zeeland 127 forse vuurkracht vuüüür! Rotondes nog niet beter Dierenasiel Walcheren eindelijk geopend FVOETBALGALA saluutschoten bij speciale gelegenheden MIDDELBURG Eis 'bijlincident': 11 maanden en tbs j ZEELRIIDML VRIJDAG 37 MEI SOU ZEEUWSE VOETBAL AWARDS msEtmm Hans Kraay jr. ALL INCLUSIVE: 20, - Welkomstcocktail Bijwonen uitreiking Zeeuwse Voetbal Awards Feestavond Live muziek Drankjes en hapjes Entertainment WWW.ZEEUWSEVOETBALA WARDS. NL zaterdag 21 mei 2011 www.schulting-partners.nl Girsesland 68 Vraagprijs 132.500,- k.k. door Annemarie Zevenbergen Zijn grote passie ligt meer bij kleine wapens, Engel se jachtgeweren bijvoor beeld. Maar het afschie ten van een kanon liet hij toch niet aan zich voorbijgaan. Voorzit ter Jan Paul Loeff van de Veerse Stadsraad zag daar 'de lol wel van in.' Een kolfje naar de hand van de oud-beproevingsdeskundige van wapens bij Defensie. „Het was heel leuk om te doen. Een grote bult kruit erin en knal. Ze hebben nog genoeg vuurkracht. Zeker de kleinere, die had ook een hardere knal." Het proefschieten van de vijf oude scheepskanonnen vormde de op maat tot veel grotere plannen met het historische geschut. De bedoe ling is dat ze permanent in Veere opgesteld worden. Daarmee kun nen dan bij speciale gelegenheden saluutschoten afgevuurd worden. Er komen er twee bij de molen en drie op de hoek van het kanaal naar het Veerse Meer. De gemeen te betaalt drie affuiten, onderstel len voor het geschut. Voor de ove rige twee worden nog geldschie ters gezocht. Stichting Veere nam het initiatief voor dit plan. Loeff ging er, als wapenliefheber verder mee aan de slag. De vijf kanonnen zijn uitgegraven op een aantal plaatsen langs het ka naal. Zij werden daar in 1872 in de grond gezet om als meerpaal te die nen. Stadsarchivaris Peter Blom duikt het archiefstuk op waarin de levering van het geschut wordt be vestigd: ...'36 kanonnen, wegende ie Leuke compacte woning met berging en tuin op het westen. der ±352jK.G.; 28 kanonnen, wegen de ieder 2500 K.G.; 50 kanonnen wegende ieder 1466 K.G. De aanne mer moet de voor deze meerpalen noodige ijzeren kanonnen afhalen van 's Rijks Marinewerf te Amster dam, alwaar zij door de Marine in de door den aannemer te zenden vaartuigen worden geladen'.... Volgens Loeff zijn er zelfs 240 inge graven langs het Kanaal door Wal cheren. „Het gaat om kanonnen uit 1811-1812, de laat-Napoleonti- sche tijd, gemaakt in Luik." Het geschut raakte in onbruik na afschaffing van de Vestingwet in 1866. Ze werden vervolgens 1872, toen het kanaal door Walcheren werd aangelegd, gedegradeerd tot meerpaal. Nu worden ze dus weer in ere her steld. Zij het dat ze bij lange na niet aan de kracht komen die ze ooit hadden. Maar ja, het afschie ten van een gietijzeren bal van 18 kilo zou verstrekkende gevolgen hebben, vertelt Loeff vanaf de plek waar de vijf ouwetjes met succes werden afgeschoten. Alleen met buskruit en een zakje zand. Hij wijst naar het eilandje verderop: „)e haalt met die bal zo'n 2 kilome ter. Dan lopen de herten en reeën op de Haringvreter echt niet rustig meer rond." Er zijn meer plannen rondom het geschut. De oprichting van een schutterij bijvoorbeeld. Loeff: „We hebben al vijf aanmeldingen bin nen, dus er blijkt belangstelling voor te zijn. Veere heeft nog geen eigen schietvereniging. En een schutterij is natuurlijk echt iets dat bij onze vestingstad hoort." door Carla van de Merbel middelburg - Transportonderne mers op industrieterrein Ar- nestein in Middelburg wachten nog steeds op aanpassingen van twee rotondes die het verkeer van en naar de nieuwe N57 leiden. De rotondes in de Schietbaan zijn voor speciaal vervoer (met verleng de vrachtwagens) moeilijk te ne men. Het is niet bekend wanneer de rotondes worden verbeterd. Rijkswaterstaat en de gemeente zijn er nog steeds niet uit wie wat moet betalen. De ondernemers hebben opnieuw de hulp ingeroe pen van de Middelburgse Bedrij ven Club (MBC) en Transport en Logistiek Nederland (TLN). John den Hollander van trans- port- en containerbedrijf Wielema- ker hoopt dat deze belangenorgani saties iets kunnen doen om de im passe te doorbreken. „De gemeen te en Rijkswaterstaat hebben be loofd de problemen op te lossen. Een medewerker van Rijkswater staat heeft na overleg met ons een schets gemaakt met de aanpassin gen. Die zag er prima uit." Maar vraag is wie het gaat betalen. Zowel gemeente als Rijkswater staat zeggen 'nog in overleg te zijn' hierover. Beide partijen leggen (een deel van) de rekening op het bord van de ander. „Nu gebeurt er niets en wij zijn er de dupe van", zegt Den Hollander. „Als het zo blijft, blijft er ook scha de ontstaan aan de rotondes. Die moet Rijkswaterstaat steeds repare ren en dat kost veel meer." Terwijl de aanpassingen aan de ro tondes niet zo heel ingewikkeld zijn, zegt ook Wim van Keulen van Van Keulen Transport. „De lantaarnpalen en bewegwijzering moeten verder van de weg af wor den gezet en er moet iets gebeuren aan de rammelstroken." Deze bermverharding op de rotondes moet iets breder worden en de puntige stenen op de rammel- strook bij de oostelijke rotonde in de Schietbaan moeten worden ver vangen door ronde 'varkensrugge tjes'. Verder moet de bocht in de Schietbaan bij de rotonde met de Torenweg worden verbreed. foto Edwin Loekemeijer door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Na vijftien jaar soebat ten over een nieuw dierenasiel op Walcheren, is het nieuwe gebouw aan de Maanweg in Vlissingen gis teren officieel geopend. „Eigenlijk schaam ik me wel een beetje dat het zo lang heeft moeten duren", sprak wethouder Albert de Vries van Middelburg. Hij doelde daar mee op het voortraject van onder zoeken, discussies over locaties en klachtenprocedures. Maar nu staat het gloednieuwe pand er. Het werd gisteren ge opend door De Vries en zijn Vlis- singse collega Marin de Zwarte die symbolisch de eerste hond en kat aan de beheerster van het asiel overhandigden. Vandaag wordt ter gelegenheid van de opening een feestelijke open dag gehouden. Er zijn activi teiten voor jong en oud. Kinderen kunnen meedoen aan een speur tocht. Verder is er een ballonkun stenaar en kunnen kinderen ge schminkt worden. Uiteraard kun nen bezoekers met vragen over hun hond of kat ook terecht bij een van de specialisten. Er is een rommelmarkt en er zijn prijzen te winnen. Het Dierenasiel Walche ren aan de Maanweg is te vinden naast de milieustraat. want dit is een fractie van de oor logslading die ze gewend waren. Saluutschoten worden altijd ge daan met 500 gram buskruit." Nadat het kruit in de loop is inge bracht, wordt die afgestopt. In Veere dus niet met kanonskogels maar met een zakje zand. Dan wordt het 'vuur ontstoken' via het zundgat achterop het kanon met met een vuurstok. Jacobse; „Op je gemakje haal je één schot per drie minuten." De Fles houdt voorlo pig supervisie over het gebruik van de kanonnen in Veere. Jan Paul Loeff bij de kanonnen, vijf ervan doen het nog. foto Ruben Oreel tfe nu 11 min uiMiM 11111' 1 I'iBBBrewwgesesagga—11uttwaa3aKtt&aiaKm*MUG.~.Himmi middelburg - Tegen een man (47) uit Kapelle, die ervan wordt ver dacht vorig jaar een 36-jarige plaatsgenoot met een bijltje te lijf te zijn gegaan, is elf maanden cel en tbs met voorwaarden geëist. De Kapellenaar had die dag in een supermarkt een woordenwisseling met het slachtoffer. Later die dag kwamen ze elkaar weer tegen, de Kapellenaar voelde zich bedreigd en bracht zijn opponent met het bijltje steek- en snijwonden toe. De gedragsdeskundigen verklaar den de Kapellenaar sterk vermin derd toerekeningsvatbaar en acht ten behandeling noodzakelijk. Vol gens de Kapellenaar was hij die dag 'volledig hoteldebotel' en wil de hij alleen maar rust. Kwekerij open: elke zaterdag 9:00-16:00 uur Ravesteinweg 2a C rijps kerke a l info@zeelandplant.nl www.zeelandplant.nl HET adres voor tuinplanten haagplanten lei/dakbomen heesters Mediterraan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 27