cle show 27 wonen wonen@wegener.nl 024-3650509 ge planten, zoals een Brunnera (Kaukasische vergeet-me-niet), in plaats van de roomkleurig omrande of bontgevlekte bladeren waarvan je hart juist sneller was gaan kloppen, ineens groene bladeren krijgen. Het groene blad groeit sneller dan het bonte en als je dan niet ingrijpt, neemt groen het heft in handen. Re genereren, noemen kwekers dat: de plant wil terug naar zijn oervorm. Bontbladige varianten willen ook nog wel eens wat zwakker groeien en gevoeliger zijn dan hun groene voorouders. „En zelfs voor wie al leen maar groen wil, hoeft het tui nieren nog niet saai te zijn. Want ook dan valt er uit nagenoeg alle schakeringen te kiezen, van heel licht tot bijna zwart", verzekert kweker Fahner. Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Fraaie bladeren om mee te combineren Ligularia Britt-Marie Crawford: één van de donkerste nichtjes uit de Ligularia-familie. Houdt van vochtige grond. De bloe men zijn nogal knalgeel-oranje. Wie daar niet van houdt, knipt ze eruit, waardoor alle kracht naar de bladeren gaat. Rheum palmatum Purpureum: een enorme reus, deze rabar- berplant, en dan ook nog eens in mooi rood, met zuurstok- kleurige bloempluimen als bo nus. Peucedanum ostruthium Daph- nis: de geelgerande variant van het gevreesde onkruid zeven blad. Zo is-ie wel mooi, en een stuk minder opdringerig. Polygonatum Betburg of Gol den Gift. De sjieke familie van Salomonszegel. Betburg is ge distingeerd donkerrood doorlo pen, Golden Gift juist goud geel. Crambe maritima (zeekool): komt in Engeland in het wild voor. Enorme bladeren en daar boven een wolk van fijne witte bloemetjes, als gipskruid. Hosta Summer Breeze: van alle Hosta's wijst Fahner op deze. Hoe fris kan een plant eruit zien? Groengeel, zomers. Heuchera: kieskauwer, maar wel één van de mooiste rode bladplanten. In veel varianten rood en met bladvormen die uiteenlopen van licht gegolfd tot zwaar gekroesd. Als hij het doet, heb je ook wat, maar het kan even duren voordat hij de goede plek (in zon of halfscha duw) heeft gekregen. Zaterdag 21 mei 2011 blad is de standplaats belangrijk. Een zonminnende, roodbladige plant in de schaduw zetten, is vra gen om problemen. De plant heeft het daar niet naar zijn zin, en wordt meer groen dan rood. Ook is het nogal deprimerend als je een plant om zijn bladeren neemt, zoals de Ligularia, en hij door gebrek aan vocht helemaal slap gaat hangen. Fahner: „Als je planten neemt voor de kleur en de vorm van hun blad, is het extra belangrijk dat je goed kijkt: wat wil die plant? Daarom liggen hier ook altijd dikke boeken waar in mensen van elke plant kunnen opzoeken wat de optimale stand plaats is. Zo voorkom je dat je er de hele tuin mee door moet. Wij doen dat wel, juist om het zelf ze ker te weten en goed advies te kunnen geven, maar in een parti culiere tuin wil je dat niet." Ook komt het voor dat bontbladi- op. Mooier is het om bijvoorbeeld een witgebiesde, plompe Hosta te plaatsen naast een ijle plant die mooi wit bloeit, zodat je ritme en afwisseling in de border krijgt. Ook rode varianten van bekende tuinplanten als Eupatorium Cho colate, Cimicifiiga (zilverkaars), Rodgersia en Lysimachia kunnen zo mooi ondersteunend werken in het kleurenschema. Heuchera is een goed voorbeeld van een graag toegepaste rode plant. De plant is er in veel kleu ren rood, van bijna rodekoolblad- rood tot meer bruinig of oudroze. „Als je zulke rode planten bijvoor beeld combineert met een lang- bloeiende, roze geranium of met de mooie, roze aren van hef lam- penpoetsersgras (Pennisetum), zie je dat die planten echt wat met elkaar doen, dan komt alles mooier uit de verf" Vooral bij planten met gekleurd pluimage. Dertien-in-een-dozijn bestaat hier niet. Er komt wel meer sociale woningbouw. Dat is betaalbaar voor de arme mensen, maar het werkt ook gettovorming in de hand. Jammer." Daar is in Sélingué geen sprake van. „We bouwen daar, zo'n 150 kilome ter van Bamako, een vakantiehuis aan een stuwmeer. Er is enkele ja ren terug een hotel gebouwd, steeds meer mensen uit Bamako kopen er grond en bouwen een va kantiehuis. Het is nog kleinschalig, zo'n tien huizen, maar er zijn al plannen voor gemeenschappelijke faciliteiten, zoals vuil ophalen." Nu wél op het klimaat gelet? „Jazeker. Het huis is van leem, dat isoleert goed, waardoor het bin nen koel blijft. Ook zijn de ramen recht tegenover elkaar geplaatst, dan waait het altijd goed door. En er is een veranda rondom het hek f huis, zo schijnt de zon dus nooit rechtstreeks op de muren." rjrf Reageren en aanmelden? redactie.wonen@wegener.nl wie Saskia Brand (45), Moussa (45), Demba (17), Senou (15) en Dion- counda (5) Fofana beroep Saskia: antropoloog, Moussa: tolk-vertaler eerder Amersfoort, Nijmegen, Bama ko (Mali), Maarssen nu Bamako, hoofdstad van Mali (sinds 2004) logie en leerde er toen mijn man Moussa kennen. We kregen samen een kind en gingen naar Neder land voor mijn proefschrift. Voor twee jaar, zo dachten we aanvanke lijk. Maar het werden er tien. In 2004 gingen we terug om een steentje bij te dragen aan de ont wikkeling van Mali, om de kinde ren - we hadden inmiddels al een tweede - kennis te laten maken met het land van hun vader en vanwege Moussa's familie. Zo werkt het nu eenmaal in een rela tie waarin partners ieder een ande re nationaliteit hebben: je moet kiezen." Leverde de terugkeer na al die jaren nog veel problemen op? „Alleen van praktische aard. We kochten in Nederland een vracht wagen voor de boedel en degene die het vervoer regelde, wilde er munt uit slaan. Voor je in Mali bent, kom je door heel veel landen en in bijna elk land belde hij dat er 'weer betaald moest worden voor documenten, voor hij verder kon'. Enorm veel problemen én de op spullen loerende douane verder, hadden we eindelijk onze spulle tjes in huis." Staat jullie huis in een chique buiten wijk of downtown Bamako? „Dicht bij het centrum, zo'n tien minuten van de grote markt. Het leuke is dat er qua wonen niet zo'n strikte scheiding tussen arm en rijk is. Veel gemengde wijken, mensen van allerlei standing door elkaar heen, huizen van allerlei Dat is zeker wel wennen geweest, zo'n hofhouding? „Jazeker. En nog steeds weieens. Al was het maar omdat ik ook wei eens de behoefte heb meer op me zelf te zijn. Maar het is ook wel erg prettig hoor. Zo hoefik de keuken niet meer in als ik na een lange werkdag thuiskom. Ook hebben we een bed and breakfast en van wege onze drukke banen kunnen we er zelf niet meer zo actief mee bezig zijn. Ik denk maar zo: als ons doel iets bij te dragen aan de ontwikkeling van Mali mislukt, hebben we tenminste een aantal gezinnen weten te onderhouden." Want de ontwikkeling van het land is de reden waarom jullie in 2004 (weer) in Mali zijn neergestreken? „Mede. Ik woonde hier van 1992 tot 1994 vanwege het promotieon derzoek voor mijn studie antropo Het vakantiehuis in Sélingué heeft helemaal rondom een veranda, foto's SB

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 97