61 binnenland 'Gratis' kan niet meer uit De Krom: Vooral banen zonder Rotterdam thuishaven voor cruiseschip Vwo-examen ongeldig 85-jarige priester gaat trouwen Imam Haselhoef vervolgd MOBIEL INTERNET Sms'en kost geld, maar berichtjes versturen via programma's als WhatsApp niet. Smartphonegebmikers maken er massaal gebruik van. Telecombedrijven moeten zich aanpassen. woensdag 18 mei 2011 den haag - Op de tweede dag van het centraal eindexamen is op ze ven middelbare scholen het exa men tehatex (tekenen, handvaar digheid en textiele werkvormen) voor vwo-leerlingen ongeldig ver klaard. Dat liet een woordvoerster van het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS) dinsdag weten. Het examen vwo bevatte de ver keerde bijlage, namelijk die van het examen havo tehatex. Mogelijk moet het examen landelijk voor zo wel vwo- als voor havo-leerlingen ongeldig worden verklaard. Het examen tehatex staat voor ha vo-leerlingen op woensdag 25 mei op het programma. pagina 22 en 23: examenrubriek rotterdam - De 85-jarige priester Fred Keesen stapt deze maand in het huwelijksbootje. Dat heeft hij gezegd in het radioprogramma An dersdenkenden van de RKK. Keesen is al 57 jaar priester van het bisdom Rotterdam. De oud-lege raalmoezenier stond aan de wieg van de Acht Mei-beweging, in de jaren tachtig opgericht uit onvrede met de orthodoxe wind die waai de binnen de Rooms-Katholieke Kerk. Een priester die trouwt, is niet automatisch priester-af. Hij mag bepaalde priesterlijke taken niet meer uitoefenen, zoals het voorgaan in de eredienst. Het bis dom Rotterdam heeft Keesen zijn huwelijk afgeraden, omdat het in strijd is met het kerkrecht. zwolle - Voor het eerst in de ge schiedenis stationeert een cruise rederij een schip het hele jaar in een Nederlandse stad. De ms Rot terdam van de Holland America Li ne (HAL) ligt vanaf eind volgend jaar permanent in Rotterdam, de zelfde stad waar de opgeknapte grootmoeder van het schip, de ss Rotterdam, inmiddels permanent aan de kade ligt. Dat is kassa voor de stad. De aan loop van een schip levert al gauw een paar ton per keer op, het per manent stationeren van een schip in een stad loopt al snel in de mil joenen. „De passagiers gaan de stad in, ze verblijven voorafgaand den haag - Het Openbaar Ministe rie (OM) vervolgt de voormalige is lamitische verzorger Abdullah Ha selhoef voor het aanvragen van toe slagen voor kinderen die hij niet opving. Dat heeft een woordvoer ster van het OM dinsdag gezegd. Haselhoef zou tussen 2006 en 2011 onterecht in totaal 2,3 miljoen eu ro hebben gekregen voor de op vang van kinderen met het door hem gedreven gastouderbureau Fa mily House. Naast Haselhoef zijn er nog twintig verdachten op wier aan de cruise in een hotel, ze ge bruiken het ov, de bemanning gaat aan land en het schip wordt be voorraad", vertelde topman Stein Kruse van HAL dinsdag in Zwolle. Cruises winnen aan populariteit in Nederland, maar de Nederland se en de Europese markt laten zich nog steeds niet meten met die in de VS. In 2008 maakten zo'n 49.000 Nederlanders een cruise, in 2009 groeide dat met 30 procent verder naar ruim 62.000 om ver volgens in 2010 nog licht te groeien tot boven de 65.000. Door meer cruises vanuit Europa aan te bieden, hopen de rederijen dat tij te keren. naam onterecht toeslag is aange vraagd. Maandag beslist de rechter over de verlenging van het voorar rest van Haselhoef Haselhoef werd na de terreuraan slagen van 11 september 2001 be kend als officieus woordvoerder van moslims. Hij raakte in op spraak toen bleek dat hij geen imamopleiding had gevolgd, ter wijl dat wel op zijn cv stond. Hij vluchtte in 2007 naar Duitsland vanwege pesterijen in zijn woon plaats Krabbendijke. Eind vorig jaar had al een op de drie Nederlanders een smartphone. Ze krijgen te maken met duurdere abon nementen, lagere snelheid of een lagere datalimiet. door Chris van Alem Skypen met je smartphone, sms'jes versturen via WhatsApp; Nederland heeft zich massaal op het mobiele internet gestort. KPN en andere mobiele telefoonaanbie ders zitten met de handen in het haar. Vijf vragen over smart- phones met internetabonnement. Wat is er aan de hand Toen KPN vorig jaar zomer op gro te schaal mobiele telefoons met in ternettoegang ging verkopen (smartphones) zagen diensten als Skype en WhatsApp hun kans schoon. Met Skype kun je bellen zonder dat er belminuten van het abonnement worden gebruikt. Met WhatsApp kun je berichtjes, zoals sms'jes, versturen en ontvan gen, zonder dat dat ten koste gaat van je sms-bundel. Bovendien kun je zonder kosten foto's, filmpjes, en liedjes meesturen. Door deze gratis diensten, die gebruikmaken van je mobiele internetabonne ment zien KPN en andere telecom bedrijven hun inkomsten teruglo pen. Eind vorig jaar bezat 35 pro cent van de Nederlanders een smartphone, eind dit jaar is dat meer dan de helft. Wat kost een mobiel abonnement voor de smartphone Binnenkort is KPN toe aan de der jaar. Klanten die vorig jaar zomer een smartphone met mobiel inter net kochten bij KPN werden ge paaid met een tarief van 3,75 euro per maand, een hoge snelheid (7,2 megabit per seconde) en onbe perkt gebruik. Vanaf 7 maart dit jaar kwam er - voor nieuwe klan ten - een eind aan ongelimiteerd internetten via de smartphone. KPN kwam met abonnementen vanaf 10 euro per maand met een beperkt gebruik (500 megabyte) en een lagere snelheid (3,6 mega bit). Wie een hogere snelheid en meer dataverbruik wil betaalt al gauw 20 euro per maand. Vodafo- ne beperkte het ongelimiteerd in ternetten via smartphone al vanaf 1 september vorig jaar tot 250 MB in het goedkoopste abonnement. Het goedkoopste mobiele internet abonnement bij T-Mobile kost 4,95 per maand en is beperkt tot 1 gigabyte (1024 MB) per maand. Mag je skypen en gratis sms'jes ver sturen met je smartphone? Bijna niemand weet het, maar het is verboden. Althans bij KPN en Vodafone. Bij KPN stond vorig jaar als laatste voorwaarde: 'Het ge bruik van Voice over IP is niet toe gestaan in combinatie met een Surf 8c Mailbundel'. Op 6 maart, toen voorwaarden werden aange past, stond bovenaan de voorwaar den: 'KPN behoudt zich het recht voor om maatregelen te nemen omtrent het gebruik van VOIP en SMSoIP diensten met gebruikma king van Internetbundels'. Vodafo ne hanteert een verbod, T-Mobile niet. KPN en Vodafone treden tot nu toe niet op tegen gebruik van Skype en WhatsApp. Laten KPN en Vodafone klanten straks apart betalen voor deze dien sten? de abonnementsvorm binnen één Beide bedrijven laten weinig los. beeld Ruud Willems KPN heeft wel duidelijk gemaakt dat voor het gebruik van Whats App en soortgelijke gratis sms- diensten straks niets in rekening wordt gebracht. Wat er met Skype gaat gebeuren is gissen. Ed Achter berg, directeur van onderzoeksbu reau Telecompaper, denkt niet dat KPN de klant voor Skype laat beta len. „Het is niet logisch als je Staatssecretaris Paul de Krom: „Het beschikbare geld kan straks veel effi ciënter en effectiever worden inge zet." foto ANP Een uitkering of een sociale werkplaats is er straks alleen nog voor wie dat echt nodig heeft. Staatssecretaris Paul de Krom (WD) legt uit waarom. door Hans Gertsen Paul de Krom kan wel te gen een stootje. De staatssecretaris van Socia le Zaken die de onder kant van de arbeids markt moet gaan hervormen kreeg de laatste maanden veel kri tiek. De linkse oppositie, de vak bonden en een deel van de ge meenten noemden zijn Wet wer ken naar vermogen (WWNV) 'kil en schokkend'. Vooral het snijden in de sociale werkvoorziening stuit op verzet. De Krom: „Als je iets verandert op het gebied van sociale zekerheid, ligt dat altijd gevoelig. Bij vorige grote hervormingen, zoals die van de WAO en de bijstandswet in 2004, was er ook veel kritiek. Maar die hebben wel geleid tot een enor me afname van de instroom van arbeidsongeschikten en een grote uitstroom naar werk. Ik ben er van overtuigd dat ook deze hervor ming haar vruchten af zal wer pen." Het kabinet komt met een nieuwe regeling voor iedereen 'met een ze kere afstand tot de arbeidsmarkt'. Gemeenten, die nu al de bijstands wet (wwb) en de Wij (Wet inves teren in jongeren) uitvoeren, krij gen ook de verantwoordelijkheid voor de Wajong (wet jonggehandi capten) en de sociale werkvoorzie ning (wsw). Tegelijkertijd krijgen- ze fors minder geld voor al die ta ken. Hét levert het kabinet in 2015 een besparing op van zo'n 800 mil joen euro; op lange termijn moet de besparing oplopen tot 1,85 mil jard euro. Meer doen met minder geld? Het kan volgens De Krom doordat er straks geen schotten meer zitten tussen alle regelingen. „Het be schikbare geld kan straks veel effi ciënter en effectiever worden inge zet. En er komen belangrijke nieu we instrumenten om meer men sen aan de slag te helpen, zoals loondispensatie." Bij loondispensa- tie betaalt de werkgever voor ie mand die normaliter het mini mumloon zou ontvangen slechts het percentage dat overeenkomt met diens productiviteit,bijvoor beeld 60 procent. Die loonwaarde moet worden vastgesteld door on afhankelijke deskundigen. De ge meente vult dat salaris aan tot mi nimaal bijstandsniveau. Uiteinde lijk kan iemand zo, na uiterlijk 9 jaar, 100 procent van het mini mumloon verdienen. De voorde len zijn volgens De Krom legio. „Gemeenten besparen veel geld, want de aanvulling die ze gaan be talen, is veel lager dan wat ze nu aan een uitkering kwijt zijn." Maar belangrijker is volgens hem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 6