Mensen komen bij i8l zeeland 'Geheime boodschappen borduren in een zoom' 1 Vlaanderen niet enthousiast over verlenging kusttram naar Nederland m m Zintuigen gebruiken almanak Zorgwerkplaats De Balans van Wim Clarijs in 'de witte villa' in Sas van Gent krijgt er vandaag een zusje bij, De Vier Elementen in Zuiddorpe van Gerda van Aken en Eddie Meems. donderdag 19 mei 2011 Nele van Bunderen, in kledij voor meisjes in de oorlogsjaren, leest voor. Naast haar Marie Blommaart. Militair Strybol kijkt toe. foto Peter Nicolai door Sheila van Doorsselaer lamswaarde - De leerlingen van basisschool De Oostvogel in Lams waarde hingen gisteren aan de lip pen van Joos Compiet (83), Marie Blommaart (90), paramilitair Gil bert Strybol en Nele van Bunde ren. Zij kwamen in de klas vertel len en voorlezen over de Tweede Wereldoorlog. In een bijna zeventig jaar oude le- gerjeep werd Jannes van Bunde ren, leerling van groep 8 van De Oostvogel, gisteren naar school ge bracht. De Jeep, die zo goed wordt onderhouden dat hij er als nieuw uitziet, ook al is hij van bouwjaar 1943, is van Gilbert Strybol, een maat van Jannes' vader Peter. Strybol kan levendig vertellen over zijn materiaal en de tijd die hij bij het leger diende. Op het schoolplein demonstreerde hij een parachutelanding. Peter van Bunderen, gestoken in Amerikaans legeruniform („zit heerlijk losjes en je hebt echt over al zakken") had allerei militaire at tributen uit de Tweede Wereldoor log meegenomen. Van uniformen tot gebruiksvoorwerpen. Nele van Bunderen, oud-leerlinge van De Oostvogel, had zich die ochtend aangekleed als meisje uit de oor logsjaren; bloemetjesjurk, vestje, bandjesschoenen en lokken in een scheiding. Ze kwam het school plein opgereden op een ouderwet se omafiets. Haar opa, Joos Com piet, was ook naar school geko men en vertelde zijn belevenissen tijdens de oorlog in 't Heilig Land. Nele las voor uit het boek Oorlogs winter en gaf daarna het woord aan Marie Blommaart; geboren en getogen in Lamswaarde (nu woont ze al heel wat jaren in West- zaan) en schrijfster van het boek Boerenknollen en Geklutste Eie ren, haar persoonlijke herinnerin gen aan de oorlog. Als Marie ver telt, zwijgt de rest, ze is een zeer geanimeerd vertelster. Ze verhaalt over haar gevangenschap in Haaren en over hoe ze haar ouders vertelde over haar verblijfplaats. „Dan borduurden we een tekst in de zoom van een handdoek en die naaiden we dan heel netjes weer dicht. Vervolgens gaven we de handdoek mee als vuile was." Uit het exploot d.d. 16-05-2011 van gerechtsdeurwaarder A.A.A.M.G. van Damme te Terneuzen, blijkt dat ten verzoe ke van Veerle Maria Jozefa Vereecke, wonend te Graauw, gemeente Hulst, aan Paul Omonigbo lyeyemi, thans zonder bekende woon- of verblijfplaats in Nederland en daarbuiten, is betekend de beschikking d.d. 11-05-2011 gegeven door de Rechtbank Middelburg, sector civiel recht, in de zaak van requirante als ver zoekster en gerequireerde als gereques- treerde en bij welke beschikking (onder meer) werd uitgesproken de echtscheiding in het tussen partijen gesloten huwelijk. Van dit exploot kan belanghebbende afschrift verkrijgen op onderstaand adres: VAN DAMME C.S. GERECHTSDEURWAARDERS Adres: Axelsestraat 12 4537 AJ Terneuzen T: 0115 613651 E: deurwaarders®vandamme-holland.nl ZEEUWS VEILINGHUIS KUNST ANTIEK VEILING 24 - 25 MEI KIJKDAGEN vrijdag 20 mei 10.00 - 17.00 uur zaterdag 21 mei 10.00 - 16.00 uur maandag 23 mei 10.00 - 17.00 uur dinsdag 24 mei 10.00 - 12.00 uur www.zeeuwsveilinghuis.nl Herengracht 74, 4331 PX Middelburg Tel. 0118-650 680 Tip? redactie@pzc.nl En dat meisje denkt dat ze stilaan verstand van de natuur heeft gekre gen. Dat komt door de verhuizing ja ren geleden van de stad naar het Watchers platteland en haar werk dat raakvlakken met de natuur heeft. Het is gewoon een kwestie van goed kijken, opletten en alle zintui gen gebruiken. Deze week verkondig de ze tegen iedereen die het maar wil de weten dat het eindelijk weer zou gaan regenen. De sloot stonk name lijk verschrikkelijk en een stevige hoosbui laat dan nooit lang op zich wachten. Maar wen een bedrijf twee dagen lang liters water uit de sloot tankte, rook ze onraad. Een gemaal had een storing en rioolwater was in de sloot gesijpeld. De stank is weg zonder dat er een spatje regen viel. ZUSJE door Harmen van der Werf Vol trots loopt Theo van Hofwegen door 'zijn' tuin achter zorgwerk plaats De Balans aan de Westkade in Sas van Gent. „Ik vind hier rust", zegt hij, terwijl hij aanwijst wat er allemaal groeit en bloeit. Aardappelen, tuinbonen, wortels, prei, eigenlijk alles wat thuishoort in een beetje volkstuin. „Kom ik hier niet", vertelt hij open, „dan zou ik de hele dag aan de drank zitten." Theo heeft zijn draai gevonden bij De Balans, gevestigd in de 'witte villa' van de vroegere suikerfa briek. Hij is niet de enige. Ook Ro nald van Mil heeft er zijn leven een nieuwe wending kunnen ge ven. Hij heeft zich volledig op smeedwerk gestort. „Ik heb altijd in de metaal gezeten, maar kon niet met bazen omgaan." Ronald heeft aan huis een aambeeld en vuur. Hij werkt ook als kunstsmid bij Travalje Subiet in Groede. „De naam van onze zorgwerkplaats zegt het al", doet Wim Clarijs uit de doeken. „Ons doel is mensen weer in balans te brengen met een dagbesteding waar zij zich het bes te bij voelen." Wim is daarmee april 2007 begonnen in 'de witte villa', waar voordien een werklo- zenproject van Piblw zat. Hij werk te daar ook en wilde zelf een ande re weg inslaan, meer gericht op het welzijn van mensen dan op uit stroom naar werk. De Balans is Wims eigen bedrijf waar achttien cliënten een zinvol le, veelal creatieve dagbesteding- vinden. Van schilderen, knutselen, striptekenen, tuinieren, koken tot radiomaken via internet (www.de- balansradio.nl). De cliënten heb ben allemaal een indicatie dat zij hulp nodig hebben. Ze hebben een psychische aandoening of ze zijn verslaafd (geweest). Ze kun nen moeilijk in de gewone samen leving functioneren. „En het helpt", weet Wim zeker. „Wij bieden activiteiten aan waar aan onze cliënten eigenwaarde ont lenen. Anders zouden ze eerder een terugval kunnen krijgen, waar door ze mogelijk (weer) moeten worden opgenomen in een instel ling." Ondanks alle bezuinigingen maakt Wim zich dan ook geen zorgen over de toekomst.' De (rijks)overheid kan volgens hem ook rekenen. „Een opname in een psychiatrische instelling kost heel wat meer dan wat wij bieden." Dat hij en zijn collega's Gerda van Aken en Eddie Meems vol vertrou wen zijn, blijkt wel uit het feit dat sinds kort een tweede vestiging is geopend, aan huis bij Gerda en Ed die aan de Hoofdweg-Noord in Zuiddorpe. Gerda en Eddie heb ben daarvoor een oude schuur ach ter hun woning helemaal ver bouwd. Vanmiddag is de officiële opening Gerda van Aken in haar zorgwerkplaats De Vier Elementen in Zuiddorpe; foto's boven: Kandinsky-schildering van bezoekster Loon in Zuiddorpe (links) en schilderij van bezoeker Michel in Sas van Gent (rechts), foto's Peter Nicolai door Martijn de Koning KNOKKE-HEIST - Vlaamse politici en vervoersmaatschappij De Lijn zitten (nog) niet te wachten op het doortrekken van de kusttram naar Zeeuws-Vlaanderen. Onze zuiderburen zijn niet pertinent te gen het idee, maar leggen de priori teiten voorlopig elders. Dat blijkt uit reacties in Vlaanderen op het voornemen van de provincie Zee land om een verlenging van de po pulaire tramlijn richting Sluis en/of Cadzand-Bad te onderzoe ken. Het plan, dat staat in het coalitie programma van het nieuwe pro vinciebestuur, wordt wél enthou siast begroet door ondernemers in West-Zeeuws-Vlaanderen. „De kusttram vervoert in de zomer bijna drie miljoen mensen", ver klaart Pieter de Keuninck, eigenaar van camping Welgelegen in Cad zand-Bad. Hij is ook woordvoer der van de stichting Strandex- press, die zich inzet voor goed openbaar vervoer langs de Zeeuws- Vlaamse kust. „Er hoeft maar een paar procent de reis naar hier te maken om een enorm aantal extra bezoekers in je streek te hebben." Een woordvoerster van vervoers maatschappij De Lijn, die de Kust tram exploiteert, is echter kort in haar reactie. „Wij hebben vier jaar geleden onderzoek verricht naar eventuele doortrekking, en toen beslist ons eerst te concentreren op het aanleggen van nieuwe tram lijnen in Vlaanderen zelf" Ook po litici in Vlaanderen reageren lauw en lijken niet veel zin te hebben geld te steken in een tramlijn rich ting buitenland. Het is overigens niet de eerste keer dat verlenging van de kusttram ter sprake komt. Zeven jaar geleden werd zelfs al eens een haalbaarheidsonderzoek uitgevoerd. De uitvoering van het plan is duur, maar kan zich terug betalen, bleek toen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 38