Dow iets met plastic' zeeland 115 Al na een week in kleding van vader lantaarns Croede in gebreide jasjes maag met legionellabesmetting in twee koeltorens telfort.nl Werkt in je voordeel Wfortwirtós maandag 23 mei 2011 Z Denise en André Kindt feestten gisteren met hun familie in Sluiskil, de plaats waar ze 37 jaar woonden. foto Mark Neelemans door Raymond de Frel TERNEUZEN - Het had niet veel lan ger moeten duren, of André Kindt had zijn abonnement op deze krant opgezegd. Ze belden maar niet van de redactie. Dus pakte hij zelf de telefoon. „Zeg, wij zijn zes tig jaar getrouwd. Komen jullie nou nog?" Het tekent de praatgrage Terneuze- naar (82), die zaterdag zestig jaar getrouwd was met Denise Lafort (84). „Geduld? Dat heeft hij nog nooit gehad", lacht Denise. „Ik wel. Zo houden we elkaar in even wicht, hè." Neem de periode dat André een oogje kreeg op Denise. Na twee jaar militaire dienst op Aruba keer de in Westdorpe geboren André te rug naar zijn geboortestreek. Daar zag hij op een tuinfeest in Philippi ne Denise. „De volgende zondag hebben we meteen weer afgespro ken. Maar toen regende het, dus ben ik maar meteen naar haar huis gefietst. Daar kwam ik in een nat pak aan. Mocht ik kleding van haar vader aan." Ook toen al liet André er dus geen gras over groeien. „Een jaar later zijn we getrouwd. Doorpakken, daar houd ik van. Niet treuzelen, maar doen." Het stel -goed voor drie kinderen, acht kleinkinderen en vier achterkleinkinderen- woonde 37 jaar in Sluiskil. Toen daar het ziekenhuis tegen de vlak te ging, verhuisden André en Deni se naar Terneuzen. „Ik heb de voorzieningen graag dicht in mijn buurt. Dan hoefje niet zover te lo pen, hè." Zijn dochter vult hem gekscherend aan. „Mijn vader heeft niet eens geduld om op de ambulance te wachten." De fratsen van André zorgen met regelmaat voor hilariteit. Hij mag graag de spot met van alles en nog wat drijven, maar is tegelijkertijd ontzettend zorgzaam. „Ik heb veel voor de Katholieke Bond voor Ouderen gedaan, maar daarmee ben ik gestopt. Mijn vrouw heeft hulp nodig. Ik laat haar geen dag meer alleen. Weet je, hoe langer je getrouwd bent hoe minder je el kaar kunt missen." En dus vermaakt André zich nu met hobby's in en om huis. „Ik zit veel op de computer. Ik ben nogal nieuwsgierig, dus houd het nieuws goed bij. Ik internet dus veel. Facebooken ook, haha. En sinds vorige week kijk ik ook naar dat nieuwe Zeeuwse videojour naal. Z2, of zoiets." Zo ook Ronald Wevers van de af deling Research Development. Hij vertelt met trots over verpak kingsmateriaal. „Van 1985 tot nu is het wereldwijd het gewicht van verpakkingen gehalveerd en de snelheid van productie verdub beld. Dat zorgt er onder meer voor dat in West-Europa nog maar twee tot drie procent van de totale voedselproductie verloren gaat. In cent. Ik ben er toch best trots op dat ik daar ook een steentje aan bij draag." Met praktijkvoorbeelden laat We vers zijn toehoorders zien en ho ren wat Dow allemaal doet. „Neem bijvoorbeeld de verpak king van kaas. Die is vaak lastig open te krijgen, omdat vocht en zuurstof in de verpakking niet sa men mogen komen. Wij ontwikke- voorwaarden voldoet én makkelijk te openen is." Ook Dow-directeur Gerard van Harten schuift zo nu en dan aan om de uitleg van werknemers te horen. Vrijdag zat hij nog even met de handen in het haar. In twee koeltorens van Dow werd namelijk een legionel- la-besmetting aangetroffen. Die kan bij direct inademen van nevel mensen besmetten en resulteren in de veteranenziekte. „Nadat we groen licht kregen van onze medi sche dienst en industrieel hygië nist besloten we de ritten gewoon door te laten gaan. De bezoekers mochten toch al niet uit de bus op het fabrieksterrein. We zijn blij dat we het vóór de open dag ontdek ten en bijvoorbeeld niet twee da gen later. Dan kun je je pas achter af afvragen of het wel goed is ge gaan", zegt Van Harten. Zo'n duizend bezoekers komen op de Dag van de Chemie af Van Har ten: „Het mooie-is dat je ook eigen werknemers met hun kinderen ziet komen. Op de werkvloer zie je ook steeds meer mensen van de tweede Dow-generatie. Dat is ook een doel van deze open dag: jonge mensen interesseren voor ons be drijf" Dat treft. Het Terneuzense ge meenteraadslid Frank van Oor schot voldoet wel aan voorwaar den als 'jong' en 'betrokken bij de regio'. „Maar ik heb geen techni sche achtergrond. Ik heb deson danks gesolliciteerd bij Dow. Ik werk nu in de provincie Gronin gen. Dat betekent heel veel heen en weer reizen. Daarom zoek ik nu toch iets in mijn woongebied. Deze open dag is een mooie gele genheid om het bedrijf eens wat beter te leren kennen." Voor Ramses Zijl (11) is werken bij Dow nog veel verdere toekomst muziek, maar toch is hij door zijn ouders heel bewust meegenomen. „Het is heel leerzaam", zegt zijn moeder Sija. „Eigenlijk weten wij maar weinig over Dow. Ja, als er iets misgaat, hoor en lees je wat. Maar verder..." Hun komst is al vóór de rit over het fabrieksterrein geslaagd. Ram ses slurpt alle informatie gulzig op. En dat niet alleen. Ramses: „Het al lerleukste vind ik alle spulletjes die ik hier gratis krijg." van een geslaagde show gaf oud-visser en nettenbreier Jan Al- bregtse een heus diploma 'netten breien' aan de ontwerpster. Hierna volgde de lang verwachte onthulling van de pilaren. Hier voor was een aantal breisters uitge nodigd. Zo was de eerste pilaar voor Neel Vergouwe, met 82 jaar de oudste deelneemster. De ont hulling van de tweede en derde pi laar was voor de meest fanatieke le den van het breicafé en twee thuis- breisters. Na afloop was er een collecte, want deze ludieke actie werd ge houden om de kerk weer in het nieuws te brengen en geld in te za melen voor een toneelverlichting. De collectebus was, geheel in stijl, een gebreid doosje. De modeshow trok veel kijkers naar de Markt. foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 27