5 spectrum Warm water uit de kraan RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE in het pak Zaterdag 21 mei 2011 onmogelijk. Zowel de port als de wijn waren van zo'n erbarmelijke kwaliteit, dat er helemaal niets van bewaard is! Dankzij mijn grootmoeder weet ik veel van het dagelijks leven in het eind van de negentiende eeuw. In het voorjaar ging de kachel uit en werd vóór Pasen het huis grondig schoongemaakt. Al vroor het dat het kraakte, de kachel bleef uit Vloerkleden werden met natte theeblaren be strooid en schoongeveegd, de lange rokken wer den voorzien van schone bezembanden. En een vette kraag werd gereinigd met een oplossing van water en ammoniak. Ook azijn was een uit stekende ontvetter! Ik mag zo graag met mijn gedachten door dat aan mij vertelde verleden dwalen. En wanneer de Meidagen nog zo bitter koud zijn en ik de ver warming hoog draai, denk ik aan mijn groot moeder, die zelfgebreide bedsokken droeg. Ook ging er wel een grote ijzeren warmwaterkruik mee naar bed. En je moest je wassen in een ste nen kom, met water uit de lampetkan. Wat heb ben ze vroeger een kou geleden- En wat zijn wij verwend. Mijn jongste kleindochters, respectie velijk twee en vier jaar oud, hebben totaal verschillende temperamen ten. Tijdens de huldiging van Ajax, kamerbreed op het beeldscherm getoond staat de kleinste enthousiast mee te dansen met de uitzinnige fans op het Museumplein, en doet met haar kleine mollige armpjes hoog geheven de 'wave'. Haar zus zit met afgewend hoofd te knutselen aan een kijkdoos en merkt op: „Ik vind het heel erg kinderachtig!" Hun vader, mijn jongste zoon, leert zijn doch ters wel om samen met hem op de bank naar het voetbalspel te kijken. Ik kijk naar het twee tal dat gefascineerd de bal volgt, begeleid door het deskundig commentaar van hun pa! Betrok ken vaders, die hun dochters inwijden in hun mannelijke geheimen. Recent onderzoek heeft bewezen, dat vaders tegenwoordig veel meer tijd aan hun kinderen besteden dan vroeger. Wanneer ik naar mijn zoons kijk, zie ik ook dat ze in hun gezinnen veel meer zorgkippengedrag vertonen dan ik me van mannen van mijn gene ratie kan herinneren. Dat heeft ook wel te ma ken met hun werkende vrouwen, de taken wor den verdeeld en de lasten gezamenlijk gedragen. Ik denk aan mijn eigen kleinemeisjestijd, waar in mijn vader schitterde door afwezigheid, er geen televisie bestond, maar waarin er wel gere geld naar de radio werd geluisterd. En hoe! An toinette van Dijk die verhaaltjes vertelde, ïacob Hamels Kinderkoor ('Wij zijn de Varamuzikant- jes. Boemdiee! Boemdiee!') en dominee Spelberg en zijn vrouw met het lied 'Kinderen van één va der. Reikt elkaar de hand!'. Ik ben de oudste dochter van mijn moeder, die ook de oudste dochter was van een oudste doch ter, mijn grootmoeder. En daar ik mijn moeder en grootmoeder altijd, nieuwsgierig kind dat ik was, grondig heb uitgehoord, voeren mijn herin neringen mij ver terug in de tijd, tot aan de jon- gemeisjejaren van mijn oma. Zij werd geboren in 1878, haar oudste dochter, mijn moeder, kwam in 1904 ter wereld en ik ben van het slechtste wijnjaar van de twintigste eeuw, 1932. Ik weet dat, omdat bij mijn vijftigste verjaardag goede vrienden hebben geprobeerd een flesje wijn uit mijn geboortejaar te vinden. Dat was

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 75