Hulp moet klaar staan 21 zeeland In Sluis zijn de lasten het hoogst Prikpost J2 PZC -Tl Miljoenen voor opleiding en materieel donderdag De krant 6 weken voor 18 euro! donderdag 19 mei 2011 door Willem van Dam Zo om de drie tot vier we ken dien ik in de Meule- weie te verschijnen om bloed te laten prikken. De Meuleweie is een woonzorg complex - een wozoco, in ambte- narentaal. In zo'n wozoco wonen bejaarden die zichzelf nog rede lijk kunnen beredderen, maar die zo nu en dan letterlijk en figuur lijk een steuntje in de rug behoe ven. Op de onderste verdieping van De Meuleweie huist een prikpost van de trombosedienst - prikpost J2, zoals op de oproepkaart staat aan geduid. Dorpsgenoten die een of ander li chamelijk mankement vertonen, ontvangen net als ik met enige re gelmaat zo'n oproepkaart. Des donderdagsochtends, rond de klok van tienen, verzamelen zij zich in De Meuleweie, in afwach ting van De Prik die moet uitwij zen hoe het met het stollingsge halte van het bloed is gesteld. Gezellig is het er, dat is zeker. De gesprekken in de wachtruimte gaan over van alles en nog wat - men wisselt de laatste wetens- COLOFON sSfESS. PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 ff: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging varf uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beèldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-maii adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op wvrw.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal inam) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nam) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor €18.-. Na deze periode stopt dé bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (p6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening Tinn De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft 1 j nadere Informatie aan Scheepstype betrokken bij ongeval mo r 120 waardigheden, men bespreekt de stand van het gewas, men be schouwt de weersverwachting en men blikt naar buiten, naar het parkeerterrein; komt ze al, of is ze misschien verlaat? Fijn, daar is ze, de Prikster. Ze tilt haar koffertje met naalden, fles jes, gaasjes en pleisters uit haar brandweerrode Ford Ka, wandelt gehaast de Meuleweie binnen, wenst iedereen een oprecht goe de morgen toe en roept opge wekt: „Wie is de eerste?" Dinsdag las ik in de krant dat het Admiraal de Ruyter Ziekenhuis voornemens is een aantal van die prikposten in de Zeeuwse dorpen te sluiten. Personeelsgebrek, van daar. Prikpost J2 weg? Dat zal toch niet waar zijn! Bij ons op het dorp hebben we geen slager meer, geen melkboer, geen hotel, geen tabakshandelaar, geen schoenhersteller, geen win kel in witgoed - raken we nu ook al onze prikpost kwijt? Actie, zou ik willen roepen, harde actie. Mijn spandoekje ligt al gereed: Handen af van prikpost J2! Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Het aantal ongelukken op de Westerschelde is de afgelopen 20 jaar sterk afgenomen, door een striktere begeleiding vanuit de verkeersposten aan wal en betere apparatuur aan boord. De groei van de riviercruise- vaart en de verwachte extra drukte na opening van het Schelde-Seine ka naal baren de autoriteiten wel zorgen. 1 f f f t f r T1 zeeschepen en binnenvaartschepen zeeschepen binnenvaartschepen 53 overig Negen slachtoffers bij brand aan boord van deMira Flores l Stranding vracht schip Splendid Sky Stranding tanker Toblieys Coaster Hega Smit overvaart binnenschip Botsing tanker Briese en het vrachtschip Bolabora I 1960 1965 1970 1975 1980 1 1 1 1 1 n n 1 iii door Wout Bareman en Marcel Modde Het aantal ongelukken op de Westerschelde is de afgelopen twintig jaar flink afgenomen. In 1990 registreerde de Gemeen schappelijke Nautische Autoriteit bijna 160 incidenten, tegen nog geen 40 in 2009. Die daling heeft zich vorig jaar doorgezet. Officiële cijfers van 2010 zijn nog niet be schikbaar. Desondanks werkt de Veiligheids- regio Zeeland onder de noemer Sa menwerken en Slagkracht aan een ingrijpende verbetering van de hulpverlening op het water. Alleen al om verwijten achteraf te voorko men. Uitgangspunt is een flink on geluk dat eens per jaar wel ergens ter wereld gebeurt. De voorberei dingen begonnen in 2003. Giste ren ging met de aanbesteding van een contract voor twee blusvaartui- gen een nieuwe fase in. De stranding van de containerreus Fowairet in september 2005 bij Perkpolder bracht het project in een stroomversnelling. Toen werd direct duidelijk dat er veel schortte aan de hulpverlening bij nautische incidenten, vooral wat betreft de coördinatie van de hulptroepen. Op dat moment werd al twee jaar over een betere organisatie van de inridentenbestrijding op de Wes terschelde gesproken. Vice-voorzitter en burgemeester van Terneuzen Jan Lonink: „Beslo ten werd de risico's in beeld te brengen, inclusief het verloop van de samenwerking van alle nau tische partners. Die verliep over te veel schijven, zonder duidelijke structuur." Directeur scheepvaart Hans van der Togt van Rijkswaterstaat con stateert tevreden dat door Slag kracht 'iedereen in zijn rol wordt geduwd'. „Alle betrokken partijen weten wat ze van elkaar kunnen verwachten." Over de misverstan den rond de Fowairet zegt hij nu: „Ik vond het heel vervelend dat wij in de hele breedte beslissingen I moesten nemen. Het is goed dat er nu een coördinerend burge meester komt die knopen door hakt." Voor de provincie is geen directe rol meer weggelegd. Bij een onge luk bepalen de verkeersleiding van Rijkswaterstaat en de brandweer commandant in het gebied welke hulpverlening in eerste instantie nodig is. Is het ernstig, dan wordt het regionaal op'erationeel team bijeengeroepen in Middelburg. De coördinatie op het water gebeurt vanaf een commandovaartuig van Rijkswaterstaat. De opzet van Slagkracht kost éénmalig 9,6 miljoen euro. Van dat geld worden zestig specialisten opgeleid en wordt materieel gekocht om de eerste drie jaar uit de voeten te kunnen. Die investering is evenre dig verdeeld over Rijk, provincie en de Veiligheidsregio (VRZ). Vanaf 2013 zijn de structurele kos ten 5,5 ton per jaar, voor rekening van de veiligheidsregio en haven bedrijf Zeeland Seaports. Het VRZ- bestuur besloot gisteren tot de Europese aanbesteding voor twee blusvaartuigen. Het gaat om het afsluiten van een 'waakvlam- overeenkomst' met een bergingsbe drijf De schepen moeten volgens dat contract permanent beschik baar zijn voor inzet in het midden en westelijk deel van de Wester schelde. De VRZ betaalt daarvoor jaarlijks 75.000 euro en nog eens 25.000 voor de inzet of oefenin gen. Fiet oostelijk deel wordt afge dekt door een blusboot van het Antwerpse havenbedrijf. Rijkswa terstaat laat bovendien op werf De Haas in Maassluis twee comman dovaartuigen bouwen. Die komen in augustus en november in de vaart. De VRZ heeft ook speciale apparatuur besteld voor bestrij ding van brand, waarbij gevaarlij ke stoffen in het spel zijn. door Edith Ramakers MIDDELBURG - Op Schouwen-Dui- veland betaalt een alleenstaande huurder zonder auto en hond in Zeeland het minste aan lokale hef fingen en belastingen (271 euro per jaar). De gemeente Sluis is koplo per met jaarlijks 548 euro. De in woners uit de Noord-Brabantse ge meente Bernheze zijn het voorde ligst uit. Zij betalen 187 euro. De duurste gemeente van Nederland is Bodegraven-Reeuwijk. Daar moeten inwoners in een vergelijk bare situatie ruim vier keer zoveel betalen aan lokale lasten; 756 euro. Dat blijkt uit cijfers die het Cen traal Bureau voor de Statistiek gis teren bekendmaakte. Hoeveel lokale belastingen een huurder betaalt, hangt volledig af van zijn woonplaats en persoonlij ke situatie. Op de website www.cbs.nl (zie Lokale Lasten Ver- gelijker) kan de persoonlijke situa tie worden opgezocht. Bij lokale belastingen en heffingen zijn de onroerendezaakbelasting, de reinigingsheffing, rioolheffing, hondenbelasting en de heffingskor ting van de gemeente, de provin ciale opcenten en alle waterschaps heffingen betrokken. De gemeente Hulst zit ook aan de hoge kant met 491 euro, evenals Vlissingen met 474 euro aan lokale belastingen voor een alleenstaan de huurder zonder auto of hond. De goedkoopste gemeente in Zee land na Schouwen-Duiveland is SF Goes met 347 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2