was een makkie examens Proef met digitaal dossier Zö 'n eêste keêr 'Een gemiddelde havo-leerling heeft geen moeite met dit eindexamen' Zeeuwse huizen stijgen 0,8 procent in prijs 1 paar 10% korting 2 paar 15% korting zaterdag 21 mei 2011 Kijk op www.pzc.nl/eindexamen: leerlingen van Nehalennia in de zitzakken! Maandag zijn we bij het Zwin College in Oostburg. door Engel Reinhoudt een aantal leerlingen dat strikt ge heime examen hebben kunnen in zien. De eerste twee vragen zou den al bekend zijn. Volgens het Laks, dat melding deed bij het College voor Exa mens, gaat het examen door. „Het CvE heeft aangegeven dat als de schending, zoals door ons gemeld, alleen betrekking heeft op de eer ste paar vragen, de afname door kan gaan." Meest gelezen 1. Zeilmeisje Laura Dekker gewond 2. Rivierenpark (foto) opgeschrikt door bedreiging jonge vrouw 3. Lesauto die kind in Zierikzee aan reed mogelijk grijze VW Golf STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto Van tevoren was docent Engels Hennie Swartjes van de Neha lennia erg benieuwd naar het eind examen Engels. „Het examen was niet heel moeilijk en voor een ge middelde havo-leerling goed te doen", is zijn conclusie. „De meeste onderwerpen van de teksten waren erg toegankelijk en herkenbaar voor de leerlingen. Zo zat er bijvoorbeeld een tekst in over sms'en. Dat spreekt natuur- lijk erg aan. Die zullen ze vast met een glimlach hebben gelezen. Maar er zaten ook een paar tek sten met serieuzere onderwerpen in." Het eindexamen was volgens Swartjes wat je ervan kon verwach ten. Niets meer, niets minder. Tij dens het examen was hij surveil lant. Hij heeft geen wanhopige ge zichten gèzien. „Wij bereiden de leerlingen goed voor en leren hoe ze een tekst moeten aanpakken." Me zulle 'n mae Rinus noe- me, wan a t'n leest at over Merien gaèt, dan dienkt 'n nog at 't over um gaèt. Ri nus kreeg last van z'n dikte, oewel at 'n 't zelf nie wou wete. Die most meêr in beweging komme. En daè zat noe juust het probleem. Rinus zat het liefst. Die ao een vierkant gat van 't zitten. A z'r wat van zeie, dan was z'n reactie steevast: ,,'k liever a ze zegge da 'k aoltied zat, dan a'k aoltied zat was." Ondertussen wist'n diepe in z'n ar te a ze wè gliek ao. Die was gauw buten aesem, z'n knieën deeë zeer en de spiegel loog 'r ok nie om. Mae begunne en mie wat, dat was de moeilijkheid. Bie 't advertentie blad zat een papier voe een gratis kennismaeking mie de sportscho- le. Ik doe 't het en die schoot zö vol beweegredenen at 'n uut z'n stoel kwam, de bon invuld'n en die direct naè de post brocht. Eens, mae noait mi, docht 'n, toen at 'n vrom kam van z'n eêste keêr fitnesscentrum. Wat een gedoe. Ten eêst deugd 'n z'n goed en z'n schoenen nie, die ao gin anddoek bie z'n en gin flesje waeter. Die juf frouw was stikvriendelijk, mae om mie een artslagmeter op je bost op een binnenfiets te ge rieën, vond um toch iets te varre ezocht. En dan aol die apparaten. Voe ielke spiere ao ze wè wat en telkens wier 'n geconfronteerd mie z'n el lendige staet van dienst. Nae de 'wurk-out' op de marteltoestellen, most 'n nog grondoefeniengen doe en besluie mie een 'koeldaun'. Dat was gewoon uutblaeze, zon der a je 'r een biertje bie kreeg. Toen at 'n naèr uus ree, wist'n a dat glad niks voe z'n was en a je ei genlijk net zö goed zelf wat kon doe. Die ao gelukkig nög genoeg beweegredenen over om d'n aren dag te begunnen om de gote te schilderen. De gote schildere da's de ladder zette, verzette, lichte, draege, buge, door Nadia Berkelder GOES - Dinsdag begint de GGD Zeeland in Zeeuws-Vlaanderen of ficieel met een proef met een digi taal dossier voor kinderen. Daarin worden gegevens over de gezond heid van kinderen bewaard. De gegevens worden niet alleen ge bruikt om de ontwikkeling van het kind bij te houden, maar ook voor onderzoek. Volgens de GGD Zeeland zijn de gegevens die voor onderzoek worden gebruikt niet te herleiden tot individuele kinde ren. Door de gegevens te verzame len krijgt de GGD meer inzicht in de gezondheid van Zeeuwse jonge ren in het algemeen. Voor ouders en kinderen veran dert volgens de GGD weinig. Al leen in de eerste periode kunnen afspraken - op het consultatiebu reau bijvoorbeeld - iets langer du ren dan anders, of kunnen kinde ren op een andere tijd worden op geroepen voor hun afspraak. Het dossier is in te zien door de jeug- rekke, klumme, dale, schure, krau- we, poese, roere. Da's meêr en be ter as in de sportschole en gewoon mie je goed an, koffie op tied, gra tis en ok nog je gote voe een paer jaer netjes en fersoenlijk. Toen at'n eêt en bezweêt van de ladder kwam, bedocht'n a merge de voor kant dan nog most. Toen goeng de belle, 't Was David van een paer uzen vadder, een kaartmaat. Of at 'n vanmirreg kwam klaverjasse. „Mae Rinus, wat zie jie d'r uut zeg, 't liekt wè of a je de hel op' eblaezen eit", zei David. „Ik net flienk an 't fitnessen ewist", zei Ri nus. „Jie? An 't fitnessen? Rinus, noe toch!" „Het most 'r van kom me en ik bin d'r van overtuugd at V Hl darts, jeugdverpleegkundige, dok tersassistente en de logopedist van de jeugdgezondheidszorg binnen de GGD Zeeland. De proef duurt tot aan de zomer vakantie van dit jaar. Daarna wordt het digitale dossier in heel Zeeland ingevoerd. Het digitale dossier heeft op zich laten wachten omdat er proble men waren met de softwareleve rancier. Alle GGD's moeten binnenkort werken met zo'n dossier. het goed voe me is." „Ik bewon- derieng voe je", zei David, ,,'k zou het eigenlijk ok motte doe." „Kom dan mergenochtend naè ier." „Mae ie jie dan van die appe- raten?", vroeg David. „Die 'k zeker. In de loop van de jaeren ok a es ekocht, mae d'r noait wat mie edae." „Op zolder?" „Neê, in en om de schure. M'n klumtoestel 'k vanochtend net buten ezet", zei Rinus. „Ik doet het. Rinus, da's m'n kans. Ik komme." „Prima, 't za goed voe je weze. Ik za wè zegge wat a je aol doe mot en dan ouw ik merge een bitje m'n gemak." „Da's afespro- ke", zei David en gieng naèr uus. Rinus docht bie z'n eigen da's eên wurkout minder. Noe gaè 'k 'r ok nog es eên zoeke voe grondoefe niengen en die zett'n de spae avast klaer. A je zin eit?!" Reacties: Werrilaan 21, 4453 CA 's-Heerenhoek. E-mail:cn.zeeuws@zeelandnet.nl. DEN HAAG - De prijzen van bestaan de koopwoningen zijn in Zeeland in april met gemiddeld 0,8 procent gestegen in vergelijking met dezelf de periode een jaar eerder. Dat maakten het Centraal Bureau voor de Statistiek en het Kadaster giste ren bekend. In alle andere provin cies gingen de prijzen omlaag. In Flevoland was de prijsdaling het sterkst met 4 procent. Vrijstaande huizen daalden het meest. uit Arnemuiden had geen moeite met het eindexamen Engels. foto Marcelle Davidse i --(0)-DE ZUIDSCHOR MAUTtC UirK3D?Yi.£ WAT ÈHSfOPT 1 Meer dan 600 paar dames/heren vrijetijds- en zeilschoenen! örermvjjj Zandkreekweg 5 Jachthavens Wolphaartsdijk» 0113-582310 7 dagen per week open

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 31