Lef is het enkelvoud van leven 2 luit donderdag 19 mei 2011 Mannenbroeders zingen en spelen door Ali Pankow Pull, haul, blow, hilo of roll... het refrein van een shanty moet kort en krachtig eindigen. Het Scheldeloodsenkoor weet dat al veertig jaar. Het jubileum wordt zaterdagavond gevierd met een gevarieerd concert in de Sint Ja- cobskerk in Vlissingen. Albert Veldkamp is 85 jaar, hij is de oprichter van het Scheldelood senkoor. Hij zingt nog steeds mee en heeft als erevoorzitter wegens de huidige bestuurscrisis tijdelijk ook maar weer wat actuele taken op zich genomen. Veldkamp is oud genoeg om warme persoonlij ke herinneringen te koesteren aan imponerende zeilende vrachtsche pen als De Pamir en De Passat. „Als ik de kans had gekregen, was ik daar graag op gaan varen. Dan was ik een Kaap Hoorn-vaarder ge worden", mijmert hij zoveel jaren later nog steeds. Het kwam er niet van, hij was nodig als loods. Het besef dat met het verdwijnen van de zeilende vrachtvaart ook het repertoire aan shanties en zee mansliederen in de vergetelheid zou raken, deed hem zeer„Toen kreeg ik plotseling een grammo foonplaatje van het Duitse lood- senkoor Der Knurrhahn uit Kiel in handen. Met het idee dat wij toch ook zouden kunnen zingen tijdens de jaarlijkse avond voor on ze jubilarissen heb ik wat loodsen gevraagd een koor te vormen. Het liep geen storm, we waren met twaalf man bij de eerste repetitie", vertelt Veldkamp. Hij pakte de zaak van het begin af aan serieus aan door bij de Muziek school aan te kloppen. De loodsen kregen daar een eigen koorklas én een eigen dirigent: Evert Heijblok. Hij zou in de loop der jaren wor den opgevolgd door Philip Fey, Han Beekman en de huidige diri- tent Léon Bours. Het Scheldeloodsenkoor legde met een met zijn debuutoptreden veer tig jaar geleden de basis voor een traditie. Het koor bleek een blijver tje en groeide uit tot ruim zeven tig leden. Die omvang heeft het koor nog steeds. Sommigen zijn vanaf het begin lid gebleven. Niet verwonderlijk dat de gemiddelde leeftijd vrij hoog ligt, zeker 60 plus. Mannenbroeders allemaal?. „Uiteraard, het is nou eenmaal een mannenkoor", voert bestuurslid Lykele Boonstra aan. Al moet hij erkennen dat er tegenwoordig na tuurlijk ook vrouwelijke loodsen zijn. Dus als zij lid willen worden? „Nou, ja we hebben ook een dans en een theatergroep. Daarin zitten de vrouwen die willen mee doen met onze musicals of kortere thea- teracts", zegt Boonstra. Het Scheldeloodsenkoor heeft en kele avondvullende musicals op zijn naam staan. De laatste jaren is het er niet van gekomen aan de musical Shadows of time nog een nieuwe productie toe te voegen. Wel worden met regelmaat diverse nummers in een theatrale setting uigevoerd, dus omlijst met dans of toneelspel door de vrouwen. „Wij waren het eerste shantykoor in Nederland. Daarna zijn ze als paddestoelen uit de grond gescho ten. Vooral in Friesland en Gronin gen heeft bijna elk dorp een shan tykoor", zegt Veldkamp, maar vol gens hem valt er nog wel wat on derscheid te maken. Belangrijke doelstelling voor het Scheldeloodsenkoor immers is het behoud van shanties en zeemans liederen, of wel seasongs en fore- bitters als cultureel erfgoed. De shanties zijn de werkliederen die werden gezongen om zwaar, eento nig werk aan boord te verlichten: zeilen hijsen en strijken, dek schrobben, lens pompen of stu wen van lading en ballast. De shan- tyman of voorzanger gaf het tem po aan en verzon net zo lang nieu we coupletten als het werk duur de. Volgens de Engelse shantyman en publicist Stan Hugill was een goede voorzanger destijds net zo veel waard als tien mannen die aan de touwen trokken. Na het werk, in de spaarzame vrije tijd, waren er de emoties: heim wee naar het vaderland, verlangen naar een lief, herinneringen aan Het Scheldeloodsenkoor in zeemans-outfit aan boord van een schip, de plek waar ooit de shanties tot stand kwamen. foto's Agnes van der Veen COLOFON UitCids: elke donderdag als bijlage bij de PZC en BN/De Stem. Informatie over voorstellingen, restau rants, exposities, winkels, evenementen en films. U kunt ons informeren: E-mail: redsec@pzc.nl Website: www.pzc.nl/uit - op de si te is een formulier beschikbaar, waar u alle gegevens over voorstel ling of evenement kunt invullen. PZC-redactiesecretariaat, Postbus 91, 4330 AB Middelburg. Telefoon: 0118 434010 Redactie: Jan van Damme: 0118 434014, j.vandamme@pzc.nl Rolf Bosboom: 0118 434006, r.bosboom@pzc.nl Advertenties: Verkoopteam Zeeland: 0118 434070, teamzeeland@bndestem-pzc.nl door Ali Pankow Liefde, twijfel, irritatie, angst, vertrouwen, hoop, troost en veel daarmee gepaard gaan de emoties komen aan de orde in de muzikale theatervoorstelling Lef die vrijdagavond in het Waters noodmuseum in Ouwerkerk in première gaat. De voorstelling wordt opgevoerd door het Schouwse damesensem ble Waisisi onder leiding van diri gent en componist Mar van der Veer en door een ad hoe toneel groepje onder regie van Nelleke Ta- merus, die ook de teksten voor de toneelscènes heeft geschreven. In het verhaal komen de gevoelens van twee echtparen in totaal ver schillende tijdsperioden aan de or de. Het ene echtpaar zit op de zol der van zijn woning tijdens de rampnacht in 1953. Het andere echtpaar is een jong stel dat anno 2011 op het punt staat deze zelfde woning in de Duivelandse polder te kopen. Het thema van de voor stelling is de lef die nodig is om te leven. „In het leven word je gecon fronteerd met tegenspoed en lef helpt je naar een toekomst. Van daar de naam van het project 'Lef als enkelvoud van 'leven", aldus Mar van der Veer. Hij nam enkele jaren geleden het initiatief tot oprichting van Waisi si. Die naam is de fonetische schrijfwijze van de in het Engels uitgesproken letter YCC. Die staan dan weer voor: Young Church Choir. Dat was aanvankelijk Van der Veers bedoeling: een kerkkoor bestaande uit jongeren. „Inmid dels is het in een paar jaar tijd uit gegroeid tot een breed georiënteerd ensemble. We breng en ook een veel ruimer repertoire dan alleen kerkelijke liederen", laat de dirigent weten. Waisisi manifesteerde zich vorig jaar met enkele bijzondere optre dens op specifieke locaties. Zo stond het koor in het voorpro gramma van Het Oproer van Zierik- zee door de Stichting Historische Spelen en gaf het een kerstconcert in de Sint Lievensmonstertoren in Zierikzee. Het contact met regisseur en to neelspeelster Nelleke Tamerus ont stond tijdens de Museumnacht vo rig jaar in het Watersnoodmu seum. „Ik had het verzoek gekre gen een paar korte toneelfragmen ten te maken ter afwisseling van het optreden van de Koninklijke Harmonie Kunst en Eer. Eerst schrok ik van dat krachtige geluid dat het muziekkorps liet horen. Het leek me dat wij met zo'n klein gehouden scène van twee mensen op een houten kistje daarbij erg in het niet zouden vallen,maar het contrast bleek juist heel goed te werken", vertelt Tamerus. Zij ging dan ook graag in op het verzoek die toneelscènes uit te breiden om samen met Waisisi met een avond vullende voorstelling te komen. „Ik heb bewondering voor de dia logen die Nelleke heeft geschre ven. Ik ben daar vervolgens pas- zF send repertoire voor Waisisi bij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 64