zeeland 129 Asbest gevonden in nieuwe speelhof 6% btw Derde kandidaat voor beheer Plaatwerkerij - m Polderhuis schenkt fotoseries Officier eist 2 Jaar voor verkrachting HOUT OF KUNSTSTOF KOZIJNEN? HOOCERZAEL Gemeente Middelburg laat deel van terrein afzetten Twee kwekerijen van hennep in huizen opgerold KOZIJNEN ZONWERING DAKKAPELLEN Kwaliteit tot in DETAIL vrijdag 20 mei 2011 door Theo Giele MIDDELBURG - In Speelhof Hooger- zael aan de rand van de wijk Grif fioen in Middelburg is asbesthou dend materiaal gevonden. Gister middag is het gebied, ongeveer de helft van de 1,4 hectare grote speel hof, afgezet met hekken. Twee weken geleden vond een be woner van de Griffioen stukjes as best op het terrein. Na overleg met de Stichting Speel hof Hoogerzael gaf de gemeente een gespecialiseerd bureau de op dracht om onderzoek te toen. Ge bleken is dat er op het terrein as best voorkomt. Het terrein aan de Sandberglaan is voor dit vervolgonderzoek afgezet. Dat onderzoek zal enkele dagen duren. Buiten het afgezette gebied bestaat volgens de gemeente Mid delburg geen risico voor de volks gezondheid. Het afgeschermde deel van de Speelhof moet om veiligheidsréde nen tijdelijk buiten gebruik ge steld worden. Volgens Bert Metselaar, secretaris van de Stichting Speelhof Hooger zael, gaat het om stukjes eternit. Dit asbesthoudend materiaal werd in het verleden onder meer ge bruikt voor golfplaten die als dak bedekking werden gebruikt. Het vermoeden is nu dat het om res ten van eternitplaten gaat die dien den als tussenwand voor zogehe ten platglaskassen, lage kassen waaronder groente werd ge kweekt. Bij weten van wethouder Ed de Graaf is voordat de Speelhof Hoo gerzael werd aangelegd de grond niet onderzocht op aanwezigheid van asbest. „Daar was op dat mo ment ook geen aanleiding toe", al dus De Graaf Het gebied waar het asbesthou dend materiaal is gevonden, be slaat ongeveer de helft van het ter rein van de speelhof dat in totaal zo groot is als drie voetbalvelden. Het gaat om het noordelijke deel, dat het verst van het centrum van de stad af ligt. Dit deel is afgezet. De rest van de speelhof kan nog wel gebruikt worden. Het nader onderzoek moet uitwij zen wat er moet gebeuren om het asbesthoudend materiaal te verwij deren. De Speelhof Hoogerzael werd op 1 april van dit jaar geopend. Vrij willigers uit de wijk Griffioen heb ben het terrein, dat grenst aan de Sandberglaan, ingericht met steun van de gemeente. Bedoeling is dat kinderen er kunnen spelen en le ren van het buitenleven. Het project in de Griffioen heeft veel waardering gekregen. Het ini tiatief voor Hoogerzael werd be loond met de eerste Lange Jan Award en dient als voorbeeld voor andere projecten in de regio. Kinderen kunnen er ravotten tus sen de bomen, hutten bouwen, in de waterpartijen spelen en sommi gen zelfs in een eigen tuintje wer ken. Zo hebben drie scholen 'edu catieve tuintjes' in Speelhof Hoo gerzael. MIDDELBURG - Raadsman E. Smit vroeg gisteren aan de Middelburg se rechtbank om een Vlissinger vrij te spreken van verkrachting. Volgens hem zijn er geen overtui gende bewijzen dat de man zich op 13 maart van dit jaar vergreep aan een vrouw. Volgens de raads man is er wel seks geweest maar was het vrijwillig en was er geen dwang aan te pas gekomen. Officier van justitie W. Suijker- buijk vindt dat de bewijzen er wel zijn. Hij eiste dan ook een celstraf van 24 maanden waarvan zes voor waardelijk en het volgen van een therapie omdat de man in het ver leden ook al eens veroordeeld was voor seksueel misbruik. In haar slachtofferverklaring stelde de Vlissingse dat ze sinds het mis bruik het vertrouwen in mannen heeft verloren, bang is en het res pectloos vindt hoe ze is behan deld. „Hij was ruw met mij en deed mij pijn." De verkrachting vond volgens de officier van justitie plaats in een woning waar meerdere mensen een kamer huren. Er was die dag een feest aan de gang waarbij er het nodige werd gedronken. Uitspraak 1 juni. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Behalve de Cultuur- werf is er nog een club, weliswaar in oprichting, die het beheer en de exploitatie van de Zware Plaatwer kerij in Vlissingen op zich wil- ne men: IJzersterk. Eigenlijk zou de stichting Mannen van Staal gaan heten. „Maar die ti tel bleek in Vlissingen toch te bela den", ontdekte Onno Bakker, één van de initiatiefnemers. Bakker is degene die de afgelopen twee jaar, in opdracht van de gemeente, acti viteiten organiseerde in het tot stadspark omgedoopte Scheldeter- rein. Hij vormt IJzersterk met Pie- ter Ventevogel, die nu werkt bij het Zeeland Nazomerfestival, en Rob ScharfT, voormalig directeur van de Zeelandhallen. Samen willen zij commerciële pu blieksevenementen organiseren in Zeeland, met als thuisbasis de Zwa re Plaatwerkerij. Van dat gebouw willen zij de sleutels. Evenals de Cultuurwerf „Maar die moet zich helemaal niet met beheer hoeven bezig te houden", vindt Ventevo gel. „Je wilt toch niet dat de subsi die daar aan op gaat? Wij zeggen: laat ons nou het beheer voeren, dan kijken wij welke activiteiten er passen. Van het nazomerfesti val, Cultuurwerf, Groove to Chill; noem maar op. Samenwerken is al leen maar leuk, het blijft immers een publiekshal, en zo is er elke week wel wat te doen." Zelf willen de mannen de fabriek ook laten bruisen. Scharff noemt een vintagemarkt. „Maar we heb ben ook leuke ideeën voor een winterfestival met een écht aange klede ijsbaan, een skimarkt en een kerstmarkt. Of eenfresh/oodmarkt en iets met wellness." Ook praat hij met Martin Priem, van de Mid delburgse danceparade. „Al is het niet de bedoeling de danceparade naar Vlissingen te halen. Onze ideeën zijn veel breder." En niet alleen gericht op de Plaat werkerij. IJzersterk heeft haar ogen ook gericht op andere 'erfgoedach tige locaties'. „Ook denken we aan het Adbijplein, de Grote Kerk in Veere en bijvoorbeeld die boeren schuur in Sommelsdijk. Het gaat om bijzondere evenementen op gave locaties, zodat het pas écht ge weldig wordt." Het drietal heeft in februari een be drijfsplan ingediend bij de gemeen te Vlissingen. Die beslist binnen een paar weken wie het gebouw mag beheren: IJzersterk, de Cul tuurwerf of toch Panorama Wal cheren, dat het gebruik van de ene fabriekshelft wel wil uitbreiden naar de andere. Bakker zegt dat hen nog niets is toegezegd. Wel mogen ze in het najaar 'oefenen' met de organisatie van de Woon beurs in de Timmerfabriek. Dat ze de organisatie met zijn drieën full time willen vormen, betekent dat ze vol vertrouwen zijn. „Anders zouden we er niet aan beginnen." VLISSINGEN - In Vlissingen zijn de afgelopen dagen twee hennepkwe kerijen in woningen opgerold. Daarbij werden 188 planten ont dekt. Die zijn inmiddels vernietigd. In een woning aan de Batenburg trof de politie gisteren 108 hennep planten aan. Deze kwekerij be vond zich in een slaapkamer. In een tweede slaapkamer werden restanten van een kwekerij aange troffen. De stroom voor de kweke rij werd illegaal afgetapt. Woensdag werd aan de Bloemen- laan een in werking zijnde hennep kwekerij met 80 planten aangetrof fen. De bewoner zal worden ver hoord. Verrassend goed, zonnig geprijsd! v W Lp.v/T9\ btv./ ptgïlftlft§Jff PfORTIffG Htf■e-V.sr-cIli 3ag naar de vocrwaaiden. Aanbiedingen zijn niet geldig in lopende pffefti BETERE BjJjTÈWPlj DEUREN Kozijnen van GAYKO bieden u meer a p tf L" -y lï-4. li:-?/■'■ A-";., G ;fg|: i-'. Sétere L" :r3'3 - I "i S"?3&vt? 'fSeis.'c 'Sn mr, OPENINGSTIJDEN:»!; door Annemarie Zevenbergen WESTKAPELLE - Museum het Pol derhuis in Westkapelle schenkt twee fotoseries op doek aan Kunst educatie Walcheren. Die gaat de fo to's gebruiken in het middelbaar onderwijs voor lessen rondom het thema Tweede Wereldoorlog. Het gaat om een serie van 25 foto's in 2009 gemaakt voor het interna tionale, interactieve project Memo ries to share. Daarin vormen de herinneringen van individuen aan de oorlog de rode draad. Bij iedere foto staan persoonlijke herinnerin gen opgetekend in drie talen. Me mories to share is ook te zien in Duitsland en Engeland. De foto's van de bevrijding van Walcheren zijn gemaakt in de laatste maan den van 1944. De tweede serie be staat uit achttien foto's uit Vlissin gen, gemaakt in mei 1945. De officiële overhandiging is woensdag 25 mei om 10.45 uur in het CSW-gebouw aan de Chur- chilllaan in Middelburg. Leerlin gen verwerkten daar een deel van de foto's in het project Oorlog en Vrede. Huib Westerbeke, voorzit ter van het Polderhuis, overhan digt de foto's aan Danie le Due van Kunsteducatie Walcheren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 29