Op eerste rij bij concert Lady Gaga kijktip kijken luisteren De Tros begint maandag met Op zoek naar geluk. Die serie is duidelijk geïnspireerd op het zo succesvolle Villa Felderhof. Bekende Nederlanders ontspannen en vertellen in een exotisch decor persoonlijke verhalen, door Els Smets zaterdag, 22.20 uur Bastiaan Ragas praat in Op zoek naar geluk openhartig over de dood van zijn broer en Tooske haalt herinneringen op aan haar oudtante. Net als in Villa Felder hof worden in Op zoek naar geluk be kende Nederlan ders weggehaald uit hun vertrouwde omgeving. Ze gaan op vakantie, met de camera in hun kielzog. De Tros neemt ze mee naar Bali. Dus zien we dit seizoen geen BN'ers schilderen en varen op de Middel landse Zee. Ze mogen nu medite ren en zich wassen in heilig water. Andere ingrediënten, maar met eenzelfde resultaat: de BN'ers ont spannen, nemen de tijd en vertel len persoonlijke verhalen. Op zoek mar geluk is door Nada van Nie bedacht op Bali. De pro grammamaakster - voorheen hoofdrolspeelster in de film Honne- ponnetje, vrouw van voetballer Bryan Roy en presentatrice bij SBS - las op het Indonesische ei land de bestseller Eat, pray, love. Het boek, inmiddels verfilmd met Julia Roberts in de hoofdrol, is het autobiografische verhaal van een vrouw die na een scheiding op zoek gaat naar zichzelf. Al zoekend komt ze terecht in Italië (eten), In dia (bidden) en Bali (beminnen). „Toen ik op Bali was, zat ik zelf ook in zo'n fase waarin je je af vraagt: heb ik de juiste keuzes ge maakt, ben ik gelukkig, wat wil ik nog en wat is geluk eigenlijk? Tege lijkertijd ben ik dan ook heel be nieuwd hoe dat is voor andere mensen. Zo ontstond deze serie." Van Nie bezocht de Balinese goe- Ook Danny de Munk toog in het kielzog van presentatrice Nada van Nie naar Bali, op zoek naar geluk. roe uit het boek van Elizabeth Gil bert en wist toen dat een bezoek aan een spiritueel leider een vast onderdeel van het programma moest zijn. „Een bezoek aan zo ie mand maakt je kwetsbaar. Van bin nen ben je toch een beetje bang: wat zal hij zien, wat weet hij over me, wat moet ik anders doen?" Ze vond op het eiland een bron waar de bevolking de zonden van zich afspoelt en waar je je wensen aan het water kunt toevertrouwen. Ook dat werd een vast onderdeel van het programma. „Juist het feit dat je als westerling naast de loka le bevolking staat, maakt het.heel bijzonder. Het maakt je wensen nogal betrekkelijk." Op verzoek van de Tros is er voor gekozen bekende echtparen uit te nodigen om te zoeken naar geluk. Tooske en Bastiaan Ragas stappen met z'n tweeën op het vliegtuig, evenals Fatima Moreiro de Melo en Raemon Sluiter, Jan en Moni que des Bouvrie en Nina en Pieter Storms. Danny en Jenny de Munk en Edwin Smulders en zijn vrouw Anouk nemen de kinderen mee. Alle deelnemers dragen verdriet 1 bij zich. Onder invloed van de rust, de mensen en de liefde die ze op het eiland zeggen te voelen, pra ten ze daar heel vrij en open over. Bastiaan Ragas vertelt over de dood van zijn broer en dat hij nog steeds een paar keer per week over hem droomt. Tooske haalt herin neringen op aan haar oudtante die haar een belangrijke boodschap meegaf: 'Je bent nooit alleen'. Tennisser Raemon Sluiter vertelt over zijn grote verdriet. Juist op het moment dat hij zijn vriendin Fatima leerde kennen, kreeg zijn familie het bericht dat zijn nichtje, het kind van zijn broer, leed aan een ernstige ziekte, waaraan ze in middels ook is overleden. Wie geluk zoekt, ontkomt niet aan spiritualiteit, zeker niet op Bali. Ook in Nederland is dat inmiddels omarmd, getuige het succes van bladen als Happinez en yoga- en mindfulnesscursussen. Voor Nada van Nie is spiritualiteit ook belang rijk. Ze probeert iedere dag min stens vijf minuten rust te creëren en te mediteren. „Ik probeer te le ven bij de dag, wil intens leven." Niet alle deelnemers aan het pro gramma hebben er iets mee. Het praktische en nuttige viert nogal eens de boventoon. Zo schiet Jen ny de Munk niet vol door een spi rituele ervaring of een bijzondere boodschap van een goeroe, maar door de enorm luxe hotelkamer die ze krijgt. Ook Pieter Storms is nuchter. „Mijn scepsis over deze dingen is niet minder geworden", zegt hij na een bezoek aan een goe roe. „Het is een heel lieve vrouw. Misschien heeft ze wel oerkracht en kan ze dit overbrengen op al die mensen die er wel in geloven. Maar niet op mij." Zijn vrouw Nina is slechts tot op zekere hoogte geïnteresseerd in spi ritualiteit. Ze vindt het een onzin nige gedachte dat je je zonden weg zou kunnen wassen met water. „Ik heb liever spa rood." Voor de zakenvrouw is 'geluk' niet zoiets simpels als 'in balans zijn'. Nadat haar vader al jong overleed, besloot ze dat vooral-zelfstandig heid en vrijheid essentieel zijn voor geluk. Dat was voor haar een belangrijke motivatie om hard te werken en veel geld te verdienen. Tijdens een bezoek aan een tehuis voor meisjes wordt haar door een arm meisje gevraagd wat ze moet doen om succesvol te worden. Haar advies: „You have to work, work, work. En niet te veel slapen." Jan des Bouvrie vertelt hoe hij zijn hele leven bezig is geweest een kas teel te bouwen. „Als dat kasteel dan klaar is en je succesvol bent, vraag je je af: wat is het verschil tussen succes en gelukkig zijn." Nada van Nie benadrukt dat ze met het programma geen bood schap wil meegeven. „Maar mis schien kan het een spiegel zijn. Waar sta ik, ben ik wel happy? En misschien vind je er inspiratie in. Ik wil dat mensen zich realiseren dat je het leven zeifin de hand hebt. Mensen denken vaak 'dit overkomt me allemaal'. Dat is niet zo. Je krijgt veel kansen, grijp ze." Op zoek naar geluk. Vanaf maan dag (23 mei) op Nederland 1 om 22.20 uur, zes afleveringen. m Reageren? redactie.media@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 103