81 buitenland 'Keerpunt in strijd Libië' 'Barack O'Bama' op bezoek bij familie voor Ierse stemmen Tientallen doden bij protesten in Syrië _ggj Bizarre pornozaak in Zweden BURGEROORLOG Navo claimt succes Verlamde loopt door shocktherapie Nu 25,- extra vakantiegeld Geschminkt voor de president zaterdag 21 mei 2011 Aanvallen door Libische leger op burgerdoelen afgenomen. Burgers in Misurata niet meer bedreigd. Navo-aanval op Libische zee macht. Zuid-Afrikaanse fotograaf in Li bië doodgeschoten. BRUSSEL - De strijd van de Navo te gen het Kaddafi-regime in Libië staat op een keerpunt. De aanval len door het Libische leger op de eigen burgerbevolking zijn de afge lopen dagen duidelijk afgenomen, zeiden woordvoerders van de Na vo gisteren in Brussel. „Het Navo-optreden heeft geleid tot een dramatische vermindering van het aantal aanvallen op burger doelen", aldus een militaire woord voerder. „Twee weken geleden was er nog een grote dreiging. We staan op een keerpunt, maar we gaan door tot alle aanvallen zijn ge stopt." Volgens de Navo wordt het regime elke dag harder geraakt. „De Kaddafi-getrouwe troepen worden steeds wanhopiger. Het re gime raakt meer en meer geïso leerd", aldus een woordvoerster van het bondgenootschap. De inwoners van de tot voor enke le weken nog belegerde stad Misu rata worden volgens de Navo nu niet meer bedreigd. Navo-vliegtuigen brachten gister nacht acht Libische oorlogssche pen tot zinken in de havens van Tripoli, Al Khums en Sirte. Vol gens de Navo was dat nodig vanwe ge 'een serieuze verandering in de tactiek' van Kaddafi's leger, waar bij steeds vaker schepen worden ingezet tegen burgerdoelen. Hoe wel de acht schepen in havens la gen en niet aan gevechten deelna men, waren zij volgens een Na- vo-woordvoerder legitieme doe len. Volgens Libië troffen de Na vo-vliegtuigen bij de actie slechts één schip dat in een dok lag. De Zuid-Afrikaanse fotograaf An ton Hammerl, die al tijden werd vermist in Libië, is om het leven gebracht. Dat heeft zijn familie gis teren naar buiten gebracht. Ham merl was begin april bij de stad Brega verzeild geraakt tussen de strijdende partijen. Hij werd vol gens collega-journalisten opgepakt en vervolgens doodgeschoten door militairen van Kaddafi. Een Spaanse fotograaf en twee Ameri kaanse journalisten werden toen gearresteerd. Zij werden woensdag vrijgelaten en hebben de weduwe van Anton Hammerl op de hoogte gebracht. O zie onze website:buitenland Video: Navo brengt Libische marineschepen tot zinken NEW YORK - Een verlamde Ameri kaan kan, dankzij een behandeling met elektrische schokken in zijn zenuwstelsel, staan en lopen. Dat meldden onderzoekers in het me dische blad The Lancet. De 25-jarige Rob Summers, die ver lamd raakte door een auto-onge luk, kan weer gewrichten in zijn benen bewegen en heeft weer con trole over zijn blaas en seksuele functies. Het 'medische wonder' vond plaats door een continue elektri sche stimulatie van zijn zenuwen in zijn onderrug. De stimulatie werkt als vervanging van signalen uit de hersens. Dichtbij opstappen, direct vakantie! 10-daagse.busreis Trentino en Südtirol door onze correspondent Mario Danneeis DUBLIN - "O'Leary, O'Reilly, O'Hare en O'Hara, er is niemand zo Iers als Barack O'Bama." In Moneygall kennen ze het haastig bijeenge schreven wijsje uit het hoofd. Het gehucht van nog geen 300 inwo ners wordt maandag even het cen trum van de wereld wanneer de Amerikaanse president in Ierland op zoek gaat naar zijn 'roots'; en naar stemmen van de machtige Iers-Amerikaanse lobby. Moneygall, in het al even onbedui dende graafschap OfFaly? Daar had het merendeel van de Ieren zelf nog nooit van gehoord. Tot een ij verige genealoog in de stamboom van Obama ene Falmouth Kearney ontdekte, de 19-jarige zoon van een schoenmaker uit het dorp, die in 1850 de Ierse hongersnood ont vluchtte door de grote plas over te steken. CIA-agenten zijn al wekenlang een vertrouwd zicht in Moneygall: elk huis langs de enige straat in het dorp, is van kelder tót zolder uitge kamd. Ze hebben ook misnoegd vastgesteld dat er geen openbare toiletten zijn, noch dat er een res taurant is. Wél twee pubs, en dat is niet onbelangrijk: de president wil per se op de foto met een Guin ness in de hand. Of hij naar het drankgelag van Ollie Hayes dan wel Joe Hayes zal trekken, daar kun je nu bij de Ierse bookmakers grof geld op inzetten. Net zoals in de rest van Ierland puilen de souve nirswinkels uit met O'Bama-T- shirts. Het eiland heeft zelfs een ei gen versie gevonden van de slagzin van de president: 'Is féidir Iinn!' of tewel 'Yes we can!" in de Ierse taal, siert nu allerlei prullaria. „Tijdens het bezoek," zegt Jason Austin, „zal ik Obama-burgers aan de man brengen. Dit is zo'n enor me gebeurtenis voor Moneygall. Voor heel Ierland eigenlijk, want we zijn allemaal een beetje depres sief door de economische crisis." Austin behoort maandag niet tot het kruim der Ieren: het handjevol verre neven en nichten - zevende en achtste generatie - van Obama, die door het Witte Huis zorgvuldig zijn gescreend en geselecteerd om de president te ontmoeten. Kwes tie van het thuisfront in Amerika te doen geloven dat hij gezellig op familievisite is. Want er is natuur lijk niets dat de sentimentele hun kering van de bijna veertig miljoen 'Irish Americans,' die in de Demo cratische voorverkiezingen van 2008 massaal de voorkeur gaven aan Hillary Clinton, beter bespeelt dan een president met een verre opa in het moederland. Obama is de twintigste Iers presi dent, na onder meer Lincoln, Rea- ganen en JFK (John F. Kennedy). De steun van de Iers-Amerikaanse lobby is een electorale goudmijn bij een presidentsverkiezing. Vergeet de Keniaanse vader: maan dag is Obama ros en heeft sproe ten. DAMASCUS - Ondanks het harde optreden van de veiligheidstroe pen de afgelopen weken is gisteren in de Syrische steden opnieuw massaal gedemonstreerd tegen het bewind van president Bashar al-Assad. Dat meldden getuigen en mensenrechtenorganisaties. Er zouden in het hele land in totaal zeker 27 doden zijn gevallen, on der wie een kind. De massale betogingen begonnen na het traditionele vrijdaggebed, net als afgelopen weken het geval was. Volgens de mensenrechtenadvo caat Razan Zeitouna vielen in de noordwestelijke stad Maaret al-Nu- man tien doden toen veiligheid stroepen het vuur openden op de menigte. Ze voegde eraan toe dat elders in Syrië bij het onderdruk ken van protesten nog eens twaalf burgers zouden zijn omgekomen. Onder meer in Homs schoten troe pen met scherp op de betogers. Daar vielen zeker elf doden. Er wordt al weken gedemon streerd tegen president Assad. Daarbij zijn al minstens 850 do den gevallen. Het regime verklaar de eerder deze week nog dat de cri sis was „overwonnen". Berichtgeving over de toestand in Syrië is afhankelijk van getuigen en activisten. Syrië laat geen bui tenlandse journalisten meer toe tot het land. Vervoer per luxe touringcar Begeleiding door uw chauffeur Koffie met gebak op de heenreis Comfortabele overnachting op de heen- en terugreis Verblijf in Hotel Londra op basis van haifpension Afscheidsdiner in Nederland Inclusief excursiepakket t.w.v. €50,- Vertrek van mei t/m oktober Vraag de gratis brochure aan! s de reis verblijven we in Mofveno, een prachtig plaatsje indeBrehta Dolomieten. Indrukwekkende berglandschappen, prachtige natuur, oude steden en leuke dorpjes, u ziet het allemaal tijdens deze reis. We nemen u mee naar Trento en Bolzano, bezoeken Merano en de schitterende tuinen van het Tfailttmansdorff kasteel en maken ook een tour naar het Gardameer. STOCKHOLM - Justitie in Zweden heeft gisteren 23 vrouwen en een man aangeklaagd wegens het bezit ten en verspreiden van kinderpor no. De zaak krijgt veel aandacht in de Zweedse media, omdat het op merkelijk is dat zo veel verdachten vrouw zijn. De enige mannelijke verdachte (42) zou de leider van de groep zijn. Hij verstrekte via internet gro te hoeveelheden pornografisch ma teriaal aan de vrouwen, die tussen de 38 en 70 jaar oud zijn. De politie trof bij de arrestatie van de man in september veertig films en meer dan 1180 afbeeldingen aan van kinderporno. Een deel van het materiaal brengt zeer jon ge kinderen in beeld, aldus de aan klagers. De 42-jarige verdachte leerde de vrouwen vermoedelijk via internet kennen en haalde hen langzaam maar zeker over de bestanden aan te nemen. Een aantal vrouwen stelt de porno niet te hebben wil len aannemen, maar de aanklagers zeggen dat uit chatgesprekken het tegendeel blijkt. De opgepakte man had ongeveer vijfduizend chatgesprekken be waard, die nu worden gebruikt als bewijsmateriaal. De vrouwen had den elk tussen de zes en 71 bestan den op hun computer staan. SANAA - Een Jemenitisch meisje zit op straat, met de kleuren van de na tionale vlag op haar gezicht ge schminkt. Ze nam gisteren deel aan een demonstratie ter ondersteuning van president Ali Abdullah Saleh. Al maandenlang wordt in Jemen be toogd tegen het decennialange regi- Hm De meest complete reis voor een eerlijke prijs! advefieniiecode w peterlanghout.nl of 0900-0991 (0,15 pui) '\p^weeT) wegener20

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8