61 binnenland Risico doorgerekend tot Asscher trekt aan de bel over vrouwenhandel op de Wallen Twee F-16's helpen vliegtuig Garnalenvissers hervatten geleidelijk werk De postcode speelt steeds vaker een rol bij het bepalen van de premie van de autoverzekering. Wie in een villawijk woont, betaalt minder dan een bewoner van een volksbuurt. Ontslag defensie wordt pas in 2012 bekend zaterdag 21 mei 2011 SOESTERBERG - Twee F-l6's van de vliegbasis Volkel zijn vrijdagmid dag boven Soesterberg met een lui de knal door de geluidsbarrière ge vlogen om een verkeersvliegtuig te onderscheppen waar geen contact meer mee was. Dat maakte de Luchtmacht (Defensie) gisteren be kend. Het contact met het vliegtuig, dat op weg was van Barcelona naar Stockholm, viel in België weg. De Nederlandse luchtverkeersleiding gaf daarop de gevechtsvliegtuigen de opdracht om met spoed achter het vliegtuig aan te gaan. De pilo ten hebben boven Leeuwarden na handgebaren het radiocontact met het vliegtuig kunnen herstellen. Het vliegtuig is daarna begeleid naar het luchtruim boven Duits land. Inwoners van de noordelijke pro vincies maakten op Twitter mas saal melding van de knallen. RIJSWIJK - De garnalenvissers her vatten komende week geleidelijk het werk. Dat werd gisteren be kend. De vissers hielden hun sche pen al enkele weken aan de wal uit protest tegen de lage garnalen- prijs. Maandag vaart een deel weer uit om een beperkte hoeveelheid gar nalen aan te voeren. De kiloprijs moet binnen enkele weken op het gewenste niveau van 3 euro liggen. Wordt de verwachte prijs niet ge haald, dan leggen de vissers de vloot weer stil, zo valt op de site van de Federatie van Visserijver enigingen te lezen. Niet alle garnalenvissers varen maandag al weer uit. De belangen vereniging Hulp in nood, die enke le weken gelden opriep tot de sta king, is nog in beraad. Hulp in nood biedt dinsdag in Den Haag een petitie aan de Tweede Kamer aan. Mogelijk varen de leden van deze organisatie woensdag weer uit. AUTOVERZEKERINGEN Voorbeeld van verschillen tussen autopremies binnen wijken en straten onderling VLISSINGEN Dezelfde auto, dezelf de leeftijd en hetzelf de geslacht. Toch moet de eigenaar van de auto boven meer verzekeringspremie betalen dan de eige naar van de auto on der. Iemands postco de blijkt te leiden tot grote verschillen in het tarief, zo merkte Verzekeringssite.nl bij een onderzoek, foto Phil Nijhuis/CPD Verzekeringssite.nl consta teert dat de verzekerings premies per postcode vaak sterk verschillen. Het is eer lijker om veel gegevens van klanten te betrekken bij de prijsbepaling, vinden verze keraars. Wij begrijpen de op hef over de premie differentiatie niet goed. Die biedt im mers de mogelijkheid om degenen die veel schades claimen en na drukkelijker blootstaan aan schade- risico's iets meer te laten betalen, waardoor degenen die daar geen last van hebben hun auto goedko per kunnen laten verzekeren. Dat is toch ook eerlijker?" Dit stelt Geertje Janssen van het Verbond van Verzekeraars in een reactie op het onderzoek van Verzekeringssi te.nl. Tot voor kort waren de leeftijd van de eigenaar, diens schadevrije ja ren, het type auto, de catalogus- waarde, het gewicht en het jaarlijk se kilometrage de belangrijkste in dicatoren voor het bepalen van de premie. Nu spelen zelfs de laatste letters van een postcode mee. De omgevingsfactoren die een rol- spelen bij de premiebepaling van een huisadres zijn: zijn in de buurt vaak autodieven actief, worden er veel auto's vernield, staan er veel auto's op de stoep die het over zicht beperken, waardoor de kans op ongelukken groter is dan gemid deld. En ook: moeten de fietsers zich daar dan ook nog een weg langs banen of liggen er vrij liggen de fietspaden. Zelfs woninginbra ken tellen mee. „Zonder specifiek op die voorbeel den in te gaan: aan dat soort din gen moet je inderdaad denken", bevestigt Daan Wentholt van ver zekeraar ASR. Hij wil niet vertel len hoe zwaar omgevingsfactoren meewegen voor de premie. „Dat hoeven onze concurrenten niet te weten", stelt hij. De grote prijsverschillen bij auto polissen, zoals die blijken uit het onderzoek van Verzekeringssite.nl, zijn mede veroorzaakt door prijs vechters op internet. Door inter- netverzekeraars als Inshared en Ditzo. „Dat is een reden waarom de schaderisico's van klanten steeds belangrijker worden", rea geert Ad Vonk namens de autover zekeraar ANWB. Internetverzeke- raars stunten met lage basispre mies en dit maakt dat de traditio nele maatschappijen een groot be lang hechten aan 'een zb laag mo gelijke vanaf-premie'. ASR en ANWB benadrukken dat ze geen klanten weigeren door voor sommige risicogroepen - zo als jongeren en ouderen - extreem hoge premies te vragen. „Wij wil len iedereen verzekeren, maar wel voor een eerlijke prijs." AMSTERDAM - De Amsterdamse PvdA-wethouder Lodewijk As scher luidt de noodklok over vrou wenhandel op de Amsterdamse Wallen. Hij wil dat de capaciteit van alle betrokken partijen, onder meer po litie, justitie en gemeente, wordt vergroot. Dit is hard nodig, omdat volgens schattingen van opspo ringsdiensten zeker de helft van de prostituees in de Amsterdamse hoerenbuurt in handen is van vrouwenhandelaren. Dat bevestigde een woordvoerder van het Openbaar Ministerie (OM) in de hoofdstad gisteren naar aanleiding van een bericht in Het Parool. Op de Wallen hebben vier groe pen, uit Turkije, Hongarije, Roe menië en Bulgarije, het heft in handen als het gaat om vrouwen handel. „Als je praat met slachtof fers dan weet je dat dit heftige mis daad is", zegt Lodewijk Asscher morgen in het KRO-programma Brandpunt. „Dan moet je er alles aan doen om het te bestrijden en iedereen weet ook, dan is er meer capaciteit nodig", aldus de wethou der. „Het is in feite een internationaal probleem, dat vergt ook nationale aandacht." Volgens Asscher is vrouwenhandel een heel lucratieve business. „Het lukt met veel moeite de daders te pakken te krijgen. Maar die komen ook weer vrij." Volgens hem staan de opvolgers direct klaar als pooiers worden aangehouden. „We moeten ons nu als één over heid opstellen. Iedereen moet een stapje extra zetten. Ik ben enthou siast over de manier waarop het ka binet zich tegen mensenhandel verzet en heb veel vertrouwen in minister Ivo Opstelten en staatsse cretaris Fred Teeven. Het is een zaak van lange adem en het komt nu echt aan op het Rijk." De wethouder pleit naast voldoen de capaciteit om daders op te spo ren voor een hogere strafmaat en hij wil dat wordt gekeken naar mo gelijkheden om zaken eenvoudiger te kunnen bewijzen. Volgende week verschijnen er twee rapporten, een over mensen handel en een over de gezamenlij ke aanpak op de Wallen. Asscher wilde hierover al kwijt dat de con clusies niet meevallen. Volgens het Verbond hebben auto mobilisten in Nederland door de bank genomen niets te klagen over de premies voor hun autopo lis. „De felle concurrentie werpt zijn vruchten af) want de premies zijn in Nederland een stuk lager dan in veel andere Europese lan den. Dit had tot gevolg dat De Ne- derlandsche Bank eind 2010 nog een bezorgde brief aan de autover zekeraars schreef) omdat de inkom sten zelfs lager waren dan de uit te keren schades", benadrukt Jans sen. Zij zegt verder dat niet alle verzeke raars 'structureel op straatniveau onderscheid maken bij het bepa len van de premies'. „De meeste hanteren de 'wet van de grote ge tallen', waardoor onderscheid op straat- of wijkniveau naar alle waarschijnlijkheid te kleine getal len oplevert om risico's met een verantwoordelijke nauwkeurig heid te schatten", aldus Janssen. „Vermoedelijk hanteren de verze keraars wel regio-indelingen en DEN HAAG - Defensie kan veel me dewerkers pas volgend jaar vertel len of ze tot de groep van zesdui zend collega's behoren die ge dwongen weg moeten. De reorganisatie bij de krijgsmacht begint in augustus en zal volgend jaar nog niet helemaal zijn afge rond. „Defensie streeft er echter wel naar individuele medewerkers in 2012 meer duidelijkheid te geven", zo schreef minister Hans Hillen van Defensie gisteren in antwoord op vragen uit de Tweede Kamer. In totaal had de Kamer 463 vragen gesteld over de bezuinigingsopera tie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 6