Zeekraal uit de keuken van ROC Bevloei ing met water van tarbotkwekerij ZIO zeekraal Zeeuws Instituut voor Organisatieontwikkeling Zeekraalhapjes worden geserveerd Ln het restaurant cvan ROC Zeeland. zeekraal. Samen met de studenten hebben zij de gerechten bereid in de keuken van ROC Zeeland. Daarmee was tevens de traditie gezet, want ook in 2010 en 2011 zijn de- studenten hiervoor gevraagd. Samen met alle betrokken partijen heeft de Hotelschool in 2009 een recepten folder uitgebracht van Zeeuwse zeekraal- en lamsoorgerech ten, die alle kwekers en handelaren hebben ontvangen met het verzoek deze onder hun afnemers te versprei den., Inmiddels verzorgen de studenten te vens de catering voor diverse andere bijzondere Zeeuwse evenementen. Duurzaamheid staat hoog in het vaandel van ROC Zeeland. De hore ca- en bakkerijstudenten leren er zoveel mogelijk Zeeuwse streekpro ducten te verwerken. Naast de praktijklessen in de keuken van. de Hotelschool, wordt veel aandacht aan streekproducten besteed bij de theo rielessen, warenkennis en het bezoe ken van de telers. Arold Versluys: "Als onderwijsinstel ling .vind,en wij het belangrijk dat on ze studenten al vanaf het begin van hun opleiding vertrouwd raken met de veelzijdige duurzaam geteelde deli catessen uit de regio en ze zo leren te bereiden dat de smaak optimaal blijft. Op die manier promoten wij als Ho telschool de streekproducten én ge ven wij het stokje door aan de studen ten, die hun expertise in de praktijk kunnen inzetten bij het samenstellen van hun menu's." Op de Hotelschool worden de prak Foto's: Marijke Folkertsma tijklessen verzorgd in het restaurant. Daarbij staat het resultaat voorop. De gasten ervaren er, hoe de studenten hun vak tot in de puntjes leren. Het restaurant verzorgt wekelijks vijf lun ches en drie diners. Op de kaart staan voornamelijk streekproducten. Daar door'wisselt die per seizoen. Reserve ring is noodzakelijk. - In het restaurant worden ook gastles- sen verzorgd. Teven bezit ROC Zee land een demonstratiekeuken, waar experts de studenten de kneepjes van het vak leren. Traditiegetrouw assisteren de horecastudenten van ROC Zeeland op 24 mei bij het berei den van de zeekraalhapjes voor de genodigden van de feestelijke overhandiging van het eerste kist je zeekraal. Dit jaar worden de ge rechten klaargemaakt door chef-kok Mart Scherp uit Middel bug, die geassisteerd wordt door een aantal leerling koks. door Loes van der Hoeven MIDDELBURG - In 2009 is Arold Versluys, teamleider Middelbare Ho telschool Zeeland en Bakkerij Oplei dingen Zeeland door de Provincie Zeeland voor het eerst benaderd met de vraag, studenten te willen betrek ken bij het bereiden van gerechten met gekweekte Zeeuwse zeekraal. In dat jaar verzorgde een aantal Zeeuwse sterkoks gerechten met de Zeeuwse delicatesse ter gelegenheidvan de overhandiging van het eerste kistje Arold Versluys, teamleider Middel bare Hotelschool Zeeland. De core business van Grovis- co B.V. uit Stavenisse is de kweek van tarbot. Op bescheiden schaal teelt het bedrijf van Adrie Comelisse en zijn zoon Huibert tevens zeekraal en lamsoor. Om dat kweekproces nog duurzamer te maken, gebruiken zij voor de bevloeiing restwater uit de tarbot kwekerij. door Loes van der Hoeven STAVENISSE - Die restwaterstroom uit de tarbotkwekerij zit boordevol opgeloste meststoffen, dé voedings stof voor de planten. "In februari 2005 zijn wij gestart met de aanleg van een kleine hectare folie bedden in de grond voor de teelt van zeekraal en lamsoren. Deze foliebed den zorgen ervoor dat het zoute wa ter in de teeltaarde niet wegzakt in de bodem. Op deze- manier voorkomen wij bodemverzilting én. gebruiken wij relatief weinig bevloeiingswater. Ons bevloeiingssysteem is uniek. Als het per dag; veel minder water dan een doorstroomsysteem, waarbij het wa ter slechts eenmaal wordt gebruikt. Plet zoute grondwater wordt van een diepte van zo'n 300 meter opge pompt. Het voordeel van grondwater is dat de kwaliteit constant is en er geen ziektekiemen en andere bacteri ën, schimmels of algen in zitten. De temperatuur, het zuurstofgehalte en de zuurtegraad worden voordurend ware bootsen wij de natuur na, want in het wild leven de planten en ande re zeedieren ook in hetzelfde water. Onze zilte groenten hebben daardoor een natuurlijke smaak", licht Adrie Cornelisse toe. "Het zoutgehalte in de grond regelen wij ook op natuurlijke wijze. Als het zoutgehalte te hoog wordt, mengen we bij met regenwater, dat opgevan gen wordt in bassins. Want ook al zijn zeekraal en lamsoren zilte groen ten, teveel zout verdragen de planten niet. Bovendien is zoetwater van be lang bij het ontkiemen van de zaden. Het zaad oogsten wij in het najaar, als de plant van felgroen is verkleurd naar helder tot donkerrood en zaad vorming heeft plaatsgevonden." Het zoute kweekwater van de vis- kweek gebruikt Grovisco meerdere malen, want het wórdt continu rond gepompt en gezuiverd. Dit recircula tiesysteem ververst slechts 10% water gecontroleerd, andere parameters door middel van steekmonsters. Bui ten het zeekraalseizoen wordt het rest water gezuiverd en in de Oosterschel- de gepompt. Om gedurende het gehe le jaar op biologische wijze te kunnen zuiveren, experimenteren Adrie en Huibert Cornelisse momenteel met de teelt van zeewier. Dit is zowel ge schikt voor consumptie als voor de productie van biogas. Managementopleidingen vanaf september 2011! Mail voor info naar info@zionetwerk.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 125