i21 eerste kamerverkiezingen I Robesin dacht dat hype voorbij was 641 489 446 365 261 W Ongekend span nend zal het maan dag worden: halen coalitiepartijen WD en CDA sa men met gedoog- partner PW een meerderheid in de Eerste Kamer? De politieke realiteit is grillig. zaterdag 21 mei 2011 Stemwaarde Statenlid per provincie (en het aantal statenleden) infographic RV bron CBS, Kiesraad en ministerie van Binnenlandse Zaken De leden van de Eerste Kamer worden gekozen door de leden van Provinciale Staten. Niet elk Statenlid heeft een even zware stem. Door toepassing van een correctiefactor wordt een relatie gelegd met het inwonersaantal van de provincie. Zo telt de stem van een Statenlid in de dun bevolkte provincie Zeeland 98 keer en die van een lid uit Zuid- Holland 641 keer. Deze factor heet stemwaarde. Zuid-Holland (55) NOORD-HOLLAND (55) NOORD-BRABANT (55) 300 aantal inwoners A per 1 januari 2011: mrnmlmmfrm I I «fSwtïw/vmi GELDERLAND (55) I ..298 De vergaderzaal van de Eerste Kamer op 7 december 2010 tijdens het debat over de regeringsverklaring. door Ben Jansen Even was de rust weerge keerd in huize Robesin na het debat in de Tweede Ka mer eind vorige maand over het bezoek van de fractievoorzitter van de Partij voor Zeeland aan Mark Rutte en Geert Wilders in het Torentje van de minister-presi dent. Inmiddels staat de telefoon van Johan Robesin weer rood gloeiend en loopt zijn voicemail vol. Kranten en omroepen willen weten of hij nog steeds van plan is zijn stem maandag bij de Eerste Kamerverkiezingen aan de WD te gunnen en sommige zijn van plan hem de hele dag te volgen. Robesin laat al die hernieuwde be langstelling gelaten over zich heen komen. „Ik dacht dat die hype voorbij was, maar kennelijk den ken de media daar anders over." Het Zeeuwse Statenlid werd in één klap een bekende Nederlan der nadat hij had toegegeven dat Rutte en Wilders hem hadden be vestigd in zijn twijfel of hij bij de verkiezingen voor de Eerste Ka mer wel op de Onafhankelijke Se naat Fractie (OSF) zou stemmen. Robesin erkent dat het voor de hand ligt dat hij die OSF zou steu nen. Deze fractie vertegenwoor digt immers - met één zetel - de niet aan landelijke partijen gebon den politieke groeperingen. „Maar omdat voor het behoud van die ze tel de steun van soPlus nodig is, ben ik vraagtekens gaan plaatsen bij de onafhankelijkheid van de OSF. Ik wil niet dat de OSF wordt gebruikt als middel om de opposi tie in de Eerste Kamer aan een meerderheid te helpen." Zijn weigering op de OSF-kandi- daat te stemmen, heeft Robesin het verwijt opgeleverd dat hij aan kiezersbedrog doet. Die beschuldi ging klonk deze week ook uit de mond van zijn fractiegenoot in de Staten van Zeeland, Francois Ba- bijn. Robesin reageert laconiek: „Na de Statenverkiezingen leek het niet meer zo zeker dat de OSF op eigen kracht een zetel zou we ten te behouden. Dan is er sprake van een nieuwe situatie." Robesin vindt dat zijn weigering om op de OSF te stemmen wel heel erg wordt uitvergroot. „Aller lei partijen houden zich volop be zig met wheelen en dealen. De coa litie en de oppositie proberen alle twee op allerlei manieren aan vol door Sandra Donker foto Richard van Elferen/RVD Eerste Kamer doende stemmen te komen om een meerderheid in de Eerste Ka mer veilig te stellen." In dat schaak spel proberen de Partij voor de Dieren en de SP de PW een zetel te ontfutselen en is het voor de WD een serieuze optie de SGP aan twee leden in de Senaat te hel pen. Ook Statenleden van andere partijen worden bewerkt een min der voor de hand liggende stem uit te brengen. Daardoor blijft de uitslag van de verkiezingen van maandag spannend tot het laatste moment. Deze duistere gang van zaken onderstreept voor Robesin dat de samenstelling van de Eerste Kamer zo snel mogelijk op de hel ling moet. Hij vindt het een gemis te kans dat daar bij het Kamerde bat vorige maand nauwelijks op in is gegaan. Maandag kiezen de leden van Pro vinciale Staten wie de 75 zetels in de Eerste Kamer de komende vier jaar gaan bezetten. De Eerste Kamer, ook wel de Se naat genoemd, beoordeelt wetten die al door de Tweede Kamer zijn aangenomen. De Senaat kan deze wetten niet meer wijzigen, alleen nog goed- of afkeuren. Zelf wets voorstellen indienen is er voor de Senatoren ook niet bij. Wel kan de Eerste Kamer een mi nister of staatssecretaris opdragen een novelle te maken: een aanvul ling of verandering van de wet. Dit gebeurt in toenemende mate. De Eerste Kamer is bij de invoering van de democratie in 1815 inge steld als buffer voor plannen van de Tweede Kamer, die zich soms op sleeptouw laat nemen door de waan van de dag. De Senaat verga dert slechts één dag in de week, op dinsdag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 12