Het is te stil in de WD spectrum 8 Het is alweer zeven maanden geleden dat de WD met Mark Rutte voor het eerst een premier kreeg. WD'ers genieten er nog dagelijks van. Maar waakzaamheid is geboden. Als de WD de grootste wil blijven, is meer 'kleur op het smoeltje nodig', menen partijgenoten. „De handschoenen mogen wel uit." 'Als we de grootste partij willen blijven, zullen we meer profiel moeten krijgen' Zaterdag 21 mei 2011 door Frits Bloemendaal en Laurens Kok illustratie Joep Bertrams Alexander Pechtold wijst naar de deur. „Voor de WD'ers die willen overstappen naar D66: de kaarten liggen bij de deur." Grote hilariteit in het Rotterdamse restau rant Mooii, waar de WD het politiek café 'LiberAir' organiseert. De D66-leider is uit genodigd in het hol van de leeuw te ko men spreken. Hij gebruikt de avond om de concurrent er eens flink van langs te ge ven. Met als inzet: wie is de echte liberaal? Pechtold is lekker op dreef. „De WD le vert de liberale beginselen uit aan een xenofoob en aan mannenbroeders", foe tert hij, doelend op de gedoogsteun van de PW (officieel) en de SGP (niet officieel) aan het kabinet-Rutte. En: „Als ik Mark Rutte bij Knevel en Van den Brink met de mond vol meel hoor spreken over abortustermijnen - het is ver dómme toch het recht van de vrouw om te beslissen." Dat de WD zich nog een liberale partij noemt, is volgens Pechtold moeilijk vol te houden. Hij kan moeiteloos een lijstje van tien punten uit de mouw schudden, waar uit blijkt dat het vies tegenvalt. Maar ook al is Pechtold, naar eigen zeggen, een echte liberaal, hij is van de oppositie. De meeste WD'ers vinden dat hun partij de toets der liberale kritiek nog altijd glans rijk doorstaat. Neem veiligheid, een van de prioriteiten van dit kabinet. „Veiligheid is ook vrijheid", zegt Johan Remkes, Com missaris van de Koningin in Noord-Hol land. En wat te denken van het gezond ma ken van 's rijks financiën? Of de overheid die een stap terug doet? Remkes: „Dat D66 ons een beetje kietelt, kan geen kwaad. Maar ik haal er mijn schouders over op." Dat doet ook Arno Visser, voormalig rech terhand van oud-partijleider Frits Bol- kestein en nu wethouder in Almere. „Ik vind het altijd raar als niet-liberalen gaan uitleggen wat liberaal is", sneert hij naar D66. „Ik zie het liberalisme als een stro ming, die op basis van analyse van de tijd ziet wat nodig is. Op dit moment past de koers van de WD heel goed bij wat de sa menleving aankan." Zeven maanden geleden, rond de onder handelingen over het regeerakkoord, was binnen de WD enig gemor te horen. Me nig liberaal had er moeite mee dat de libe ralen met de PW van Geert Wilders gin gen samenwerken, een partij die hele be volkingsgroepen uitsluit. Wat niet echt li beraal is. Bovendien moest de WD een paar veren laten. Zo gaat de AOW-leeftijd langzamer omhoog dan de partij wilde en wordt door toedoen van de PW niet ge tornd aan de ontslagregels en de WW. De meeste WD'ers konden toch met dit on derhandelingsresultaat leven. Want ze kre gen wel de hoofdprijs: de eerste liberale premier sinds bijna honderd jaar. Slechts enkelen bleven openlijk kritiek ui ten. Voormalig partijleider Joris Voorhoe ve en ex-staatssecretaris Gijs de Vries zeg den zelfs hun lidmaatschap op. Dat deden oud-minister Pieter Winsemius en oud-Ka mervoorzitter Frans Weisglas niet. De eer ste ageerde vooral tegen de bezuinigingen op de natuur, de laatste is vierkant tegen samenwerken met de PW. Zij lijken roe penden in de woestijn, al beweert Weis glas dat hij in de wandelgangen bijval krijgt. „Er komen nog steeds mensen naar me toe, die het goed vinden dat ik me laat horen, ook fractieleden." Pieter Winsemius heeft allerminst het ge voel dat zijn kritiek is aangekomen, zegt hij vanuit de auto in Italië. Oké, hij heeft een keer een uur met fractievoorzitter Stef Blok gesproken en met Mark Rutte heeft hij het er in de marge van een ander ge sprek ook even over gehad. „Maar er zijn geen dappere pogingen gedaan om brug gen te slaan. Van mijn zorgpunten is er nog niet één weggenomen." Over Rutte zelf zijn beide critici zeer te spreken. Weisglas heeft vooral kritiek op de Tweede Kamerfractie, die veel te wei nig doet om Wilders weerwoord te geven als hij weer eens 'vol op het orgel' gaat Bij voorbeeld toen hij de profeet Mohammed een wrede leider noemde die plunderde en verkrachtte. „Daarmee kwetst hij een grote groep Nederlanders en gelovigen el ders in de wereld. Normaal weten de WD-fractieleden Twitter snel te vinden, maar als Wilders van zich laat horen, zijn ze stil. Daardoor gaan mensen sluipender wijs wennen aan de vergroving van politie ke omgangsvormen en bejegening van groepen." Het weerwoord, vindt hij, moet in de eer ste plaats van fractieleider Stef Blok ko men. „Van Blok hoor je überhaupt heel weinig. Maar bij dit soort fundamentele za ken moet hij opstaan. Hij moet het gezicht van de WD bewaren." „Het is primair de fractie die kleur op het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 78