221 zeeland Binnendijkse teelt is succes Havo Biologie was nog Leerlingen jutten elkaar op tot Open dag van de BSO 50plus werft leden Havo'ers deden gisteren eindexamen biologie, vwo'ers bogen zich over wiskunde B en vmbo had Nederlands. donderdag 19 mei 2011 PROEF Mosselen groeien zelfs in de winter door Lilian Dominicus YERSEKE - De proef van Zeeland Aquacultimr om schelp- en schaal dieren achter de dijk te telen ver loopt heel goed. Dat bevestigen de directeuren Ronald de Vos en Pie- ter Geijsen van het Yersekse be drijf, een samenwerkingsverband van Roem van Yerseke, Koninklij ke Prins Dingemanse en Stich ting Zeeuwse Tong. De eerste resultaten zijn veelbelo vend: de oesters, mosselen en ta pijtschelpen groeien bijzonder snel. Ook de (zoutwater-)algen- teelt, nodig voor de voeding van de schelpdieren, gaat boven ver wachting. „Die groeiden zelfs -in de winter door, ondanks de vorst. We zitten qua productie op getal len per vierkante meter die heel dicht tegen de maximale waarden aanliggen zoals die zijn berekend door de Universiteit van Wagenin- gen. En ook de schelpdieren zagen we nog groeien in de winter. Dat is bijzonder, want bij de bodemcul- tuurmossel zal dat niet snel voor komen." Vorig jaar zijn de binnendijkse vij vers, gelegen op landbouwgrond naast het 'natte' bedrijventerrein GOES - Dinsdag 31 mei wordt de Zeeuwse dag van de Buitenschool se opvang (BSO) gehouden. Alle BSO-locaties van Kinderopvang de Bevelanden, Zeeuws-Vlaanderen en Walcheren doen mee. Deze Zeeuwse BSO-dag is be stemd voor leerkrachten, mede werkers en directies van basisscho len. Zij worden uitgenodigd om na schooltijd met de kinderen mee te gaan naar de BSO. Daar krijgen ze een high tea aangeboden en een Olzendepolder, voor het eerst inge zaaid. Het ziet er een beetje uit als een boerenakker: de schelpdieren vijvers met stromend Oosterschel- dewater dat uit 'de pijp van Bliek' komt, zijn ingebed in het land schap, zonder horizonvervuilende dijkjes. Eén seizoen is weinig, beamen De Vos en Geijsen. „Je hebt maar één cyclus per keer en die duurt toeval lig twaalf maanden. Als je iets an ders wilt proberen, moet je een jaar wachten. Daarom zullen we nog zeker vier a vijf jaar verder moeten experimenteren voordat we conclusies kunnen trekken. Maar we zien zeker mogelijkheden voor schelp- en schaaldierenteelt op verzilte landbouwgronden, waar bijvoorbeeld een zoute kwel nét onder de dijk zit. Dat hoeft heus niet alleen in Zeeland te zijn, dit zou in Friesland óók kunnen." De algenteelt is overigens een noodzakelijk kwaad. „Eigenlijk wil len we dat helemaal niet, want we zijn schelpdiertelers", verduidelijkt Geijsen. „Als je een huisdier hebt, een hond of kat, wil je ook geen brokjes maken. Maar we kunnen niet anders, want we hebben grote volumes nodig en producenten van zoutwateralgen zijn er niet." EINDEXAMEN rondleiding. De organisatie wil de bezoekers laten zien dat buiten schoolse opvang 'leuk is en dat de opvang geen verlenging van de schooldag inhoudt'. Is deze campagne gericht op het onderwijzend personeel, eerdere campagnes van de BSO waren be stemd voor ouders. Daarvoor wer den twee dvd's gemaakt: een van kinderdagverblijven en een van buitenschoolse opvang. De dvd's zijn nog te bestellen via www.kind- eropvanginzeeland.nl VLISSINGEN - De partij 50-plus in Zeeland heeft niet stilgezeten, ook al haalden de 50-plussers geen ze tel in de Staten van Zeeland. Vlissinger Willem Willemse van 5oPlus meldt dat er in Zeeland toch altijd nog ruim 3300 mensen hun stem aan de ouderenpartij hebben gegeven. „Een aantal om serieus rekening mee te houden." „Maar Groningen, Friesland, Dren te en Zeeland moeten het zonder een zetel voor soplus doen. Dat zijn de van huis uit traditioneel kiezende provincies. Ondanks gun stige peilingen voor onze partij." Soplus bereidt zich voor op de Tweede Kamerverkiezingen én de partij is bezig met een ledenwerfac tie. Willemse wil op 1 juni mini maal 1000 leden hebben en een voltallig bestuur, waarvoor soplus ook een actie is begonnen. Volgens Willemse is de partij 'echt nodig in Zeeland', want krimp is nog steeds actueel, evenals het on derwerp Zeeland leefbaar te hou den. Q voor meer informatie: www. 50plus- partij.nl IIIIIBIIIIWMMttBBE» Z2 In twee minuten het nieuws van Zeeland. Bekijk het via jouw pc, tablet of telefoon: www.Z2.nl STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl ROC Zeeland wenst je heel veel succes met de laatste loodjes! Weet jij nog niet wat je na je examens wilt gaan studeren? Kom naar onze informatieavond op dinsdag 31 mei. Je bent welkom van 17,00 tot 20.00 uur. Ga voor meer informatie naar www.testjetoekomst.nl. veel succes met je examens! Op sociale media als Twitter en Hyves jut ten leerlingen elkaar op om te klagen over de eindexamens. Daarbij denken ze ten onrechte dat door veel kla gen de examennorm zal worden verlaagd en dus hun cijfer omhoog zal gaan. Dat meldde het Landelijk Aktie Ko- mitee Scholieren (LAKS) gisteren. Het LAKS ontving in drie dagen tijd, tot gisteravond zeven uur, al ruim 34.000 klachten via telefoon en internet. „We roepen niet op te stoppen met klagen. We staan open voor al le klachten, maar hopen wel dat de leerlingen die goed onderbou wen", zegt Chanine Drijver, pro jectleider eindexamenklachtenlijn, van hét LAKS. „Alleen maar zeggen dat het moei lijk was, maar niet melden waar om, leidt tot niks. Met goed gefun deerde klachten kunnen we wel wat", aldus Drijver. Onderbouwde grieven die veel voorkomen kan het LAKS voorleg gen aan het College voor Examens (CvE). Dat kan vervolgens besluiten de examennormen te verlagen. door Cornelleke Blok Naam: Simone Steijaert Leeftijd: 17 Woonplaats: Graauw School: Reynaert College Hulst Examen: Havo Biologie En, hoe ging het? Nou, ik vond het heel moeilijk. Biologie is niet mijn beste vak. Voor mij zit er gewoon geen logica in. Dit was het examen waar ik het meest tegenop zag, maar het was nóg moeilijker dan ik had ge dacht. Vanochtend heb ik nog een proefexamen uit 2009 gemaakt. Daar had ik een 7,5 voor, maar als ik nu een 6 heb, ben ik écht heel blij. Ik moet een 5,5 halen om te slagen met een 6. Ik heb geen idee of dat gelukt is. Wat was de moeilijkste vraag? Die ging over kreeft. De vraag was waarom de Canadese kreeft biolo gisch gezien niet uitgezet kan wor den in de Oosterschelde. Daarover had ik niks geleerd in de boeken. Ik heb geantwoord dat de Canade se kreeft een te grote voedselcon- current voor de Oosterschelde- kreeft zou zijn, en dat de Canadese kreeft zich niet kan aanpassen aan de omstandigheden in de Ooster schelde. Maar ik denk niet dat mijn antwoord goed is. Vertel eens eerlijk, hoe heb je je voor bereid? We moesten drie boeken kennen. Daar was echt geen beginnen aan. Ik heb daarom het boekje Samen gevat gekocht. Daarin heb ik alle termen opgezocht en de bijbeho rende bladzijdes doorgelezen. Ver der heb ik nog een stuk of drie proefexamens gemaakt: twee in de les en eentje thuis. Wat is je meegevallen dit examen? Eigenlijk niks. De dingen die ik had verwacht, vroegen ze niet. Ik had bijvoorbeeld gedacht dat er wel iets over het gedrag van men sen en dieren in zou zitten. Begrip pen als assimilatie en fotosynthese had ik echt goed geleerd, maar daar werd niks over gevraagd. Wat ga je nu als eerste doen? He-le-maal niks! Ik ga MTV kij ken, en wat eten en drinken. Ik heb gisteren en eergisteren ook examens gehad, dus het is wel tijd voor een pauze, vind ik. Morgen moet ik weer leren voor het exa men geschiedenis van maandag. Ik ga straks ook de antwoorden van biologie bekijken op internet. Ho pelijk heb ik toch nog iets goed ge daan. Als het tegenvalt, dan weet ik dat ik extra hard moet leren voor geschiedenis. Door het exa men biologie heb ik er even niet zo veel vertrouwen meer in dat ik het ga halen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 42