19 De baas als gezondheidscoach maandag 23 mei 2011 Om mensen te motiveren gezonder te leven, zouden ook bedrijven flink wat van stal moeten halen. Een fiets- plan, sportfaciliteiten, gezonde pro ducten in de kantine... En de baas zelf mag niet achterblijven. door Henriëtte Aronds illustratie Nozman Stiekem weten we het natuurlijk wel. Van uren achter je scherm zitten, krijg je pijn in je schouders en onder rug, gaan je ogen prikken en wordt je muisarm stijf. En toch, als we iets met een collega willen bespreken, lopen we niet naar haar of zijn bureau, maar sturen we een mailtje. In de kantine laten we het vak met gezonde salades links liggen en schui ven een broodje kroket en een glaasje cola op ons dienblad. Aan bloeddruk of choleste- rolwaarde denken we liever niet. We gaan achter het bureau zitten, schuiven de stoel aan en pakken de muis. Is het mogelijk die gewoontes te doorbre ken? Werkgevers denken van wel. Uit ver schillende internationale onderzoeken blijkt dat een matig tot slechte gezondheid leidt tot een hogere werkuitval. Andersom verzuimen werknemers met een gezond ge wicht minder dan die met overgewicht. Werk aan de winkel dus, want verzuim kost bedrijven en instellingen geld. Maar niet alleen bedrijfseconomische motie ven behoren een rol te spelen. „Bedrijven hebben een verantwoordelijkheid ten aan zien van hun werknemers", vindt Paulien Bongers, innovatiedirecteur arbeid bij TNO. „Hoeveel mensen werken er niet in de dienstverlening? Allemaal zitten ze te lang achter de computer, vaak in dezelfde hou ding. Hierdoor kunnen ze allerlei klachten ontwikkelen, zoals rsi, te hoge bloeddruk of overgewicht. Het is opvallend dat mensen thuis meer bewegen dan op het werk." 'Fit op het werk', 'Werken in balans', 'Vitaal aan het werk': het zijn programma's die werknemers de kans bieden hun gezond heid en conditie te laten doorlichten door deskundigen. Er wordt gekeken naar voe ding (eet je gezond?), conditie (beweeg je ge noeg?), gewicht (ben je niet te zwaar?), me dische zaken (is je bloeddruk niet te hoog, je cholesterolgehalte in orde?) en psychische gesteldheid (kun je goed tegen stress?). Zul ke programma's zijn op basis van vrijwillig heid. De werkgever mag je niet verplichten mee te doen. „Werkgevers hebben de morele plicht hun werknemers aan te zetten tot gezond ge drag", zegt Luuk Simons van de TU Delft, die een ambitieus elektronisch healthcoach- programma ontwikkelde (zie kader). Vol gens Simons trekken we een zware wissel op de gezondheidszorg. Op dit moment werkt 14 procent van de beroepsbevolking in de gezondheidszorg, in 2025 zal dat maar liefst 25 procent zijn. We lijden in toene mende mate aan allerlei aandoeningen, zo als overgewicht, hart-en vaatziekten, bepaal de vormen van kanker. Dat danken we voor een groot deel aan onszelf, aan hoe we le ven en wat we eten en drinken. Het goede nipuws is dat we daar verande ring in kunnen brengen, aldus Simons. Maar gedragsverandering gaat niet vanzelf Om mensen te motiveren gezonder te le ven, moeten bedrijven flink wat van stal ha len. Met het fitnessabonnement betalen, een poster aan de muur en een broodje ge zond in de kantine redden ze het niet. Bon gers van TNO: „Je kunt mensen wel vragen gezonder te leven, maar dan moet je ze ook de gelegenheid bieden. Door bijvoorbeeld het kantoor neer te zetten op een plek waar je makkelijk naar toe kunt fietsen, een fiets- plan in te voeren, sportfaciliteiten te creëren in je bedrijf en je kantine zo in te richten, Een sluipmoordenaar De instelling waar Jaap (49) werkt, wilde iets doen aan het ziekteverzuim en de hoge werkdruk. Werknemers konden zich inschrijven voor een gezondheidscheck. Jaap: „Ik was nieuwsgierig naar mijn gezondheid. Vroeger was ik een gespierde spijker, nu heb ik een buikje. Mijn leven breng ik voor een groot deel zittend door. Eerst in de trein, dan achter mijn bureau, dan weer in de trein. Men ontdekte dat mijn bloeddruk te hoog was en bij dë internist bleek dat mijn hartspier iets verdikt was als gevolg van hoge bloeddruk. Mijn internist noemt hoge bloeddruk een sluipmoordenaar: je merkt niet dat je het hebt. Ik mag me dus in mijn handen knijpen dat ik er door die gezondheidscheck achter kwam." E-coaching Het health(e-)coachprogramma is een samenwerkingsverband tussen de TU-Delft en de verzekeraars Ohra en CZ. Deelnemers worden zes maanden lang gevolgd en begeleid door gezondheidscoaches en een bedrijfsarts. Er wordt gekeken naar voeding, beweging, stressmanagement en hoe je ondersteuning van je omgeving kunt inzetten. Bloedwaardes (cholesterol en suiker) worden gemeten en bijgehouden. De vorderingen en ervaringen worden bijgehouden op een persoonlijk 'dashboard'. http://bit.ly/g4NfKs dat er een gevarieerd aanbod is aan levens middelen en de gezonde producten voor het grijpen liggen." Mensen moeten wakker geschud worden. Daarin spelen managers en leidinggevenden een belangrijke rol, stelt Bongers vast. Zij moeten de boel aanzwengelen en de werk nemers aanspreken op hun ongezonde ge drag. Of dat makkelijk gaat, ligt aan de be drijfscultuur. De leidinggevenden moeten het goede voorbeeld geven. Wil je de werknemer meekrijgen, dan moet je goed kijken naar wat hij zelf al weet over gezonde voeding, hoeveel hij beweegt en wat hij wil. Daar borduur je op voort, zegt Bongers. Mensen moeten het zelf zien zit ten, anders werkt het niet. Dat was ook het vertrekpunt voor Simons' programma. „Aan de mensen die zich opga ven voor ons programma, hebben we expli ciet gevraagd of ze dit echt wilden. Ze kwa men op vrijwillige basis, maar moesten zich wel verbinden aan het programma. Wij had den daarom extreem weinig afhakers. Deel nemers vonden het prettig dat het uitgangs punt van het programma niet negatiefis: ik ben te dik, leef te ongezond, ben te gestrest en daarom moet ik afvallen, meer bewegen, rustig worden. Ons vertrekpunt was juist po sitief: ik wil graag gezonder leven, wat moet ik daarvoor doen en hoeveel inspanning heb ik ervoor over? De deelnemers zijn zelf verantwoordelijk voor de mate waarin ze ge drag willen veranderen. Als ze daarbij ge wicht verliezen, is dat een mooi bijeffect." De 45-jarige Arnoud doet mee aan het ge zondheidsprogramma van Simons. Hij is Nationale sportbox Bedrijven kunnen met de Nationale sportbox laagdrempelig werknemers stimuleren en enthousiasmeren om meer te bewegen. De box bevat een sportboek met aanbevelingen en sportgadgets. Q www.nationalesportbox.nl 1,88 meter lang, fietst elke dag heen en weer tussen Den Haag en Delft. Toch was hij met z'n 101 kilo te zwaar. „Zelf had ik er niet zo'n last van, mijn buik was alleen wat te dik, dacht ik." De bedrijfsarts dacht daar anders over en spoorde hem aan. Uiteindelijk was hij blij met dit duwtje in de rug. „Ik bleek in de pre-obesitasfase te zitten, met alle vooruit zichten op kwalen die daarbij horen. Ik at te veel en te vet, zo bleek. Ik ben opgegroeid met de gedachte dat kaas en melk goed voor je zijn en kwam graag in de snackbar. Dat ik er verkeerde eetgewoontes op nahield, was een eyeopener. Groente en fruit in plaats van aardappelen en vlees, wat ik gewend was. Ik ben nu 12 kilo lichter. Ook de onder steuning door middel van een buddysys teem en groepssessies helpen. Dan kun je je ervaringen delen." De namen Arnoud in dit verhaal en Jaap in het ka der 'Sluipmoordenaar' zijn gefingeerd. reageren?gezondheid@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 19