'Ik begrijp woorden en 221 zeeland Geen treinen Goes-Kruiningen Dit zijn de Zeeuwse ondernemers van morgen Havo-examen Nederlands 'goed te doen' Havo'ers bogen zich gisteren over het examen Nederlands; vwo deed examen Tehatex en Scheikunde. 'Duurzaamheid is een groot issue' Alle stages op één website 'We stoppen op het hoogtepunt' woensdag 18 mei 2011 mimmMaeiii^sssw&^gess^zisiss^ssszs) door Karen Hagen Dit zijn ze dan: de Zeeuwse ondernemers van de toekomst. Ze wonnen enkele weken geleden met hun studentenbedrijven de regiofinale van )ong Ondernemen. De kampioenen zijn studenten van het Hoornbeeck College in Goes, het Calvijn College en de Hogeschool Zeeland. Het winnen van de regiofinale bete kent voor de mbo'ers en hbo'ers dat zij vandaag Zeeland vertegenwoor digen tijdens de landelijke halve finale in Amsterdam. De leerlingen van het vmbo hebben de landelijke finale al achter de rug. Zij werden derde van Nederland. Daan Jurry, coördinator van long Ondernemen Zeeland schat de kansen goed in. „Het afgelopen jaar lieten ze zien waar ze goed in zijn. Ze begrijpen wat ondernemen is en ze zijn gemotiveerd." EINDEXAMENS door Cornelleke Blok Met de 'Ease Dump', een beu gel voor aan de klikobak is plastic afval scheiden een fluitje van een cent, volgens Tom Blom- aard, directeur van SC Enginee ring. Het winnende hbo-studen- tenbedrijf bestaat uit negen stu denten die uit verschillende econo mische opleidingen zijn samenge bracht. „De beugel is zo gemaakt dat er verschillende plastic tassen aan gehangen kunnen worden. Hij is gemakkelijk zelf in elkaar te zet ten." De studenten zijn op het idee gekomen doordat er nog niks was voor het scheiden van plastic afval. „Duurzaamheid is een groot issue. Wij wilden daar met de beu gel op in springen." Dat is goed ge lukt. „De kans dat je wint is er al- V.l.n.r. Dimitry Janse, Edward Mouw (begeleider), Christiaan Mesu, Lisa van Schie, Sjoerd Geensen, Jeroen Lamper, Peter Geerse, Jelle Bout, Tom Blomaard. Onderaan: Sjors Vis ser. foto Marcelle Oavidse tijd, maar we waren toch verrast. We gaan met z'n allen naar de lan delijke halve finale toe en maken er zeker een leuke dag van." Alle Zeeuwse stageplaatsen bij elkaar verzameld op één web site. Dat is het concept van het mbo-studentenbedrijf Trainews. „Op onze website www.stageinzee- land.nl kunnen studenten gemak kelijk een stageplaats vinden", zegt algemeen directeur Daniël van Ivyaarden. „Voor bedrijven is het ook handig, die kunnen de vacatu res op de site aanbieden." De web site is een interactief platform en biedt stages in verschillende secto ren aan, waarbij ook gebruik wordt gemaakt van de sociale me dia, zoals Facebook en Twitter. „We hebben vanuit een probleem gedacht om een creatief product in de markt te zetten. Een stage zoe ken is namelijk best moeilijk in V.l.n.r: Hans Mulder, Annelotte Steenbakker, Daniël van Iwaarden, Jaccolien de Jonge, Bas Weststrate, Annemieke den Haan en Huibert Goedegebure van Trainews. Zeeland. Veel studenten trekken daarvoor de provincie uit. Dat wil len we voorkomen." Van Iwaarden vindt het belangrijk dat er één plat form is voor heel Zeeland. „Nu ver delen scholen zelf de stages, maar dat kan dus veel effectiever." Naam: Martij n Acda Leeftijd: 16 Woonplaats: Kwadendamme School: Goese Lyceum in Goes Examen: Havo Nederlands En, hoe.ging het? Het eerste deel ging hartstikke goed, maar de samenvatting ging stukken minder. In de tekst ston den veel moeilijke zinnen. Neder lands is voor mij een lastig vak, omdat ik dyslectisch ben. )e krijgt dan wel extra tijd, maar die tijd is het probleem niet. Soms begrijp ik woorden en zinnen verkeerd, of ik lees over bepaalde woorden heen. Ik sta nu gemiddeld een 5,5, dus ik móet een voldoende halen voor dit examen. Engels, daar zie ik nog veel meer tegenop. Ie moet veel le zen, en ook nog in een vreemde taal. Wat was de moeilijkste vraag? De samenvatting vond ik het moei lijkst. )e moet de belangrijke pun ten uit de tekst pakken. Het ging over de ontwikkeling van emanci patie. Ik begreep niet altijd wat er in de tekst bedoeld werd. In de op gave stonden wel richtlijnen, waar aan de samenvatting moest vol doen, maar die kon ik in de tekst moeilijk terugvinden. Vertel eens eerlijk, hoe heb je je voor bereid? Ik heb me redelijk voorbereid. Voor het maken van samenvattin gen heb ik op school bijlessen ge volgd. Dat heeft geholpen. De do cent leerde me bijvoorbeeld dat ik voorbeelden niet mee moest ne- men in de samenvatting. Ik heb daarnaast thuis de tips in de exa menbundel doorgekeken en vijf proefexamens gemaakt, Daar ben ik in totaal wel zes uur mee bezig geweest. Wat is je meegevallen dit examen? De eerste tekst ging over de multi- tasker als informatiejager. Dat on derwerp sprak me wel aan. Ik her kende mijn vader wel in de tekst: hij zegt vaak dat hij niet snapt hoe ik allerlei dingen op de computer tegelijkertijd doe. Door het onder werp van de tekst viel het examen me mee. In de proefexamens heb ik wel moeilijkere teksten gezien. Wat ga je nu als eerste doen? Een beetje kletsen met mijn vrien den, hier op het schoolplein. Da's wel gezellig. Ik blijf niet te lang, want ik moet nog een heel stuk naar huis fietsen. Als ik thuis ben, drink ik eerst even koffie met mijn ouders, want die zullen wel willen weten hoe het ging. Daarna ga ik leren voor biologie. Dat examen heb ik morgenmiddag. Het is be hoorlijk wat leerwerk, maar biolo gie ligt me wel. Het is mijn beste vak. Martijn Acda uit Kwadendamme vond Probeer jezelf te verheffen", zei docent Handel en Verkoop Ma rien Golverdingen van het Calvijn College locatie Kerkpolder tegen zijn leerlingen. Dat hebben de vm- bo'ers van het bedrijf Ecodream ge daan. „Wij hebben na marktonder zoek besloten om houten fotolijst jes te verkopen, gemaakt van ge bruikte pallets", zegt directeur Ro bert van Noorden. „We hebben alle lijstjes zelf ge maakt, dat heeft iets unieks." Van Noorden had direct de smaak goed te pakken en vond het alle maal goed te doen. Ze zijn Zeeuws kampioen én derde van Neder land geworden met het bedrijf. Toch zetten ze het bedrijf niet voort. „Het is een arbeidsintenstief Het havo-examen Neder lands was goed te doen, vindt docente Moniek Vi deier van het Goese Lyceum. „Vo rig jaar was het havo-examen moei lijker dan het vwo-examen, maar dat was dit jaar niet zo." Leerlingen moesten vragen beant woorden over de multitasker als in formatiejager. Videier: „Het was een aansprekende tekst, maar er werden wel een paar lastige vragen over gesteld. Zo was er bijvoor beeld een vraag, waarin vier cita ten genoemd werden." Scholieren moesten aangeven in welk citaat het verzet tegen de op vatting dat multitasken alleen - maar problematische kanten heeft het best tot uiting kwam. „Die vraag moest je wel een paar keer overlezen. Ook werden in één op gave veel dingen gevraagd. Met zo'n soort opgave hadden de leer lingen in de proefexamens nog niet geoefend." Het tweede deel van het examen bestond uit een tekst over emanci patie, waar een samenvatting van gemaakt moest worden. „Ik heb na tuurlijk makkelijk praten", geeft Vi deier toe. „Maar die samenvatting was vrij makkelijk te maken. Het onderwerp is vrij abstract, maar er werden in de opgaven zeven aan knopingspunten genoemd voor het maken van de samenvatting. Als je die gebruikte, kon je een heel eind komen." door Lilian Dominicus V.l.n.r.: Ellen van Vliet, Geerten La beur, Robert van Noorden, Jacobien Gunst, Lars Jacobusse en Christian- ne van den Ende van Ecodream. proces en de doelstelling om onge veer honderd lijstjes te verkopen is gehaald", zegt Golverdingen. „We kunnen beter op het hoogte punt stoppen, dan hou je er een goed gevoel aan over." kapelle - In verband met werk zaamheden aan de fiets- en voet gangerstunnel bij het station van Kapelle is tussen zaterdagochtend 1.00 uur en maandagochtend 5.00 uur geen treinverkeer mogelijk tus sen Goes en Kruiningen. De NS zet bussen in maar advi seert reizigers tegelijkertijd om het genoemde traject zoveel mogelijk te mijden en zich van tevoren goed te informeren over de reismo gelijkheden via www.ns.nl. Het 700 ton wegende tunneldek is de afgelopen maanden voorge bouwd op locatie en ligt al kant en klaar te wachten aan de zuidzijde van het spoor. Om de tunnel te kunnen plaatsen, wordt eerst een gat gemaakt in het spoor. Vervol gens wordt de tunnel op zijn plek getrokken, waarna het spoor weer wordt hersteld. De eerste trein gaat er maandagochtend om vijf uur weer overheen. Daarna begint het afbouwen van de tunnel. De werkzaamheden duren nog tot maart 2012. Prorail bouwt de nieuwe fiets- en voetgangerstunnel in opdracht van de gemeente Kapelle. De 2,6 meter hoge onderdoorgang krijgt een fietspad van 3,5 meter breed en een voetpad van 1,5 meter breed. De nieuwe onderdoorgang verbindt de woonwijk Zuidhoek met het centrum van Kapelle.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 52