81 buitenland Beladen begin van bezoek Bangladesh pacht Je leven wagen voor foto op Afrikaans land Di Rupo wil op nieuwe manier formeren Pakistan schiet op helikopters Navo Vrouw Mubarak op borgtocht vrijgelaten Russische hoofdstad gelast 'gay parade' af STAATSBEZOEK Het bezoek van de Britse vorstin aan Ierland gaat met een enorme veiligheidsoperatie. Inwoners zijn de overheersing door het buurland nog lang niet vergeten. woensdag 18 mei 2011 BRUSSEL De kersverse Belgische formateur Elio Di Rupo gaat een nota opstel len die de basis moet vormen voor onderhandelingen over een rege ringsakkoord en een staatshervor ming. Dat verklaarde hij gisteren in het parlement, een dag nadat ko ning Albert II hem tot formateur had benoemd. Hij sprak over een nieuwe werkme thode om tot een akkoord te ko men, gezien de problemen de afge lopen elf maanden sinds de verkie zingen van 13 juni. MIRANSHAH Navo-helikopters die boven Oost- Afghanistan vlogen, zijn gisteren twee keer beschoten vanuit Paki stan. De toestellen beantwoordden het vuur. Dat meldde een westerse militaire bron. Functionarissen van de Pakistaanse inlichtingen diensten meldden eerder dat Na vo-helikopters een controlepost van het Pakistaanse leger hadden beschoten. Volgens het Pakistaanse leger drongen de helikopters het luchtruim van Pakistan binnen. CAIRO De vrouw van de Egyptische oud-president Hosni Mubarak is op borgtocht vrijgelaten. Dat heeft het ministerie van Justitie laten we ten. Suzanne Mubarak zat vast op verdenking van corruptie en zelf verrijking. Ze is vrijgelaten nadat zij het geld dat zij op twee bankre keningen in Egypte had staan, om gerekend in totaal bijna 3 miljoen euro, overdroeg aan de staat. MOSKOU Uitgerekend op de Internationale dag tegen homofobie heeft Moskou gisteren op het laatste moment een 'gay parade' in de stad verboden, meldden Russische media. De op tocht stond gepland voor 28 mei. Eind april had Moskou voor het eerst in zes jaar ingestemd met een parade met vijfhonderd deelne mers. Maar de autoriteiten zouden klachten hebben binnengekregen en vrezen voor massale onrust De Britse koningin Eliza beth kreeg gisteren geen warm onthaal in Dublin. Bommeldingen, demonstra ties en mager applaus waren haar deel. door onze correspondent Mario Danneels Het 'armageddon' waarvoor de Ierse politie gewaar schuwd had, is uit gebleven op de eerste dag van het staatsbezoek van koningin Eliza beth II. Maar de ontvangst die ze in het 'eiland van de duizend wel koms' kreeg, varieerde in de stra ten van het belegerde Dublin van koel tot vijandig. 'Geen koninklijk bezoek zolang we onze zes graafschappen in het Noorden niet terug hebben', en 'Iers bloed aan Engelse handen: de opperbevelhebber van het Britse leger is niet welkom', stond er op spandoeken en T-shirts van luid ruchtige demonstranten die het al lereerste staatsbezoek van een Brit se monarch aan de Ierse Repu bliek wilden verstoren. Rond het middaguur, het tijdstip waarop Elizabeth II en prins-ge- maal Philip in Dublin arriveerden, vatten de oproerkraaiers post rond de General Post Office in O'Con- nell Street, het symbolisch erg bela den gebouw van waaruit Ierse re bellen in 1916 de Paasopstand te gen 700 jaar Britse overheersing voerden. De sfeer begon grimmiger te wor den toen ze een Britse vlag in brand staken, maar de met militai re precisie voorbereide veiligheids operatie wierp haar vruchten af: ruim twee uur voor de karavaan van de Queen door O'Connell Street moest, had de massaal aan wezige politiemacht de Iers-Repu blikeinse betoging uit het zicht ver- Demonstranten duwen een brandende vuilnisbak richting polit egen het bezoek van de koningin. drongen. Toen de vorstin, na een lunch op het presidentiële paleis Aras an Uachtarain, samen met president Mary McAleese een krans ging leggen bij de Gardens of Remembrance, werd het uiter mate historische moment ontsierd door strijdkreten en geknal van rookbommetjes, enkele straten ver der. Het protest ontaardde in een miniveldslag: de oproerpolitie kwam oog in oog te staan met en kele tientallen Republikeinen die hen met vuurwerk, bakstenen, hekken en brandende vuilnisbak ken bekogelden. De politie in Belfast had 's och tends al valse meldingen gekregen dat dissidente Republikeinen bom men hadden geplaatst in drie ge rechtsgebouwen bezuiden de Ierse grens. De waarschuwingen wer den zeer ernstig genomen: maan dagavond waren immers explosie ven gevonden op een bus richting Dublin. In de loop van de dag volg den nog twee bommeldingen voor het stadscentrum. Het bezoek aan de Gardens of Re membrance was een zwaarbela den daad: hier herdenken de Ieren hun doden die sneuvelden in de eeuwenlange strijd tegen de koloni sator. De koningin erkende met het leggen van een krans en één minuut (verstoorde) stilte dus de DHAKA - Bangladesh heeft tiendui zenden hectares akkerland ge pacht in Afrika. De overheid hoopt daarmee de voedselzeker heid in het straatarme Zuid-Aziati sche land te verbeteren. Twee bedrijven hebben contracten afgesloten voor 40.000 hectare grond in Uganda en Tanzania. Een derde bedrijf zal komende week nog een overeenkomst sluiten over het gebruik van 10.000 hecta re in Tanzania. „De overheid steunt deze bedrijven volledig. Het doel is de productie terug te breng en naar Bangladesh om de voedsel tekorten te verminderen", aldus Farhadul Islam, een hoge ambte naar op het Bengaalse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren. De bedrijven mogen 80 procent van de productie terugsturen naar Bangladesh. In ruil daarvoor moet het overgrote deel van het perso neel lokaal worden geworven en moeten toelages worden betaald aan de Afrikaanse staten, die vaak zelf ook kampen met voedseltekor ten. Bangladesh bekijkt ondertus sen verdere mogelijkheden tot het pachten van land in onder meer Benin en Guinee. Sinds de industrialisatie en de ur- banisering lukt het niet meer om de 150 miljoen monden in het land te voeden. door onze correspondent Niels Kraaier BRISBANE - Jonge Australiërs zijn in de ban van een nieuwe rage: planking. Ofwel, jezelf liggend op je buik (als een plank dus) laten fo tograferen op een bij voorkeur zo gek mogelijke plek. Afgelopen weekeinde liep het uit de hand: de 20-jarige Acton Beale viel te plet ter toen hij poseerde op een bal konleuning op de zevende verdie ping van zijn appartement in Bris bane. Het ongeluk houdt de gemoede ren in het land flink bezig. Zelfs premier Julia Gillard mengt zich in de discussie. In een rechtstreekse tv-uitzending riep ze haar jeugdi ge landgenoten op hun gezond ver stand te gebruiken en lering te trekken uit de dood van Beale. „Ie dereen houdt van een lolletje op z'n tijd. Maar er is een verschil tus sen onschuldig vermaak en spelen met je leven", aldus Gillard. Een inderhaast opgericht monu ment van bloemen, kaarsen en kaartjes van vrienden en beken den markeert de plek waar Beale de dood vond. Volgens getuigen probeerden am bulanceverpleegkundigen de Au straliër zo'n twintig minuten lang vergeefs te reanimeren. Beale was die avond wezen stap pen met vrienden maar of hij on der invloed van alcohol of drugs was wil de politie niet bevestigen. Voor politiewoordvoerder Ross Barnett komt het ongeluk niet als een verrassing. „Dit is waar we al bang voor waren", aldus Barnett. De planking-rage heeft zich vol gens hem de afgelopen tijd als een lopend vuurtje door Australië ver spreid. Deelnemers dagen elkaar uit zich op steeds extremer plek ken te laten vereeuwigen door de foto's te publiceren op Facebook. „In principe is planking ongevaar lijk", zegt Barnett. „Maar als je gaat poseren op een balkonleu ning, een verkeerslicht, een spoor weg of een openstaande brug, heb je het duidelijk niet begrepen." Vorige week rekenden dienders in Gladstone een 'planker' in die zich liet fotograferen op de kofferbak

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8