281 zeeland Die ouwetjes Tholen flirt met Brabant 21 mei van 10.00 tot 16.00 uur Oude Zandweg 2 in Westkapelle Meijer Theater Middelharnis in ere hersteld Bovenhoreca zaterdag 21 mei 2011 Ontdek alles over de verwerking van natuursteen Graveer uw eigen natuursteen naambord/huisnummer Raad het gewicht van de steen en win een terrastafel Bekijk het echte ambachtelijke steenhouwen Profiteer van speciale kortingsacties (o.a. op natuursteen vloeren en terrastafels) Voor de kinderen is er ook genoeg te zien en te beleven Kijk voor meer informatie op cl O fTI 1 f~l jCUStl I UW MENING TELT Instellen van onderbroekenverbod in zwembad is onzin. Reageer op: www.pzc.nl/schouwen-duiveland EN VERDER Gedurende 24 uur per dag voor het laatste nieuws uit de regio: zie websi te: www.pzc.nl/schouwen-duiveland TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto Wonen aan het water in het centrum van Vlissingen Prachtige herenhuizen vanaf 384.900,- v.o.n. door Rob Paardekam THOLEN - De inwoners van Tholen zijn van oudsher erg op West-Bra bant gericht. Op bestuurlijk gebied flirt Tholen de laatste tijd ook steeds vaker met Brabant. „Dat be tekent niet dat we Zeeland in de steek laten", zegt burgemeester Willem Nuis. „Maar ik zou een slechte burgemeester zijn als ik West-Brabant links liet liggen." Nuis komt meteen met een voor beeld. „Wij willen graag dat de ca paciteit van de Bergsediepsluis wordt vergroot, maar in ons eentje zullen we Rijkswaterstaat waar schijnlijk niet zover krijgen. Daar zullen we dus samen met de Bra bantse gemeenten op moeten aan dringen." Zeeuwse bestuurders doen wel eens argwanend over de Thoolse flirt met Brabant. Alsof Tholen van twee walletjes eet. „Maar dat is niet het geval", zegt Nuis stellig. „We doen wat het bes te is voor onze inwoners." Zeeuwse collega-burgemeesters zeggen wel eens gekscherend dat ze 'die Nuis wel binnenboord zul len houden'. „Alsof wij plannen hebben om Zeeland te verlaten", stelt Nuis. „Ik voel me een echte Zeeuw en weet zeker dat de mees te Tholenaren dit zo voelen." De gemeente Tholen draait mee in diverse Zeeuwse samenwer kingsverbanden als werkvoorzien ing De Betho en de GGD. „Wij zijn daar tevreden over en gaan daar gewoon mee door", stelt Nuis. Mede om die reden draait de gemeente ook niet mee in alle commissies van de gemeenschap pelijke regeling 'Regio West-Bra bant'. Daarin werken achttien West-Brabantse gemeenten en Tholen samen op allerlei gebie den. „Wij pikken eruit wat voor ons interessant is", verklaart Nuis. Hoewel de Zeeuwse verbanden dus nog prima bevallen, ervaart Nuis de West-Brabantse samen werking als een verademing. Er wordt volgens hem veel meer ge praat op basis van gelijkwaardig heid. Daar komt bij dat hij in Zee land soms nog de 'Zeeuwse ziekte' bespeurt. „Als het niet bij mij in de gemeente komt, dan ook niet bij jullie", legt Nuis uit. „Ik begrijp daar niets van, hoor. In dat kader heb ik die hele ziekenhuisdiscussie met verbazing gevolgd. Het gaat er toch om dat er in Midden-Zeeland een topziekenhuis komt? Daar pro fiteert iedereen van, waar het ook staat." BESTUUR Regio voelt zich Zeeuws en blijft ook Zeeuws door Annemarie Zevenbergen Zijn grote passie ligt meer bij kleine wapens zoals Engelse jachtgeweren. Maar het afschieten van een kanon liet hij toch niet aan zich voorbijgaan. Voorzitter Jan Paul Loeff van de Veerse Stadsraad zag daar 'de lol wel van in.' Een kolfje naar de hand van de oud-be- proevingsdeskundige van wapens bij Defensie. „Het was heel leuk om te doen. Een grote bult kruit erin en knal. Ze hebben nog ge noeg vuurkracht. Zeker de kleine re, die harder knalt." Het proefschieten van de vijf oude scheepskanonnen vormde de op maat tot veel grotere plannen met het historische geschut. De bedoe ling is dat ze permanent in Veere opgesteld worden. Daarmee kun nen dan bij speciale gelegenheden saluutschoten afgevuurd worden. Er komen er twee bij de molen en drie op de hoek van het kanaal naar het Veerse Meer. De gemeen te betaalt drie affuiten, onderstel len voor het geschut. Voor de ove rige twee worden nog geldschie ters gezocht. Stichting Veere nam het initiatief voor dit plan. Loeff ging er, als wapenliefheber verder mee aan de slag. De vijf kanonnen zijn uitgegraven öp een aantal plaatsen langs het ka naal. Zij werden daar in 1872 in de grond gezet om als meerpaal te die nen. Stadsarchivaris Peter Blom duikt het archiefstuk op waarin de levering van het geschut wordt be vestigd: ...'36 kanonnen, wegende ie der +3525KG.; 28 kanonnen, wegen de ieder 2500 K.G.; 50 kanonnen wegende ieder 1466 K.G. De aanne mer moet de voor deze meerpalen noodige ijzeren kanonnen afhalen van 's Rijks Marinewerf te Amster dam, alwaar zij door de Marine in de door den aannemer te zenden vaartuigen worden geladen'.... Volgens Loeff zijn er zelfs 240 inge graven langs het kanaal door Wal cheren. „Het gaat om kanonnen uit 1811-1812, de laat-Napoleonti- sche tijd, gemaakt in Luik." Het ge schut raakte in onbruik na afschaf fing van de vestingwet in 1866. Ze werden vervolgens 1872, toen het kanaal werd aangelegd, gedegra deerd tot meerpaal. Nu worden ze dus weer in ere her steld. Zij het dat ze bij lange na niet aan de kracht komen die ze MIDDELHARNIS - Projectontwikke laar Bogor gaat het voormalige Meijer Theater aan de Vissersdijk in Middelharnis restaureren. Dat staat in een prestatieovereen komst die Bogor en de gemeente Middelharnis hebben gesloten. Het voormalige theater en bio scoop gaat na restauratie waar schijnlijk onderdak bieden aan en kele ateliers, gecombineerd met woonruimte. Hoofdmoot van de overeenkomst is de bouw van ne gentig woningen door Bogor en bouwer Herkon in de Westplaat. Het gaat om huurhuizen, dure en middeldure koophuizen, 11 jonge- renflatjes en 14 starterswoningen. GOES - Horeca-ondememers in de Goese binnenstad mogen straks wellicht ook de bovenverdiepin gen van hun etablissementen ge bruiken om klanten te bedienen. Goes bekijkt de mogelijkheden daarvoor in een nieuw bestem mingsplan. Aanleiding is een ver zoek van de nieuwe eigenaar van het voormalige postkantoor. ooit hadden. Maar ja, het afschie ten van een gietijzeren bal van 18 kilo zou verstrekkende gevolgen - hebben, vertelt Loeff vanaf de plek waar de vijf ouwetjes met succes 1 werden afgeschoten. Alleen met buskruit en een zakje zand. Hij wijst naar het eilandje verderop: „Je haalt met die bal zo'n twee ki lometer. Dan lopen de herten en reeën op de Haringvreter echt niet rustig meer rond." Er zijn meer plannen rondom het geschut. De oprichting van een schutterij bijvoorbeeld. Loeff: „We hebben al vijf aanmeldingen bin nen. Veere heeft nog geen eigen schietvereniging. En een schutterij hoort echt bij onze vestingstad."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 66