141 zeela Vele optredens tijdens Week Maria Francke en Jacob Maljers, 60 jaar samen Gapinge 2 de langste adem Op de pleinen en markten van Vlissingen werden tijdens de Week van de Amateurkunst tal van optredens van verschillende gezelschappen gehouden maandag 23 mei 2011 ZOUTELANDE - De eerste van een serie kla'ssenwedstrijden stond za terdag op de agenda van de Zeeuw se Ringrijders Vereniging. In Zou- telande werd de Ereklas verreden. Het drietal van Gapinge 2, de reser vekampioen van vorig jaar, werd na een spannend slot kampioen. De ZRV houdt jaarlijks vijf klassen- wedstrijden; de Ereklas en de eer ste tot en met vierde klas. De bes te 39 ringrijders vertegenwoordi gen hun dorp tijdens de Ereklas. Zaterdag waren de ringrijders sa men goed voor 1061 ringen, gesto ken in 30 beurten. Van de 39 rij ders wisten er 9 de volle honderd procent raak te steken. De wedstrijd kende een spannend verloop, 's Ochtends mochten ver schillende drietallen de groene sjer pen aantrekken, één missertje bete kende echter dat ze direct weer in geleverd moesten worden. Uitein delijk waren het Gapinge 2, Bigge kerke 2 en Domburg 2 die lange tijd de lijst aanvoerden met maar twee missertjes. Zij werden op de voet gevolgd door Domburg 1, Big- gekerke 1 en Ritthem 1. Domburg 2 kon op een gegeven moment de druk niet aan en miste een ring. Hierdoor waren het Biggekerke 2 en Gapinge 2 die tot de laatste beurt gelijk opgingen. Tijdens de zenuwslopende laatste beurt nam Gapinge er 3 en Biggekerke maar 2 ringen mee, waardoor Gapinge zich kampioen mocht noemen. Se- bast-iaan Sturm (30), Abco Jobse (28) en Dennis Willeboordse (30) staken maar liefst 88 ringen. De strijd om het reservekampioen schap tussen Domburg 1 en 2 en Biggekerke 2 werd uiteindelijk ge wonnen door Domburg 1: Coen Minderhoud (29), Roel Willemse (30) en Martijn Minderhoud (27) staken 87 ringen. In de staart van het klassement stonden de hele dag Zoutelande 1 en Aagtekerke 1. Zij wisten, on danks een eindsprint, niet meer degradatie te voorkomen. Roald Leendertse van Biggekerke 1 mag zichzelf persoonlijk kampioen noe men, na een kamp met 8 anderen. Sebastiaan Sturm werd reserveper soonlijk kampioen. Agenda ZRV: 28 mei, Biggekerke, Kerkplein, eersteklaskampioen schap 8.00-17.30 uur. WEEK VAN DE AMATEURKUNST door Emile Calon Oh mama mia, mama mia, mama mia let me go, zingt Ronald Post zachtjes mee als zater dag op het Scheldeplein in Vlissin gen het saxofoonensemble ZMS de grootste hit van Queen speelt. „Mooi toch", zegt de 37-jarige Vlis- singer als de laatste noten van het nummer hebben geklonken. Wat hem betreft, treden de jongens en meiden van het ensemble vaker op op straat. Dat advies geven Peter en Judith Vossen ook als ze wat later die dag op de kop van de Lange Zelke luis teren naar het getrommel en gerof fel van de sambaband Obras de Lota. Afgelopen dagen, tijdens de Week van de Amateurkunst, traden in Middelburg, Veere en Vlissingen tal van gezelschappen op om te la ten zien wat er op het gebied van amateurkunst allemaal kan. De muziek van de sambaband klonk zo aanstekelijk dat Brigitte Schot en Inneke Loof stonden te heupwiegen. De tweede bekende dat ze totaal geen ritmegevoel heeft en dus weet dat ze nooit lid moet worden van een muziekge zelschap. Haar vriendin overweegt zich echter wel aan te melden. „Na deel is dat ik werk in de zorg en zeer wisselende diensten draai." Volgens haar vriendin is dat niet onoverkomelijk. „Eens een les of een optreden missen, dat geeft toch niet." De Vlissingse cultuurambtenaar Gerard de Rijke genoot zaterdag van het spel van het saxofoonen semble. Door in de hele stad gezel schappen te laten optreden wordt volgens hem de stad als podium plaats meer onder de aandacht ge bracht. Volgens De Rijke heeft Vlis singen tal van mooie plekken en pleinen waar fantastisch opgetre den kan worden. Wat hem betreft moet daar meer gebruik van wor den gemaakt. „We hebben goud in handen", stelde de beleidsambte naar als het gaat om mooie loca ties. Ook het Badstrand hoort vol gens hem bij het 'goud'. Er moet, zo zei hij, wel gewaakt worden dat de boulevard en het strand niet verpest worden, zoals in Scheven- ingen. Hij vertelde dat hij ook wel eens heeft geopperd de Nolledijk, naar het windorgel, te ontwikkelen als een soort pier. Voor de oorlog had Vlissingen namelijk een wandel- pier. Tijdens de Tweede Wereld oorlog werd die echter op last van Duitse bezetters afgebroken. Maar de Nolledijk biedt volgens de amb tenaar de mogelijkheden om te fungeren als een pier, mits er op een juiste manier faciliteiten ko men. Ook de Zware Plaatwerkerij be hoort tot die locaties in Vlissingen die volgens de ambtenaar 'meer potentie in zich hebben'. Zaterdag werd die grote loods gebruikt voor optredens. De Rijke waarschuwde wel dat er voorzichtig omgespron gen moet worden met de buurt omdat al te veel optredens aldaar voor overlast kunnen zorgen. „Maar zo nu en dan, daar iets doen, dat is toch leuk." MIDDELBURG - Drie jaar lang wacht te Maria Francke (86) tot haar ver loofde Jacob Maljers (85) terug kwam uit de Oost. „Zo lang zou ik nu niet meer wachten", grapt ze. Als militair was hij in 1947 naar 'de Oost' gestuurd, om te strijden tegen de opstandige bevolking van Indonesië. Na zijn terugkomst trouwden ze en woonden ze gerui me tijd in een kamer boven een winkel in Veere. De woningnood was destijds enorm, weet het echt paar nog dat zaterdag het zestigja rig huwelijk vierde. Na Veere woonden ze in Vlissin gen, Rilland-Bath, Duitsland, weer Veere en sinds een aantal jaren Middelburg. Als militair verhuisde hij vaak en zij volgde hem. Eerst zat hij bij de marine maar na tien jaar stapte hij over naar de lucht macht. „Ik kan namelijk niet tegen onrecht." Hij werd destijds vaak voor een lange periode naar zee ge stuurd terwijl mannen in een ver gelijkbare functie in Vlissingen aan de wal mochten blijven. „Dat vond ik niet eerlijk." Toen hij aankondigde dat hij zijn marinecontract niet zou verlengen werd hij enkele sagen later naar Nieuw-Guinea gestuurd. Zij: „Zat ik weer anderhalf jaar alleen." Hij: „Toen-we trouwden wist je dat dat risico erin zat. Ik ben bij de mari ne gegaan om te varen, niet om aan wal te zitten." Bij de luchtmacht keken ze raar op toen ze zijn conditiestaat van de marine zagen. „Alleen maar goede beoordelingen. Door over te stap pen liep ik promoties mis." Na een aantal jaren bij de bewa kingsdienst van Vliegbasis Woens- drecht werd hij overgeplaatst naar Duitsland. Beide echtelieden noe men dat de leukste tijd van hun le ven. „Mooie natuur, leuke men sen." Ze zwaaien alleen maar lof over Duitsland en de Duitsers. Het echtpaar heeft geen kinderen. Een neef verraste hen zaterdag met een leuk feest. Het echtpaar werd mét een geheel versierde lan dauer, getrokken door twee 'vos sen' thuis opgehaald waarna ze naar hotel Van der valk reden voor een feest. Maria Francke en Jacob Maljers zijn zestig jaar gelukkig samen. foto Ruben Oreel De trommelaars van de Vlissingse sambaband Obras de Lota vermaakten zaterdag het publiek met hun optreden. De groep gebruikt een groot aantal ver schillende muziekinstrumenten, zoals surdo's, repinique's, snare's, timba's, agogo's en tamborim's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 14