er op Walche- Vanmorgen staat de Initia tiefgroep Behoud Zieken huis Vlissingen gewapend met bijna vijftienduizend handte keningen op de stoep van de Abdij in Middelburg. Ze willen dat het ziekenhuis Vlissingen de afdelin gen verloskunde en intensive care terugkrijgt en dat er weer een vol waardige spoedeisende hulp komt. De groep wil dat de provinciale po litiek ingrijpt. En dat wordt lastig: want het provinciebestuur heeft, vooral de laatste maanden, laten weten geen invloed te kunnen uit oefenen op de situatie bij de ziek- enenhuizen in Zeeland. „We hébben veel gedaan voor de ziekenhuizen", zei gedeputeerde George van Heukelom eind vorig jaar. „Maar eigenlijk hebben we er geen taak in." Vlak voor de verkie zingen zei hij nog dat de raden van bestuur van de ziekenhuizen in het verleden 'grove fouten' heb ben gemaakt. Daardoor zou veel geld verspild zijn. Intern, en bij de politiek, was echter ai langer be kend dat het in financieel opzicht niet goed ging met de ziekenhui zen, blijkt uit provinciale rappor ten. In december 2007 concludeert een werkgroep met bouwers, pro jectontwikkelaars, bestuur en spe cialisten nog dat 'op basis van de fi nanciële mogelijkheden het model waarbij op de bestaande locatie in Goes een 24-uurs zorglocatie wordt ontwikkeld met acute zorg de enige mogelijkheid is'. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Fosfaaterts wordt schaarser en dat is nu net de grond stof die fosforfabriek Thermphos in Viissingen-Oost nodig heeft. „We willen in 2020 100 procent ge bruikmaken van alternatieven voor fosfaaterts", zei Therm- phos-directeur Rob de Ruiter za terdag bij de open dag van de che mie. Thermphos maakt uit fosfaaterts en fosforzuur fosforproducten, die worden toegepast in de farmaceu tische en voedingsmiddelen indus trie. De erts moet gehaald worden uit politiek onrustige regio's als Sy rië, Jordanië en Algerije. Ook schommelt de kwaliteit van erts, waardoor het productieproces in tensief gevolgd moet worden. Thermphos werkt samen met Mi chael Braungart om afval als grond stof in de fosforproductie te gebrui ken. Braungart is een autoriteit op het gebied van herwinning en van 'groene'productietechnieken'. Hij komt 20 juni naar Vlissin- gen-Oost, „Hij helpt ons in de ke ten van het recyclen van fosfaat- houdend afval." Thermphos vervangt nu meer dan 90.000 ton fosfaaterts door alterna tieve grondstoffen. „Dat is circa 15 procent van onze jaarbehoefte", zei manager Dirk den Ottelander. De alternatieven worden gehaald uit rioolslibas, het restant dat over blijft na zuivering van afvalwater. Ook komen fosfaten vrij bij de ver werking van botten en mestver werking. Het ideaal is om de fosfor- kringloop te sluiten door alle afval en uitwerpselen in te zetten als grondstof voor fosforproductie. Hef gebruik van alternatieve grondstoffen voor de fosforproduc tie heeft vermoedelijk een positie ve invloed op de waarden voor dioxine-uitstoot en zware meta len. De fabriek kwam recent nega tief in het nieuws door de te hoge uitstoot. Het ziekenhuis in Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2