i5 reizen BELGIË ill Voor meer informatie/boekingen 0172 - 46 96 96 of kijk op: www.vandervalkvakanties.nl i reizen@wegener.nl 024-3650360 1 Zaterdag 21 mei 2011 Tervuren ligt zo'n 15 kilome ter van Brussel. Je kunt er be halve per auto ook komen met tram 44, die vertrekt van het Brusselse Montgomery- plein. Meer informatie over het Arboretum is te vinden op www.arboretum-tervuren.be Een gidsje met een routebe schrijving voor het Arboretum haal je bij Toerisme Tervuren aan de Brusselsteenweg 9a. Zie ook www.tervuren.be Het Koninklijk Museum voor Midden-Afrika is open van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur, in het weekeinde tot 18.00 uur. www.africamuseum.be Het gemeentelijke museum Hof van Merlijn aan de Mer- lijndreef 6 is van vrijdag tot en met zondag open van 14.00 tot 17.00 uur. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl NEDERLAND Antwerpen Tervuren Luik FRANKRIJK Nog steeds is er koninklijk bloed in Tervuren. De Belgische prins Laurent, het enfant terrible van het Belgische koningshuis, woont er al jaren met zijn gezin. Bij dagjesmensen is Tervuren in trek. Op een zonnige, doordeweek se middag is het terras aan de vij ver goed bezet. Vissers proberen hun geluk en joggers lopen hun rondjes in het fraaie park waar on der meer Willem Frederik, prins van Oranje, altijd graag vertoefde. Na de Slag bij Waterloo in 1815 kreeg de prins als beloning voor zijn heldhaftige optreden tegen Na poleon het domein Tervuren. Hij bouwde een buitenverblijf in het park waar de prins en zijn Russi sche vrouw Anna Paulowna tot de Belgische opstand in 1830 regelma tig vertoefden. In dat revolutiejaar moest de prins vluchten naar de Noordelijke Nederlanden. In 18.40 besteeg hij als koning Willem II de Nederlandse troon. Van het pavil joen van de Prins van Oranje bleef na een brand in 1878 niets meer over. Het kasteeltje dat in 1516 ei gendom werd van een van zijn voorvaderen, Willem I alias Wil lem de Zwijger, is iets verderop in het dorp nog wel terug te vinden. Op de plek waar ooit het paviljoen van de Prins van Oranje stond, liet Leopold II voor de wereldtentoon stelling van 1897 het Koloniënpa- leis bouwen. De ook in zijn op dracht aangelegde Tervurenlaan De kerk weigerde de ongedoopte Congolezen in gewijde grond te begraven eindigt praktisch voor de deur. De laan, inclusief een nog steeds be staande tramlijn, moest bezoekers vanaf de wereldtentoonstelling in Brussel naar Tervuren brengen. De koning greep de tentoonstel ling aan om zijn Congo Vrijstaat te promoten. Dat deed hij door mid del van een tentoonstelling van im- en exportproducten, etnografi sche voorwerpen en opgezette die ren. Hij haalde zelfs 267 Congole zen naar Tervuren die maanden lang in huttendorpen langs de vij ver in het park leefden. Zeven over leefden het voor hen barre Bel gische klimaat niet. Tegen de kerkmuur in het dorp vinden we de graven van Ekia, Gemba, Kitukwa, Mpeia, Zao, Samba en Mibange. Een anonieme bezoeker heeft op elk graf een nar cis gelegd. Aanvankelijk bevonden de graven zich iets verderop, om dat de katholieke kerk weigerde de ongedoopte Congolezen in gewij de grond te begraven. Ondanks het jammerlijk overlij den van de Congolezen was de Congotentoonstelling een groot succes. Hierdoor aangemoedigd, besloot Leopold II dat er een per manent Congomuseum moest ko men in het voor de wereldtentoon stelling gebouwde Koloniënpaleis. De ruimte werd echter al snel te klein. Daarom werd in 1901 beslo ten dat er een nieuw museum gebouw moest komen. Strak aangelegde Franse tuinen en een ondiepe vijver scheiden het museum van de Warande. Het mu seum oogt als een sierlijk paleis, waarin je via een indrukwekkende trappenpartij binnentreedt onder een grote koepel. Het geheel werd ontworpen door Charles Girault, dezelfde architect die ook het Petit Palais in Parijs tekende. Leopold maakte de opening van zijn Con gomuseum in 1910 niet meer mee. Hij overleed een jaar eerder. Na de overhaaste onafhankelijkheid van Congo in i960 werd het museum omgedoopt tot Museum voor Mid den-Afrika. Het is zeker een be zoek waard, niet alleen vanwege aardige thematentoonstellingen, maar ook vanwege de nog steeds indrukwekkende verzameling op gezette dieren met zelfs een olifant en een giraffe. Wie meer over de geschiedenis van Tervuren wil weten, kan tij dens zijn bezoek nog even bij het kleine gemeentelijke museum aan wippen. De begane grond is ge wijd aan de schilderkunst van de School van Tervuren, een groep kunstschilders die zich in 1870 vormde rond Hippolyte Boulenger en vooral landschappen schilder de. De rijke historie van Tervuren zelf komt op de eerste verdieping aan bod. Een.van de hoogtepunten van de Tervurense historie is de legende dat Sint Hubertus, patroonheilige van de jacht, in Tervuren gestor ven zou zijn. En wel op de plek bij de vijver waar zich nu nog de in 1617 gebouwde Sint-Hubertuska- pel bevindt. Elk jaar op de laatste zondag van oktober, tijdens de Hu- bertusfeesten, zegent de pastoor paarden en honden vanaf de trap pen van dit mooie kapelletje. Foto's van links naar rechts: Een Amerikaanse kastanje (castanea dentata); een Spaanse zilverspar (abies pinsapode); de graven van de zeven Congolezen in Tervuren en een moerascipres (taxodium distichum). foto's Wikimedia Commons Alle dagen feest met TOPARTIESTEN! O.a. Frans Bauer, René Froger, Marianne Weber, A Frans Du'ijts, J Sieneke en meer! Middellandse zeecruise v.a. Venetië aa'n boord-1; van de Voyager 'f of the Seas Vertrek: 23 sept. 2011 Zie www;vandervalkvakanties.nl/STERRENCRBUS 3- tot 15-daagse autoreis €CQ 9-daagse vliegreis DO p.p. o.b.v. logies €CQQ 9-daagse reis 1AQR U93pi] o.li.v. uolpension aan boord «t I49<lp Genieten van het echte Italië Uitstekende 3- en 4-sterren hotels Steden reizen en zonvakanties O.a. Gardameer, Toscane, Rome I Aankomst: vele data t/m oktober 2011 I Zie www.vandervalkvakanties.nl T0PV00B0EEL CURACAO STERRENCRUISE 2011 Met honderden euro's korting genieten op Curagao! Tropische stranden, een heerlijk klimaat Kijk op onze site voor alle aanbiedingen Vertrek: diverse data in september Zie www.vandervalkvakanties.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 85