Goes allure-dag Steun voor extra s uizen Het examen Engels Bijna 77.000 klachten over Studie naar scheiding scheepvaart W'schelde 301° allurebouw TRANSPORT Projecten kosten half miljard EINDEXAMEN Examenkandidaten bogen zich gisteren over Engels, aardrijkskunde, Duits, dans, drama en economie. Zembla brengt programma over lobby voor tweede kerncentrale Dow zaterdag 21 mei 2011 Maandag 23 mei tussen 16.00 en 20.00 uur Van der Valk Goes, A. Fokkerstraat 100 te Goes das thuiskomen WWW.allureb0UW.tll door Wout Bareman TERNEUZEN - De provincie steunt het pleidooi van schippersvereni ging Schuttevaer snel plannen te ontwikkelen voor de bouw van extra sluizen. Bij de sluizen ont staan nu al te vaak wachttijden en dat wordt na de ingebruikname van de Schelde-Seineverbinding al leen maar erger. De nieuwe slui zen kosten samen een half miljard. Commissaris van de koningin Kar- la Peijs (ook Europees coördinator Vaarwegen) voorspelde tijdens het Schuttevaercongres in Terneuzen dat de nieuwe noord-zuidroute tussen Rotterdam en Parijs de ha vens én de binnenvaart 'nieuw elan' bezorgt. Net als Frankrijk en Belgie zal ook Nederland dan wel flink moeten investeren in aanpas sing van de vaarweg. „Voor de nieuwe sluis in Terneuzen staan al le seinen op groen. Maar ook de Kreekrak-, de Volkerak- en de Krammersluizen moeten worden aangepakt om straks meer files te voorkomen. Ik hoop dat het over leg snel wordt opgepakt. Immers, de voorbereidingen van dit soort projecten vergen - leert de praktijk - minstens tien jaar." Schuttevaer-voorzitter Annemarie Jorritsma was verbaasd dat in Ne derland nog geen plannen klaar lig gen. „Zijn wij nou dat land van wa terbouwers? Daar moet dus snel verandering in komen. Op het he le traject moeten extra sluiskolken. Over een derde sluis aan de Kreek rak spreken we ook België aan, dat medeverantwoordelijk is. De afwij zende houding tot nu toe heeft ons verbaasd." In plaats van een derde sluiskolk zou ook het spuika- naal bij Bath kunnen worden om gebouwd tot vaarweg. Het is een idee van regiovertegenwoordiger jan de Vries van Schuttevaer. Bij de Volkeraksluizen moet een vier de kolk worden gebouwd. Met 400 tot 600 schepen per dag is het het drukste sluizencomplex van Europa. Bij de Krammersluizen dient een derde kolk te worden aangelegd en moet het zoet-zout- scheidingsysteem, dat erg vertra gend werkt, worden uitgeschakeld. door Marcel Modde en Wout Bareman TERNEUZEN - Zeeschepen en bin nenvaart op de Westerschelde moeten zo veel mogelijk uit elkaar worden gehouden. Op het congres van schippersvereniging Schutte vaer in Terneuzen werd gisteren nadrukkelijk gepleit voor het toe gankelijk maken en houden van het nevenvaarwater (de Scharen) voor de binnen- en recreatievaart. Rijkswaterstaat deelt die visie. Schuttevaer is daarom verbaasd over het besluit om de Schaar van Waarde tot verboden gebied te ver klaren voor de binnenvaart. Dat kon niet anders, aldus directeur door Karen Hagen Naam: Rieneke Boterenbrood Leeftijd: 19 Woonplaats: Arnemuiden School: Stedelijke Scholengemeen schap Nehalennia in Middelburg Examen: Havo Engels En, hoe ging het? Het examen ging bij mij goed. Ik wil niet arrogant overkomen, maar ik vond het niet erg moeilijk. Het wordt sowieso een voldoende, misschien zelfs wel een negen. Al- Te teksten in het examen begreep ik, soms moest ik wel even terug kijken hoe iets in de context werd bedoeld. Ik heb alle vragen steeds rustig gelezen en twijfelde maar bij een paar. Normaal blijf ik zit ten tot het einde, nu was ik al een half uur voor tij d klaar. Wat was de moeilijkste vraag? Pfffl dan moet ik even diep naden ken. Volgens mij was dat vraag 37. Bij die vraag moest je drie woor den citeren uit de tekst die een ne gatieve beschrijving over een televi sieprogramma gaven. Daar ging de tekst oven Daar ben ik lang mee bezig geweest, omdat ik één woord niet kon vinden. Ik zag het gewoon niet in dé tekst staan. Uit eindelijk vond ik het woord toch nog terug. Ik had er overheen gele zen. Vertel eens eerlijk, hoe heb je je voor bereid? Niet. Ik had meer voor aardrijks kunde geleerd. Dat examen had ik 's ochtends. Verder heb ik veel met mijn Engelse vriend gebeld. Hij woont in Londen, dus als wij bellen, oefen ik gelijk mijn Engels. Verder volg ik extra Engelse lessen, omdat ik in de zomervakantie mijn Cambridge-certificaat wil ha len. Daardoor had ik al een voor sprong. Als je die lessen wil vol gen, moet je op een bepaald ni veau Engels beheersen en het leuk vinden om ermee bezig te zijn. Ik had thuis dus niks extra's gedaan. 'Wat is je meegevallen dit examen? Als ik heel eerlijk ben, viel het alle maal wel mee. Ik was van tevoren niet zenuwachtig. Toen ik met vriendinnen voor het examen, bij Bakker Bart, een broodje ging eten had ik het gevoel dat het wel ging lukken. Het zijn meerkeuzevragen, dus het goede antwoord staat er al bij. Bij dit examen had je ook nog de houvast aan het woordenboek. Wat ga je nu als eerste doen? Helemaal niks! Als ik zo naar huis ga, dan bel ik mijn vriend op. Hij had zelf ook examens. Ik ben be nieuwd hoe die zijn gegaan. Ver der doe ik dit weekend rustig aan en heb ik niet echt plannen. Ik ga wel voor geschiedenis leren, dat examen heb ik maandag. En mijn broertje viert zijn verjaardag. Dan komt de hele familie langs. Haviste Rieneke Boterenbrood (19) Hans van der Togt, omdat de rou te op sommige plekken te ondiep was geworden en daardoor gevaar lijk. De Permanente Scheldecommissie gaf juni 2008 de opdracht voor een studie naar het scheiden van de verkeersstromen. In maart dit jaar werden de resultaten van het veiligheidsprogramma gepresen teerd. Daaruit blijkt dat met betrek kelijk eenvoudige maatregelen een aantal alternatieve routes kunnen worden gecreëerd. Ook wordt ge pleit voor bodemonderzoek al voorbereiding op het uitbaggeren v^de ondiepe geulen. j Spectrum: veiligheid Wester schelde AMSTERDAM - In de eerste week van de eindexamens waren gister avond rond zeven uur bijna 77.000 klachten daarover binnengeko men. Dat blijkt uit tellingen van het Landelijk Aktie Komitee Scho lieren (Laks), De stand liep in de avond gestaag op. Het vaakst klaagden leerlingen over de moeilijkheidsgraad. Daarnaast trokken zë aan de bel, omdat examenvragen of officiële antwoorden niet zouden kloppen, hen woordvoerster kon gisteren niet zeggen hoe het aantal klach ten zich verhoudt tot vorig jaar. „De volgorde van de vakken is an ders, wat een vergelijking lastig maakt." Vorig jaar waren het er over de hele periode 145.000. Stichting Eindexamenlijn regis treerde onder meer klachten over het gebruik van moeilijke woor den. Opvallend veel klachten gin gen over geluidsoverlast. „Er wa ren leerlingen die examens deden in lokalen die tussen de andere lo kalen staan. Dat moet natuurlijk niet", aldus een woordvoerder. Het havo-examen geschiedenis dat voor maandag op het programma staat, is per abuis gisteren uitge deeld bij leerlingen die het exa men Engels moesten maken. Dat liet Laks weten. Het Laks werd ge tipt door een leerling, die zei dat MIDDELBURG - Onder het motto 'Kerncentrales verkopen doe je zo!' besteedt het Vara-televisiepro- gramma Zembla vanavond aan dacht aan de lobby voor een twee de nucleaire stroomfabriek bij •DUisstue. Volgens de programmamakers worden vier strategieën ingezet om de weg te bereiden voor de bouw van een tweede kerncentra le: stel de burger gerust, dreig de burger met een energietekort, ge bruik de onwetendheid van de burger en kies een plek met brave burgers. Zembla heeft personen in de uit zending die kanttekeningen plaat sen bij deze strategieën en de be weringen van kernfysicus Tim. van aer Hagen van de Technische Uni versiteit in Delft, initiatiefnemer Delta en burgemeester Jaap Gelok van de gemeente Borsele ontzenu wen. De uitzending van Zembla is op Nederland 2 en begint om 22.35 uur. TERNEUZEN - Chemieconcern Dow in Terneuzen heeft in twee koelto rens een legionella-besmetting aan getroffen. Er zijn maatregelen genomen om de besmetting te stoppen, uok is een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de besmetting. De kans op besmetting is bij legionel- la alleen aanwezig als nevel direct wordt ingeademd. De kans op in fectie voor werknemers en omwo nenden is daarom gering. Oost Zeedijk 9a 4486 PN Colijnsplaat Ga naar de website voor een uitgebreide routebeschrijving www.conceptwonen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 68