zeeland 127 28 kilo CO 2-uitstoot Rabobank onderzoekt toekomst in Bruinisse Klimop vergaart 2500 euro voor school in Japan j ffVOETBALGALA Klimaatbos ZEELRIlDPLfllUj Gratis WiFi bij BibliOosterschelde MIDDELBURG VRIJDAG S7 MEI 5011 zaterdag 21 mei 2011 Wie de meeste vragen goed heeft, heeft gewonnen. Er tekent zich even een eerste scheiding der gees ten af De fanatiekelingen versus de 'ik heb niet zoveel zin vanmid- dag' groep. Alleen komt die laatste club van een koude kermis thuis: iedereen moet meedoen. Al snel daarna zijn vrijwel alle kinderen fa natiek aan de gang. „Weten jullie hoe warm het gemid deld is op aarde", vraagt Catsman. „Vijftien graden en als we geen broeikaseffect zouden hebben zou het min achttien graden zijn. Maar het probleem is dat er teveel aan broeikaseffect is." Hoe dat komt weet de groep wel. Auto's, vliegtuigen, fabrieken, ver branden van afval, douchen, som men ze op. „Maar weten jullie wel wat het effect is als jullie op het in ternet zitten? Over de hele wereld draaien allemaal servers en dat kost heel veel energie. Een uur ach ter computer geeft 28 kilogram C02-uitstoot." Bomen kunnen die CO2 uitstoot deels neutraliseren, maar daar is wel het een en ander voor nodig. bomensoorten opzoeken die in het klimaatbos staan. foto Izaak Verkeste Om dat effect te illustreren moe ten de kinderen van drie verschil lende maten boomstammen de jaarringen tellen. Na een ingewik kelde rekensom is de uitkomst dat een boom 46 jaar moet groeien om 16,5 uur (bijna twee werkda gen) achter de computer te com penseren. Daar schrikken de kinderen toch wel wat van. „Jeetje." Op de vraag hoe de CO2 uitstoot kan worden verminderd weten ze dan ook wel een goed antwoord. „Minder ach ter de computer." Maar er zijn meer spelletjes. Bo men herkennen aan de hand van de kenmerken van de blaadjes of zoveel mogelijk verschillende die ren en planten benoemen. „Hou even je mond en luister even", zegt Catsman als alle kinderen door elkaar beginnen te roepen dat ze duiven, zwanen en meeu wen zien. „Hoor je die vogel hoog in de lucht? Die zie je steeds min der, dat is een leeuwerik." Na een kleine twee uur speuren, hollen en nadenken zijn alle vra gen beantwoord. „Wij hebben ge wonnen, wij hebben gewonnen", zingen de meiden van het oranje team, al is dat wat voorbarig want de antwoorden op de vragen zijn nog niet nagekeken. Het klimaatbos is bij Renesse om vat als het helemaal is klaar is 23 hectare. Het bos begint straks bij Slot Moermond en loopt door tot on geveer halverwege de Lage Zoom richting Burgh-Haamstede. Het klimaatbos is een samenwer king tussen energiebedrijf Delta, Staatsbosbeheer, Dienst Landelijk Gebied en de gemeente en provin cie. Het bos moet de C02-uitstoot van de klanten van Delta compenseren. In het klimaatbos zijn wandelpa den en waterpartijen aangelegd. Bos speelt een belangrijke rol in het verbeteren van hét klimaat In hout wordt C02 opgeslagen. Om de kinderen op Schouwen-Dui- veland bewust te maken van het klimaat is een speciaal klimaatspel ontwikkeld wat in het bos ge speeld wordt. Alle basisscholen en jeugdgroe pen zoals scouting zijn uitgenodigd het spel te spelen. door Esme Soesman MEEST CELEZEN 1. Rijschool aangetast in goede naam 2. BBZ blijft strijden zwaar verkeer 3. CDA haalt uit naar fractie LSD TWITTER Blijf op de hoogte van het laatste nieuws van de PZC. Volg de krant op twitter via (UredactiePZC STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto BRUINISSE - De Rabobank blijft in Bruinisse. In welke vorm en om hoeveel uren het gaat is nog niet bekend. Op dit moment voert de bank gesprekken en wordt geturfd hoeveel mensen er op welke ma nier gebruik maken van de voorzie ning in het dorp. Het pand van de Rabo is verkocht en moet per 1 januari leeg zijn. Ook de ABN Amro sluit binnen kort de deuren. In Bruinisse heerst de vrees dat er niets aan bankvoor- zieningen overblijft. Volgens René Commandeur van de Rabobank verlaat zijn -bank het dorp niet, info@zeelandplant.nl www.zeelandplant.nl HET adres voor tuinplanten haagplanten lei/dakbomen heesters Mediterraan Kwekerij open: elke zaterdag 9:00-16:00 uur Ravesteinweg 2a Grijpskerke ZIERIKZEE - In elke vestiging van bi bliotheekorganisatie BibliOoster schelde kan vanaf juni gratis ge bruik worden gemaakt van draad loos internet en Office 2010. Met een laptop of ander WiFi-gereed apparaat kan dan eenvoudig ver binding met het internet worden gemaakt. Bezoekers hoeven niet te wachten tot er een computer be schikbaar komt. Met eigen laptop, mobiele telefoon of iPad kunnen bezoekers straks ook in de biblio theek rustig werken. door Ali Pankow DREISCHOR - Honderd leerlingen van openbare basisschool De Klim op in Dreischor hebben gistermid dag met een sponsorloop op het sportveld ruim 2500 euro bijeenge bracht voor een Japanse school in Tagajo, die is getroffen door de tsu nami in maart dit jaar. De Rotaryclub doneert 500 euro aan dit project bovenop de bijeen- gelopen 2500 euro door de leerlin gen. Het idee voor deze sponsor loop komt van Marianne van den Hoek, moeder van twee leerlingen bij De Klimop. Zij nam tien jaar ge leden deel aan een Rotary-uitwis- selingsproject naar Japan ter ere van de 400-jarige handelsrelatie tussen Japan en Nederland.. Ze woonde toen vijf weken bij ver schillende Japanse gastgezinnen in de provincie Miyagi. De beelden op televisie van de al les verwoestende tsunami in het gebied waar ze destijds te gast was, schokten haar zeer. Van haar Japanse vriendin Mami Fukui uit Tagajo hoorde Van den Hoek dat veel leerlingen in het getroffen ge bied nu les krijgen in de 'shelters' waar ze met hun ouders en fami lie zijn opgevangen. Het nu in Dreischor bijeengebrach te geld gaat rechtstreeks naar de school in Japan om er boeken en speelgoed van te kopen. Girsesland 68 Leuke compacte woning met berging en tuin op het westen. Vraagprijs 132.500,- k.k. SC HULT ING www.schulting-partners.nl maar wordt op dit moment geke ken naar de mogelijkheden - ook met het oog op de leefbaarheid in het dorp. „We willen graag dicht bij de mensen zitten, maar zij zoe ken ons steeds minder op", schets te hij eerder deze week tijdens de Bruse dorpsraadvergadering het di lemma. Van de pinautomaat wordt goed gebruik gemaakt. Dat geldt in mindere mate voor de mogelijk heid voor bedrijven om geld af te storten. Gekeken wordt nu in wel ke vorm de Rabobank de diensten kan voortzetten. Eén van de opties is het werken met een virtuele bankomgeving. Commandeur ver wacht deze zomer duidelijkheid. 1/t !N( 7 17 WWW.ZEEUWSEVOETBALAWARDSM L

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 65