Sculpturen in Zeeuws landschap kunst John Elenbaas: actief met het 'Buurderij' project. Foto: Marijke Folkertsma In de zomer van 2012 zullen voor de derde maal kinetische sculpturen het Zeeuwse land schap sieren, waarbij tien Neder landse en buitenlandse kunste naars het thema 'Beweging in het hoofd' op hun eigen wijze zullen visualiseren. De expositie, die een initiatief is van Stichting Kunstmanifestatie Dynamic ART Delta Zeeland, zal als 'Poort van Zeeland' worden ingericht, als onderdeel van een 'Buurderij' i.o. in Ellemeet, vlak langs de N57. door Loes van der Hoeven WISSENKERKE - Motor achter de Stichting Kunstmanifestatie Dynamic ART Delta Zeeland (DAD) is de in Wissenkerke woonachtige schilder en metaalbeeldhouwer Paul Kamper. In 2005 en in 2010 organiseerde hij soortgelijke exposities, respectievelijk op Neellje Jans en in Kamperland. Tijdens de laatste expositie ontmoette hij John Elenbaas uit Ellemeet, eige naar van het drie hectare grote grond stuk langs de N57 en al jaren actief om met zijn agrarische bedrijf invul ling te geven aan het 'Buurderij'-pro ject; het realiseren van een nieuw type plattelandsondememing, waar binnen sprake is van nieuwe functie combinaties. De activiteiten om dat te bereiken heeft hij ondergebracht in 'de Balans'. Zij hebben betrekking op landbouw, educatie, cultuur, toeris-- me, zorg en wonen. De uitdaging bin nen 'de Balans' is om deze activiteiten op vernieuwende wijze uit te werken en met elkaar te verbinden, waardoor er sprake is van nieuwe organisatievor men, maar ook van nieuwe vormen van financiering. Juist vanwege het vernieuwende karakter wordt 'de Ba lans' uitgewerkt als een lerende orga nisatie. Educatie Het organiseren van een expositie van sculpturen waarbij de in Zeeland rijkelijk aanwezige natuurkrachten water, wind en zon de boventoon voeren, past perfect binnen de plan nen van John Elenbaas, mits daaraan het aspect educatie wordt toege voegd. Paul Kamper en John Elen baas: "Dit was voor ons de aanleiding om de visie van DAD te herzien. De eerste twee exposities genoten veel be langstelling van studenten en onderne mers, maar dan als bezoekers. In de plannen voor 2012 willen wij zowel het onderwijs als het Zeeuwse be drijfsleven actief betrekken. De eerste stappen daartoe hebben wij gezet met het Technasium van het Pontes Pie- ter Zeeman College uit Zierikzee en met een aantal ondernemers op Schouwen-Duiveland zal geprobeerd worden dit idee van samenwerken met het onderwijs verder uit te wer ken. Studenten zouden bijvoorbeeld maquettes kunnen bouwen aan de hand van de schetsen van de kunste naars bij de deelnemende bedrijven, die op hun beurt daarvoor de materia len en machines beschikbaar stellen alsook de praktijkbegeleiding. Om de 'beleving' van de techniek verder te vergroten, zouden wij er een wed strijdelement aan kunnen toevoegen. De mooiste en best functionerende maquette mogen de studenten uitwer ken bij en op kosten van de betreffen de ondernemer tot een van de objec ten voor de tentoonstelling. Op deze manier is een nieuwe functiecombina tie ontstaan tussen het onderwijs, be drijfsleven en de kunstenaar. Boven dien is de financiering geregeld. Alle kunstwerken van de expositie zijn te koop. Met de ondernemer zouden wij bijvoorbeeld prijsafspraken kun nen maken over de verdeling van de opbrengst, mocht het door de studen ten bij hem vervaardigde sculptuur worden verkocht. Vanzelfsprekend kan de ondernemer ook zelf het kunstwerk aanschaffen. Stichting DAD werkt slechts faciliterend en heeft geen winstoogmerk, eventuele opbrengsten zou zij kunnen aanwen den als bijdrage in de hoge transport kosten van de sculpturen." De locatie aan de N57 is ook om di verse andere redenen interessant als expositieruimte. Het grondstuk ligt niet alleen aan de belangrijke ver keersader, maar ook vlakbij de be staande ANWB fietsroute. Boven dien wordt op Schouwen-Duiveland een wandelpadennetwerk gereali seerd. Daarlangs zouden bijvoorbeeld de door de studenten vervaardigde maquettes permanent kunnen wor den opgesteld. Deze typisch Zeeuwse kinetische kunstwerken geven een extra, educatieve dimensie aan de identiteit het eiland en vormen daar mee toegevoegde waarde voor de ve le toeristen die Schouwen-Duiveland jaarlijks bezoeken. Zij geven aan dat de kwaliteit van een samenleving niet alleen in geld kan worden uitgedrukt, maar ook in andere waarden, zoals de prestaties van delen van die samenle ving. Jaarlijks evenement De selectie van de kunstenaars die worden uitgenodigd voor deelname, maakt een commissie die is gevormd uit de DAD. Zij nodigen de 10 geko zen kunstenaars uit, hun visie op het thema 'Beweging in het hoofd' op hun eigen manier gestalte te geven in een kinetische sculptuur dat een extra dimensie geeft aan de in Zeeland over vloedig aanwezige natuurkrachten wa ter, wind en zon. "Wanneer de hierboven geschetste nieuwe functiecombinaties succesvol blijken te zijn, dan overwegen wij tweejaarlijks een dergelijke grootscha lige expositie te gaan organiseren op daartoe geschikte Zeeuwse locaties. Wij zijn nog op zoek naar bedrijven die mee willen doen", besluiten Paul Kamper en John Elenbaas. Meer info: www.dynamic-art.nl Schilder en metaalbeeldhouwer Paul Kamper. Foto: Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 145