Experts blijven tegen een 7 hikken barometer CIJFERS 08 Ronald Reunis Philips Jan Pollemans -Supermarkten Rob Franken ROC West-Brabant Boelo Tigchelaar Autobedrijf Lilliane van der Ha Agrariër Scarlett Kwekkeboom Janse Janse Geert v.d. Horst Rabobank Willem Jonkmans Ondernemer Henk v. Koeveringe De Roompot Paul Nijskens Re win Chris van Loon De Unie Roeland Adriaansens B2W Guust Verpaalen Consultant Joris Jansen [ÉMT Auberge Des Moules Roeland Adriaanssen: Terechte aandacht voor economie Ze maken al een paar maan den een pas op de plaats, de experts van onze barometer. Het wil maar geen zeventje worden. De verschillen zijn groot deze maand: een 8 van Rob Franken en een 4 van Guust Verpaalen. Rob stuurde Guust zijn bijdrage en Guust reageerde meteen. Het spel is op de wagen. Roeland Adriaansens: 7.5 Politieke aandacht Provinciale Staten zijn geïnstalleerd en coalities zijn gevormd. Het is op vallend hoe de nadruk op de econo mie gelegd wordt. En terecht! We ontworstelen ons met moeite aan de economische crisis van 2009 en er is nog een lange weg te gaan in bepaal de sectoren. Een provinciale overheid die dan inzet op economische ontwik keling helpt in zo'n situatie. Met na me in Zeeland is de keuze voor eco nomische groei een verstandige. Zo als bekend zal als er niets verandert hier de bevolkingskrimp als eerste merkbaar worden. Daar staat echter tegenover dat er op economisch ge bied een aantal grote ontwikkelings mogelijkheden te voorzien zijn zoals bijvoorbeeld de Bio-based economy, logistieke ontwikkelingen in de ha vens en infrastructurele ontwikkelin gen. Allemaal kansen voor economi sche ontwikkelingen waarbij voortge bouwd kan worden op de sterke pei lers van de huidige economie in Zee land. Het stimuleren van deze ontwik kelingen zal een heel probaat middel blijken te zijn om de gevolgen van de krimp te minimaliseren en de provin cie zelfs weer nieuw elan te geven. Mijn keuze is daarom niet om te ac cepteren dat de bevolking vergrijst en wegtrekt, maar om actief te stimule ren dat er in Zeeland economische ac tiviteiten ontplooid worden waar door mensen hier naar toe komen om er te komen werken. De mogelijkhe den hiervoor liggen er voldoende, het is aan ons om ze te realiseren/ Ik ben blij dat het nieuwe provinciebe stuur daar ook voor gaat. Een kantte kening; we moeten de leefbaarheid van Zeeland niet uit het oog verlie zen. Willem Jonkmans: 7,3 Kijken naar exploitatiekosten Op 8 mei publiceerde deze krant de uitkomst van een enquête over het herstel van de economie. 67 procent van de geënquêteerden was van me ning de verbeteringen ook zelf te erva ren. Verder werd de conclusie getrok ken dat vooral in de bouwwereld het herstel toch wel erg traag was. Onroe rend goed is een traag reagerende markt, projecten hebben altijd een lange doorlooptijd. Daarom had de onroerend goed markt ook later last van de crisis. Ondanks een aantal overheidsmaatregelen is die traagheid nog steeds kenmerkend voor deze sec tor. Dit was ook de basis van mijn vo rige betoog in deze barometer. De Bredase zuivere kantorenvoorraad is veel kleiner dan iedereen dacht. Zo klein dat de voorbereiding van goede nieuwbouwplannen absoluut gewenst Q2-1-1 CÖ-'ll 04—*11 j Q5-T1 Rob Franken Voorzitter ROC Wést-Brabant 8,0 8,0 8,0 8,0 Willem Jonkmans Ondenietner 7,0 7,0 7,0 73 Scarlett Kwekkeboom Directeur Janse Janse 6,5 6,9 7,0 7,0 Guust Verpaalen DreOeur Phiddity Consultancy 7,0 7,0 4,0 4,0 Boele Tigchelaar DrecteurTigdidaar 7,0 7,0 7,0 7,0 Chris van Loon Bestuurder D Unie 6,0 6,0 6,0 6,0 Paul Nijskens Diecteur Rewin Wést-Bubant 6,5 7,0 6,5 7,0 IilKanne van der Ha Agrarisch ondernemer 7,0 7,0 7,0 7,0 Ronald Reunis Philips 7,5 8,0 8,0 7,5 Henk van Koeveringe Diecteur Roompot Groep 7,5 7,5 7,5. 7,5 Jan Pollemans Supemiarktdeskundige 6,5 6,5 6,5 7,0 Geert van der Horst Diecteur Rabobank Roosendaal 6,5 6,5 7,0 7,0 Joris Jansen Eigenaar restaurant Auberge des Moules 7,0 7,0 7,0 6,5 Roel Adriaanssens BZW Zeeland 8,5 7,0 7,0 7,5 is. In de afgelopen maanden heeft zich nog een opvallende ontwikke ling nadrukkelijk aangekondigd. Steeds meer gebruikers van zowel kantoor als bedrijfspanden zijn gaan kijken naar de exploitatiekosten van het door hen gehuurde of in eigen dom zijnde gebouw, nu er langzaam meer verhuurders zijn die hun pand all-in tegen één bedrag verhuren. In middels zijn wij betrokken geweest bij een paar van deze zaken en het is verbazend hoe snel er zowel voor ei genaren als voor verhuurders voorde len zijn te behalen. Een prachtige kans voor de markt. Paul Nijskens: 7: West Brabant scoort! West-Brabant en de regio Amsterdam zijn onder grote bedrijven het meeste in trek als plek om neer te strijken. Zo blijkt uit recent onderzoek van de Stee Groep in Arnhem. West-Bra bant en Amsterdam steken met kop en schouders boven de rest van Ne derland uit. In elf jaar tijd zijn beide regio's goed voor bijna een derde van alle locatiebeslissingen in Nederland. Dat is een resultaat waar West Bra bant trots op mag zijn. Het is een dui delijk bewijs dat marktpartijen West Brabant op zijn waarde weten te schat ten. En zo'n resultaat komt dan in het jaar dat REWIN West Brabant (op 8 september) zijn 25 jarig jubileum viert! Maar het is niet alleen maar feestvreugde. Er zijn nog veel onze kerheden in veel (internationale) markten en ook de bouwsector zit nog volop in de malaise. Rob Franken: 8 Angst lioudt oris in de crisis Deze week twee prachtige voorbeel den van het gelijk van mijn aanhou dend hoge score. En dan doel ik niet eens op de onverminderd laagste jeugdwerkloosheid van heel Europa en ook niet op de weer mooie be drijfsresultaten van toonaangevende bedrijven. Dan doel ik wel op onze gezamenlijke spaarcenten welke in dit land inmiddels vele miljarden ho ger liggen dan voor de crisis en de (nog steeds) aanhoudende crisis zoals deze week weer bleek, in bijvoor beeld de horeca. Uit angst en vanuit defensief gedrag houden we ons geld vast en durven het niet uit te geven en daarmee creëren we juist het pro bleem waar we kennelijk zo bang voor zijn. En alle zwartgallige doem- schrijvers, ook in deze rubriek, dra gen dus zelfbij aan dit probleem, hou den de angst in stand. Joris Jansen: 6,5 Weer volop werk in de horeca Diverse marktonderzoeken tonen aan dat de omzetverwachting voor de ho reca najaren kwakkelen weer wat po- sitiever is. Dit vertaalt zich in een ar beidsintensieve branche onmiddellijk in de vraag naar personeel. Het aantal vacatures in de horeca schijnt dage lijks te groeien. Zeker bij de seizoens- bedrijven nu de zomer voor de deur staat. Een horecabedrijf kan werk zaamheden niet uitstellen. Bij volle restaurants en terrassen moeten mede werkers gelijk aan de slag. Hoewel veel horecabedrijven de laatste jaren gedwongen waren arbeidscontracten niet te verlengen of zelfs mensen te ontslaan is het dreigende personeelste kort al jaren zorgelijk. Ondanks de toch aanzienlijk verbeterde arbeids voorwaarden zijn zelfstandig werkend koks, goed bedienend personeel maar ook afwassers en schoonmakers moei lijk te vinden, met als voornaamste re den dat er hard gewerkt moet wor den op onregelmatige tijden, vaak als anderen vrij zijn. Hieruit blijkt dat de recessie niet voor iedereen gevolgen heeft. Blijkbaar is er nog steeds de luxe mogelijk om privéleven op de eerste plaats te zetten en werk en ver diensten daar omheen te plannen. Scarlett Kwekkeboom: 7 Banken worden wat milder Als ik naar mijn omgeving kijk en luis ter worden er weer volop plannen ge maakt door ondernemers. Ze zijn po sitief gestemd en proberen volop kan sen te benutten die op hun pad ko men. Het aantal startende onderne mers neemt ook weer toe en banken zijn weer iets milder aan het worden in het ondersteunen van onderne mingszin. Des te zuurder is het dan weer als er opnieuw faillissementen worden uitgesproken met ontslag van personeel tot gevolg. Toch is ook het einde van faillissementen nog niet in zicht want de bouw zit nog in zwaar weer met alle gevolgen van dien. Fail lissementen kosten de samenleving geld en niet alleen medewerkers zijn de dupe, maar ook leveranciers onder vinden er vaak onterecht, schade van. Het zou goed zijn als de politiek de faillissementswet eens aan zou dur ven pakken. Maar dat is een kwestie van een andere orde. Er liggen in de regio volop mogelijkheden voor be drijven. In de havens wordt volop ge bouwd en uitgebreid. Het toerisme in Zeeland heeft een geweldig voorsei zoen kunnen draaien en dat biedt toe komstperspectief. De krimp kan een groei-economie zijn voor de regio.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 122