D wonen 7"? "D Steentje bijdragen aan ontwikkeling van Mali Eigen boshyacint eerst O Tafel met karakter Zaterdag 21 mei 2011 &é*4 wonen@wegener.nl *r O s S z O m 7\ e boshyacint wordt ook wel wilde hyacint ge noemd, maar echt wild is de plant in ons land nooit geweest. Hij is ingevoerd, waarschijnlijk in de zeventiende eeuw vanuit Engeland, en hier en daar in de kuststreek verwilderd. Wild is de plant in België, Frank rijk en in Engeland, waar de 'bluebellwoods' beroemd zijn. In april en mei zijn de loofbossen daar blauwge- kleurd door miljoenen bluebells, Hyadnthoides non-scrip- tus. Wie geen zin heeft om het Kanaal over te steken, kan relatief dichtbij huis van bloeiende boshyacinten genieten in het Hallerbos, ten zuiden van Brussel. De Engelsen zijn trots op hun boshyacint en maken zich druk over het feit dat hun boshyacintenbestand vervuild raakt met het bloed van een allochtone indringer. Want vergis u niet: allochtonenangst komt ook in de plantenwe reld voor; ook daar hoor je het geluid 'eigen plant eerst'. De indringer is in dit geval bijna dezelfde plant, de Spaan se boshyacint: Hyadnthoides hispanicus. Waar maak je je druk over, zou je zeggen, maar de Engel sen hebben een punt. Hun boshyacint is immers donker der blauw dan de Spaanse. Bovendien geurt de autochto ne bluebell sterker. Als je aan de rand van een bos vol En gelse (of Vlaamse) wilde hyacinten staat, komt de zoete geur van miljoenen blauwe klokjes je in gol ven tegemoet. Het ergste voor de Britten is dat hun boshyacin ten niet eenkennig zijn. Waar de Spaanse boshya cint komt, is overspel de norm, waardoor er een mengvorm ontstaat die je in wetenschappelijke taal 'Hyadnthoides x anglo-hispanicus' kunt noe men. Het gejammer is dan ook niet van de lucht: straks is er geen raszuivere bluebell meer over. Ik ben in deze rassenkwestie neutraal. Wat ik inte ressant vind, is dat de boshyacint een cultuurvol- SjgU ger is. Hij is afhankelijk van menselijke activiteit om in stand te blijven. Zoals klaproos en koren bloem alleen groeien in akkers die ieder jaar ge ploegd worden, of, in het geval van de klaproos, in grond die op een andere manier wordt ver stoord, zo groeit de boshyacint vooral in bos dat van tijd tot tijd wordt gekapt. Zoals in het beroem de Vlaamse Hallerbos, dat na de Eerste Wereldoor log is ontstaan, toen de Duitsers het grootste deel hadden gerooid. Een paar jaar later kleurde de ka le grond blauw. De boshyacint is de gemakkelijkste van alle bol len. Hij doet het overal in de tuin waar de grond niet te droog is. Hij bloeit tegelijk met judaspen ning. Blauwe of roze boshyacinten met paarse ju daspenning vormen een mooie combinatie. Als het roze boshyacinten zijn, hebben ze trouwens Spaans bloed, want roze komt in het Britse be stand niet voor. Ze weten niet wat ze missen, daar in Engeland. Maar wie per se de echte bluebell in zijn tuin wenst, kan bij gespecialiseerde bollen- kwekers terecht. Plant trouwens geen Spaanse bos hyacinten in de buurt. Want voor je het weet, Hyadnthoides his- worden de genen uitgewisseld en eindig je met panicus. foto RvdK een tuin vol bastaarden. Op een enkel, op de koloniale af deling van een meubelzaak ver dwaald teakhouten exemplaar na, zijn de eettafels van tegen woordig vlak en strak.,De tafels die Indosign verkoopt, passen niet in dat beeld. Ze ogen heel puur, alsof ze in een ver land op dezelfde dag uit de stam van een boom zijn gehakt en naar de meubelzaak zijn verscheept. De houtsoort is tabaca. Of suar, zo als ze zeggen in Indonesië, het land waar de (niet-inheemse) bo men groeien. De eigenaar van In dosign, die regelmatig zeifin In donesië de mooiste stammen uit kiest, kan tafels leveren tot 5 me ter lang. Laat je niet weerhouden door een gat of'hap' uit het tafel blad: 'het komt zoals de boom is gegroeid'. Tip: door het gat kan het snoer van een lamp of laptop worden weggewerkt. Prijs van een gangbare maat: 3.000 euro. www.indosign.nl 024-3650509 Nederlanders zijn niet zo gek op gekleurd blad. Dit in tegenstel ling tot Engelsen, die het liefst van alle planten een rode of witgebiesde variant zouden zien. Teveel bont is ook niet goed, vindt kweker Freddie Fahner van de gelijknami ge kwekerij in Deurningen. „Als je alleen maar bontbladige en ge kleurde planten neemt, wordt het veel te kakelbont." „Met gekleurde planten moet je een beetje spelen", vindt Fahner. „Je gebruikt ze als accenten. Als je alle kleuren tegen elkaar aan zet, valt niks meer op. Zet je een kleine groep rode planten in een overwegend groene border, dan stelen ze de show." Je kunt gekleurd blad op verschil lende manieren gebruiken. Op een donkere plaats kan goudgeel of witgebiesd blad een plek mooi laten oplichten. Fahner gebruikt daarvoor bijvoorbeeld Waldstei- nia Goldkiefer of Hypericum Gol den Beacon. Ook Pulmonaria (longkruid), met zijn mooie ge vlekte bladeren, gedijt goed in halfschaduw. De bloei is leuk vroeg in het voorjaar, maar pas als de bloemen zijn verwelkt, laat deze plant zijn ware charme zien: dan komen de bladeren echt in volle glorie tot wasdom. Veel planten worden tegenwoor dig in talloze kleurvarianten ge kweekt. Neem de populaire Hos- ta. De bloemen zien er eigenlijk bij de meeste soorten niet uit, in vale kleuren. Maar de bladeren zijn er in alle varianten van knal groen tot bijna zilvergrijs, met en zonder biesjes en strepen. Je kunt ze als een soort postzegelverzame ling allemaal bij elkaar zetten, maar dat levert behalve nog meer hebzucht geen echt fraai beeld Emigreren is een ingrijpende keuze. Familie, werk, cultuur: de emigrant laat veel achter. Maar hij verwacht ook veel terug te krijgen, bijvoorbeeld het huis van zijn dromen. door Bauke Boersma MALI Bamako VS8HUlS8fWCH* Mali, daar draag je volgens mij nooit een bontjas... Saskia Brand: „Nee, zeker momen teel niet. Het is hier de hete tijd van het jaar, dat betekent ongeveer 45 graden Celsius overdag." Daar zijn de huizen op gebouwd? „De huizen die nog uit de kolonia le tijd stammen, zijn dat inder daad, ja. Maar het gekke is dat de moderne huizen dat overwegend niet meer zijn. Ook ons huis, in de hoofdstad Bamako, is gebouwd zonder al te veel rekening te hou den met het klimaat. We hebben in deze tijd 's nachts altijd de airco aan. Uiteraard daalt de tempera tuur dan wel, maar binnen kan het toch 30 graden blijven. Dan is het binnen warmer dan buiten." In zo'n Sahelland zal het ook wel flink stoffig zijn, in huis bijvoorbeeld. „Klopt. En dat maakt het huishou den hier ook veel intensiever dan in Nederland. Daarom ben ik ook best blij dat we daarvoor personeel in dienst hebben." Toe maar! Jullie behoren tot de zéér welgestelden in Mali? „Voor Malinese begrippen hebben we het heel goed, maar we zijn niet echt rijk. We zijn, zeg maar, middenklasse. Maar het is hier ge bruikelijk dat je personeel neemt als je een enigszins redelijk inko men hebt. Er wordt verwacht dat je meehelpt werk te verschaffen. Maar dat je, zoals wij, een kokkin, een schoonmaakster, een chauf feur en een bewaker annex klusjes man hebt, is hier weer niet heel erg doorsnee hoor."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 96