Wie profiteert spectrum 10 Misdaad Driekwart van de koffie moet in 2015 duurzaam zijn. Dat is het doel dat de Nederlandse koffiebedrijven zichzelf hebben gesteld. Maar wat levert duurzaam produceren de boeren eigenlijk op? Op bezoek in het Colombiaanse koffiedorp Andes. Zaterdag 21 mei 2011 Wie deze week het nieuws over Frankrijk volgde, kan denken dat een vermeende verkrach ting in een New Yorkse hotel kamer het enige politiebericht was. Maar ter wijl de schijnwerpers op Dominique Strauss-Kahn stonden, bleven de regionale media hun dagelijkse meldingen uitbraken. In het dorp Moissac werd een 23-jarige man voor de ogen van zijn zoon doodgestoken. Waarom? Volgens La Dépeche du Midi 'voor de lol'. Een 32-jarige zwangere vrouw werd neergestoken in Seine-Saint-Denis. Reden? Le Parisien meldde dat ze bij thuiskomst een man betrapte, die bezig was de accu uit haar auto te stelen. In Parijs werden deze week verder een middelbare scholier (16) en een politieman neergestoken en twee mensen op een terrasje met Kalasjni- kovs omgebracht Elders werd een leraar vermoord door een ouder en op twee plaatsen werd een lijk ont dekt in een rivier. Duidt dit erop dat Frankrijk niet het paradijs is dat in deibeeldvorming bestaat? Geen idee. Maar het is het enige land waar ik ooit getuige was STANDPLAATS van een zelfmoord en ondervraagd ben wegens een moord. Dat laatste door was afgelopen herfst, toen bij mij Cees van Zweeden om de hoek een lijk in het bos was gevonden. Ik kwam langs toen de po- JjÊk litie bezig was haar maca- |B!|Np\ bere werk te verrichten jkPT en was direct verdacht. Statistici zeggen dat het JmoMB aantal gevallen van ge- weid tegen personen toe- neemt. Deze maand be- reikte ook de gevangenis populatie een record. Op 1 mei zaten 64.584 Fransen achter de tralies, meer dan ooit Terwijl media inzoomden op de deplorabele gevangenis waar Strauss- Ka- hn zijn zonden overpeinst, zijn Franse cel len amper beter. De arts van de Parijse San- té-gevangenis schreef 11 jaar geleden een 199 pagina lange aanklacht tegen het gevangenis wezen. Een verbijsterend relaas over ge weld, drugs, sadisme en kakkerlakken. Ge vangenen werden tot wanhoop gedreven. De arts, Véronique Vasseur, moest hele scha ren verwijderen uit magen van hen die poogden zelfmoord te plegen. Ik gaf die hor ror-roman enkele maanden geleden ter le zing aan een kennis die vrijwilligerswerk doet voor Nederlanders jn Franse kerkers. Haar commentaar was: „Er is niets veran derd." Een Franse econoom zei ooit dat de Ameri kaanse economie sneller groeide omdat er zo veel gevangenissen moesten worden ge bouwd. Frankrijk maakt andere keuzes. De bezettingsgraad van de gevangenissen in Pa rijs is nu 139 procent Justitie zou niets liever doen dan één man bij het leger van gevangenen inlijven, maar hij blijft voortvluchtig. Xavier Dupont de Li- gonnès stond te boek als sympathieke, diep religieuze heer van adellijke stand, totdat on der zijn terras de lijken werden ontdekt van zijn vrouw en vier kinderen. Dat was op 21 april en sindsdien is een klopjacht gaande die heel Frankrijk in de ban houdt. Niemand weet wat hem tot zijn daad bracht, maar de moorden waren goed voor bereid. Zijn familieleden (en de honden) stierven op 4 april. Vier dagen later stuurde hij een laconiek briefje naar de school van de kinderen dat het gezin naar Australië was verhuisd. Nog vier dagen later dineerde Dupont de Ligonnès in een viersterrenres- taurant in Zuid-Frankrijk. Daarna sliep hij nog een nacht in een Formule i-hotel aan de kust, waar hij zijn Citroen C5 achterliet Sindsdien heeft hij geen spoor meer achter gelaten. door Robert-Jan Friele foto Lex van Lieshout/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 80