Feestelijke start zeekraalseizoen mil Ju W zeekraal f mm min Wet Arbeid Vreemdelingen HAANS 09 Op dinsdag 24 mei zal Karla Peijs, de Commissaris van de Koningin in Zeeland, het Zee kraalseizoen 2011 officieel ope nen met het in ontvangst nemen van het eerste kistje gekweekte Zeeuwse zeekraal in het Provin ciehuis in Middelburg. door Loes van der Hoeven MIDDELBURG - Sinds 2008 over handigt een vertegenwoordiger van de Zeeuwse zeekraalondernemers het eerste kistje zeekraal aan een promi nente persoonlijkheid, die de cultuur teelt van deze Zeeuwse Zilte Zalig heid een wami hart toedraagt. Dit jaar is dat chef-kok/restauranthouder Mart Scherp uit Middelburg "Zeekraal is een schorgroente die rijk is aan mineralen en vitaminen. De La tijnse benaming luidt Salicornia (zout kraaltje). In Noord- en Midden-Zee land noemt men de delicatesse Krab- be-Quaad, in Zeeuws-Vlaanderen' Zouterik", licht Jaap Broodman, Be leidsmedewerker Visserij en Aquacul- tuur van de Provincie Zeeland toe. "Uiterlijk lijkt zeekraal op een cactus zonder stekels. Zij groeit op kale plek ken en aan de randen van de schor ren. Doordat het plantje actief zout opneemt, heeft het een zilte smaak, net zoals de zeeaster (aster tripolium), in Midden- en Noord Zeeland be kend als Lamsoren en in Zeeuws-Vaanderen als Zulte. De eerste vermelding van het consu meren van zilte groenten in Zeeland, dateert uit de '17e eeuw. In de tijd van vóór de diepvries was groente al leen in het seizoen verkrijgbaar. In de winter was er zuurkool, bonen en in gekuilde en weckgroente. In het voor jaar verzamelde men op de schorren Kees van Beverebn: 'Blij met teelt.' g 9» a - wssif 'ijflMÉÉÉihËVir" y n# a deze gezonde, gratis groenten of kocht ze bij de visleurders. Sinds de intrede van de kas- en diepvriesgroen ten (±1955) zijn groenten het gehele jaar verkrijgbaar en is men niet langer afhankelijk van de schorren. Zeekraal en lamsoren raakten daardoor naar de achtergrond. Bij de toename van de welvaart steeg de vraag naar deze deli catessen weer, vooral bij de luxe res taurants. De herontdekking van de ex clusieve, prijzige schorgroenten was een feit." Bronnen Zeekraal is tegenwoordig afkomstig Foto: Marijke Fplkertsipa uit drie bronnen: import, wildpluk en cultuur. Een aantal Zeeuwse handelaren im porteert zeekraal uit Baie de la Som- me (Sommebaai) in Frankrijk, of steekt ze daar zelf. Ook uit Israël en Mexico met hun milde klimaat wordt zeekraal geïmporteerd. In Israel wordt zeekraal zelfs geteeld met Zeeuws zaad. Nog steeds wordt zeekraal op de schorren geplukt. De Provincie Zee land geeft jaarlijks 285 vergunningen uit voor deze 'wildpluk'. De vraag overtreft meestal het aantal vergunnin gen. Vergunninghouders mogen 2,5 kilo per dag plukken voor eigen ver bruik. Sinds 1982 zijn initiatieven genomen .voor het realiseren van cultuurgron den voor de teelt yan zeekraal en lamsoren. Sinds 2004 doen enkele Zeeuwse telers dat succesvol. Gedeputeerde Kees van Bevelen van onder meer Landbouw en Visserij: "Provincie. Zeeland juicht deze teelt zeer toe, te meer omdat de kans op verzilting van de landbouwgronden door klimaatverandering en zeespie gelstijging toeneemt, waardoor deze minder interessant worden voor regu liere landbouw. In plaats van het te ruggeven van deze gronden aan de na tuur biedt de teelt van zilte groenten daarop een aantrekkelijk economisch perspectief, zowel als aanvulling op of als alternatief voor de reguliere land bouw. Met regelmaat melden zich on dernemers met plannen en ideeën op het gebied van aquacultuur. Ook het onlangs aangetreden College van Ge deputeerde Staten wil deze cultures fa- ciliteren en ondersteunen. De Zeeuwse Zilte Zaligheden leveren bovendien een belangrijke bijdrage aan het toerisme. Vele tienduizenden personen komen jaar lijks speciaal naar Zeeland om culinair te genieten. Een betere promotie van onze provincie kunnen wij niet bedenken." Jaap Broodman. Foto: Marijke Folkertsma mr. C.A.F. Haans (Caroline) Advocaat Haans Advocaten Bergen op Zoom In Nederland werken is vrij toegestaan voor personen met een Nederlandse nationaliteit, of met een nationaliteit uit de landen van de Europese Unie, Zwitserland, Noorwegen,.IJsland en Liechtenstein. In andere gevallen geldt het volgende. Indien u vreemdelingen tijdelijk, indirect via een uitzendbureau of direct zelf in dienst neemt, krijgt u als werkgever te maken met de Wet arbeid vreemdelin gen (Wav) en is een tewerkstellingsvergunning verplicht. Ook voor werkne mers uit Bulgarije en Roemenië geldt deze verplichting. De Wav voorkomt oneerlijke concurrentie en misstanden op de Nederlandse ar beidsmarkt. Een arbeidsovereenkomst, dan wel gezagsverhouding is niet relevant bij de kwalificatie of u als werkgever in de zin van de Wav wordt aangemerkt. De werkgever is verantwoordelijk voor naleving van de verplichtingen uit de Wav, ook als u werknemers inleent via een uitzendbureau. U dient te allen tijde de identiteit van de werknemer te controleren aan de hand van een geldig identiteitsbewijs (paspoort of ID-kaart), waarvan u een afschrift opneemt in uw administratie en deze ook minimaal vijfjaar bewaart. Daarnaast hebt u als werkgever de plicht om te controleren of er een tewerk stellingsvergunning is verleend Indien u een vreemdeling zonder tewerkstellingsvergunning arbeid laat ver richten, kan de Arbeidsinspec tie u een bestuurlijke boete opleggen per illegaal te werk gestelde vreemdeling, varië rend van 8000,- voor een BV of NV en 4000,- voor eenmanszaken en particuliere: Controleren dus! ADVOCATEN BERGEN OP ZOOM EN ROOSENDAAL www.haansadvocaten.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 123